Slovenský študent medicíny Cyril Šťastný objavil zázračný liek na reumu a hoci mu farmaceutické firmy ponúkali milióny, odmietol. Vy ten liek môžete mať za 78 eur. Podozrivé?
„Dňa 26. februára 2020 sa na Európskom kongrese reumatológov stala mimoriadna udalosť. Celé publikum 10 minút tlieskalo osobe stojacej na pódiu. Bol to slovenský študent Cyril Šťastný. Predstavil jedinečný recept, ktorý vám umožní úplne obnoviť choré kĺby. Cyril mal úžasný nápad a zaslúži si ho uskutočniť na Slovensku. Odborníci z reumatologického ústavu Lekárskej univerzity a mnohí ďalší spolupracovali na vytvorení dokonalého spoločného receptu na preparát na kĺby. Táto myšlienka sa stala realitou a začala prinášať vynikajúce výsledky.“
- Čo v reklamnej ponuke nesedí?
- Študent má dve rôzne mená v slovenskej a českej verzii a tiež dve rozdielne fotografie, nikde ho neevidujú.
- Názvy vedeckých inštitúcií sú len podobné skutočným, ani jedna neexistuje.
- Výrobok má iný názov v slovenčine a iný v češtine.
- Dátumy spomínané na stránke sa periodicky menia.
- Recenzie „pacientov“ sú falošné, s nepravými menami a fotkami.
- Chýba zloženie lieku a obchodné podmienky.
- Nepravdivé štatistiky o ľuďoch postihnutých reumou, katastrofálna gramatika, zlý preklad.
- Ak si prípravok chcete objednať, na stránke požadujú vaše meno a telefónne číslo s tým, že sa vám ozve operátor.
Takto sa začína ponuka prípravku Move&Flex za 78 eur na dvoch internetových stránkach. Samozrejme, ide o falošné stránky, ktoré sa tvária ako internetové magazíny. Upozornili nás na ne samotní pacienti vo svojej facebookovej skupine s názvom Reuma. Pre staršieho či jednoduchšieho človeka totiž ponuka môže byť vierohodná, pretože používa názvy inštitúcií, ktoré sa podobajú tým skutočným. Na prvý pohľad môžu teda vyzerať dostatočne reálne, aby takéhoto človeka zmiatli či presvedčili o pravosti ponuky.
Navyše, nechýba „úžasná ponuka“ 50-percentnej zľavy s odpočítavaním času, ktorý trvá len do jej uplynutia. Navodzuje sa teda pocit časovej tiesne, čo bežne používajú „šmejdi“ ponúkajúci nekvalitný tovar.
Vymyslení ľudia
Ak by sa ponuka „výhodnej kúpy“ a „zázračného lieku“ netýkala ľudí s vážnym autoimunitným ochorením, akým reuma je, bola by možno až na smiech. Je totiž urobená mimoriadne nekvalitne. „Nie je to prvý prípad, keď sa na internete objavila takáto falošná ponuka. Naposledy to bola zázračná mastička na kĺby,“ povedala nám Jana z občianskeho združenia pomáhajúceho reumatikom. Nechce byť však menovaná, pretože najbližším terčom týchto šmejdov by podľa nej mohlo byť aj ich združenie.
„V tej minulej ponuke, ktorá sa na internete objavovala asi pred rokom, sa spomínal Národný ústav reumatologických chorôb. Museli sa k tomu vyjadrovať a pomerne zložito vysvetľovať, že s ponúkanou masťou na kĺby nemajú nič spoločné.“ Obidve tieto ponuky majú spoločnú zlú gramatiku, veľmi nekvalitný preklad z iného jazyka, akoby ich prekladal automatický prekladač, a kopu nepravdivých údajov.
Zdá sa však, že autori tohto hoaxu sa od prípadu s mastičkou už poučili a hoci používajú slovensky vyzerajúce reálie a mená, nie sú to skutoční ľudia ani inštitúcie. Poďme sa pozrieť na to, prečo je táto ponuka podvod ako hrom. Začať sa dá už od dátumu 26. februára 2020 spomínaného v úvode. Samozrejme, žiadne podujatie s názvom Európsky kongres reumatológov sa v ten deň nekonalo. Jediné podujatie s podobným názvom Central European Congress of Reumatology sa bude konať v dňoch 3. až 5. 12. 2020 v Bratislave, teda až o trištvrte roka.
A, samozrejme, žiadny Cyril Šťastný na ňom nemohol zožať desaťminútový potlesk za svoj úžasný objav. Z jednoduchého dôvodu – nijaký takýto študent medicíny, ktorý má podľa článku patriť medzi „desať najmúdrejších študentov medicíny na svete“ (ťažko povedať, kto a ako by jeho múdrosť porovnal s ostatnými), totiž neexistuje. A to ani na slovenských, ani na českých univerzitách.
Článok pokračuje na ďalšej strane.