V druhom kole ankety týždenníka Život sme sa politických strán a hnutí, ktoré majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu, pýtali na MZDY a ZAMESTNANOSŤ.

Odpovede hodnotí slovenský politológ, vysokoškolský pedagóg a dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Otázky:

  1. Kým v regiónoch na západe Slovenska je miera nezamestnanosti nižšia ako tri percentá, v rimavskosobotskom regióne je bez práce viac ako pätnásť percent ľudí. Ako by ste riešili priepastné regionálne rozdiely?
  2. Je podľa vás v poriadku výška priemerných platov zdravotníkov a učiteľov? Ktoré profesie a študijné odbory plánujete podporovať? Akým smerom by sa malo Slovensko vydať na trhu práce, aby bolo úspešnou krajinou?
  3. V štatistikách nezamestnanosti dlhodobo figurujú hlavne ľudia so základným vzdelaním. Ako by ste motivovali sociálne znevýhodnených občanov, aby sa vzdelávali, a tak sa uplatnili na trhu práce?

Smer-SD, Richard Raši, podpredseda vlády SR:

1. Vláda Petra Pellegriniho rokovala v najmenej rozvinutých okresoch 33-krát a môže sa pochváliť aj konkrétnymi výsledkami. Veď v okresoch, kde bola nezamestnanosť vyššia ako 1,5-násobok  slovenského priemeru, žije každý piaty Slovák. Spolu s eurofondmi tam smerujú investície vo výške 1,76 miliardy eur. Do konca roku 2019 bola schválená podpora z regionálneho príspevku pre celkovo 866 projektov v celkovej výške takmer 62,1 milióna eur.

Vytvorilo sa v nich viac ako 23-tisíc nových pracovných miest. A do týchto okresov smerovali aj stovky miliónov z eurofondov. Napríklad v okrese Veľký Krtíš bol pred štyrmi rokmi nezamestnaný každý piaty obyvateľ, ku koncu minulého roka len každý pätnásty. V týchto dvadsiatich okresoch nezamestnanosť klesala takmer dvakrát výraznejšie, ako je celoslovenský priemer. Týka sa to aj Rimavskej Soboty – tam klesla nezamestnanosť z 25 percent na pätnásť.

Ak budeme po februárových voľbách pokračovať v aktuálnom zložení, budú sa výjazdové rokovania vlády konať vo všetkých okresoch na Slovensku, nielen v tých, ktoré sú zaradené na zoznam najmenej rozvinutých.

Richard Raši
Richard Raši
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

2. Na Slovensku sú mzdy problémom všeobecne, preto sme prijali mnoho opatrení na zvýšenie miezd učiteľom a zdravotníkom. Všetkým pedagógom a učiteľom za tri roky a štyri mesiace narástli platy o 38 percent. Rovnako dôležité je pre nás celoplošné zvyšovanie životnej úrovne pracujúcich, o čo sa snažíme zvyšovaním minimálnej mzdy. Od januára tohto roka sa tak minimálna mzda zvýši o rekordných 60 eur, na 580 eur.

Od roku 2021 sa spôsob určovania minimálnej mzdy zmení, ak sa na jej výške nedohodnú sociálni partneri, bude predstavovať 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. K vyšším platom pomáhajú aj vyššie príplatky za prácu v noci a vo sviatok a nové príplatky za prácu v sobotu a nedeľu.

Od roku 2012 sme zvýšili minimálnu mzdu o 253 eur. Slovensko musí naďalej držať krok s modernými technológiami a trendmi vo svete. Zároveň však musíme zostať modernou sociálnou demokraciou a myslieť najmä na ľudí.

3. Pre mladých ľudí je určite motiváciou rast miezd a zlepšenie pracovných podmienok. Ako zamestnaní budú mať nárok na rôzne benefity: materské vo výške čistej mzdy, vyšší rodičovský príspevok pre matky, ktoré pred nástupom na materskú pracovali, možnosť vyššieho počtu dní dovolenky pre mladých, ktorí sa starajú o dieťa, a to päť týždňov, rekreačné poukazy pre zamestnancov. Rovnako vláda zaviedla stopercentný príplatok za prácu v noci, vo sviatok, za soboty a nedele čo znamená vyššiu mzdu.

Pred zavedením tohto opatrenia patrilo Slovensko medzi krajiny s najvyšším podielom nočnej práce v Európe. Musíme však rodičom a študentom vysvetľovať, že pri výbere povolania aj školy sa musia pozerať najmä na uplatniteľnosť v praxi a zameriavať sa na také odbory, ktoré sú žiadané na trhu práce a budú existovať aj o desať či dvadsať rokov.

Názor politológa
Je pozitívne, že sa vláde so Smerom na čele darilo držať mieru nezamestnanosti na historicky najnižších úrovniach.Štatistické ukazovatele je však možné interpretovať rôzne. Napríklad podľa Eurostatu malo Slovensko v decembri 2019 najvyššiu mieru nezamestnanosti spomedzi krajín V4. Nízku nezamestnanosť tu teda nemáme vďaka Smeru, ale napriek Smeru. Určite treba pozitívne hodnotiť, že si Smer po štrajkových iniciatívach všimol aj učiteľov. Rastom platov ich vytrhol z pazúrov žobroty a sociálneho vylúčenia.Lenže platy rástli aj v súkromnom sektore. Preto sa povolanie učiteľa stále považuje za nielen platovo nedocenené, ale mnohí ľudia ho aj znevažujú. O sfušovaných diaľniciach sa ani netreba rozpisovať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia