Kúp si chalupu a už tu ostaneš – asi tak znie heslo neustále sa rozrastajúceho Podzámčoka. Za posledné štvrťstoročie sa v tomto príjemnom zvolenskom satelite počet obyvateľov takmer zdvojnásobil.

S rúškom cez ústa a nos, bez podania rúk a s tvárou odhalenou nanajvýš počas fotografovania. Aj pre novinára veľmi zvláštny pocit, ale keďže náš seriál sa len veľmi ťažko pripravuje od stola a zároveň treba dodržiavať prísne pravidlá, niesla sa aj naša reportáž v duchu koronavírusu. Ak platí, že v dedinách sa možno pred nákazou lepšie chrániť, Podzámčok nie je výnimkou. „Obchod s potravinami je tu zatvorený viac ako rok, takže ľudia sú naučení trocha sa zásobovať. Obavy z vírusu sú aj v našom prípade určite namieste, aj keď frekvencia pohybu ľudí medzi rodinnými domami je oveľa nižšia ako medzi mestskými bytovkami.

To je naša výhoda,“ hovorí starostka Mária Hrčková. Podobne ako v iných obciach či mestách Slovenska zrušili až do odvolania zasadnutia zastupiteľstva, všetky spoločenské akcie a verejnoprospešné práce. Asi dvanásť percent Podzámčočanov pracuje alebo študuje v zahraničí – v Česku, Anglicku, Rakúsku, dokonca aj v Singapure. „Nemám zatiaľ vedomosť, že by sa sem vrátili,“ konštatuje starostka, ktorá by bola, pochopiteľne, rada, keby sa všetko čím skôr vrátilo do normálu. Bežný život v obci neďaleko Zvolena totiž zďaleka nie je taký komorný ako počas našej návštevy.

Podzámčok

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Zvolen, región Podpoľanie

 

Prvá písomná zmienka: 1425

 

Rozloha: 8,45 km2

 

Nadmorská výška: 394 m

 

Počet obyvateľov: 541

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

 

  • 2012 11,69 %
  • 2013 10,38 % 
  • 2014 10,55 % 
  • 2015 9,32 % 
  • 2016 7,85 %
  • 2017 4,73 %
  • 2018 3,56 %
  • 2019 3,48 %
  • 2020 (január) 3,41 %

Osamostatnenie prospelo

Hoci je vo funkcii len prvé volebné obdobie, s fungovaním obecného úradu má bohaté skúsenosti. Po boku predchádzajúceho starostu pracovala od roku 1995 ako ekonómka. „Keď išiel do dôchodku, rozhodla som sa kandidovať. Nie som rodáčka z Podzámčoka, ale po vyše tridsiatich rokoch, ktoré som tu prežila, mi táto obec prirástla k srdcu. Keď som prichádzala na úrad, žilo tu 278 ľudí, dnes je ich 541, čiže takmer dvojnásobok. Pribudlo viacero chatárov, ktorí tu ostali bývať natrvalo – oslovila ich poloha a pekné prostredie.

˃˃˃ Fotografie country obce Podzámčok nájdete v galérii. ˂˂˂

Nemáme tu žiadne bytovky, takže si stále udržiavame charakter typickej dediny. Či už v rámci akcií, alebo bežných aktivít si ľudia stále pomáhajú. Týka sa to aj väčšiny nových, viacerí z nich sa začlenili a aktívne sa angažujú napríklad vo folklórnom súbore,“ hovorí starostka. Prvým impulzom na rozvoj obce bolo jej osamostatnenie krátko po Nežnej revolúcii, druhým schválenie územného plánu v roku 1998. Domy postupne pribúdali, aj dnes je ešte dosť stavebných parciel, hoci nie je vyriešená infraštruktúra v podobe ciest, elektriny či vody. Tento rok podávajú v Podzámčoku projektovú žiadosť na rozšírenie vodojemu, lebo súčasný vodný zdroj už pre narastajúci počet obyvateľov nestačí.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia