Je jednou z najchudobnejších krajín sveta, ale aj dokonalým príkladom exoticky príťažlivej krajiny, kam možno vykročiť za prekonaním hranice vlastného komfortu. V Bangladéši zažijete všetko, len turistov tu nečakajte.

Keby existovalo jedno jediné slovo, ktorým by sa dalo bangladéšske hlavné mesto Dháka opísať, bol by ním chaos. Je všade. Ráno zaplní ulice autami, mikrobusmi, rikšami, cyklorikšami a tisíckami ľudí, cez deň sa jeho chápadlá dostanú do každej uličky, a keď sa Dhákou poobede rozleje siesta, ani vtedy neodpočíva. Človek by si myslel, že s príchodom tmy chaos zaspí, ale ten akoby nabral druhý dych! Prichádzajúca tma mu dodá síl a do ulíc vychrlí ďalšie stovky rikší, primieša k nim davy ľudí a takto to tu funguje odnepamäti. Dháka je najväčšie mesto krajiny, ktorá vedie rebríček najľudnatejších miest sveta, a je to tu cítiť. Kým iné slávne ázijské mestá ľudia navštevujú pre pamiatky, Dháka má dušu ukrytú v labyrinte starých uličiek s mimoriadne zaujímavými ľuďmi. Mesto predstavuje surový, lákavý, chaotický a farebný život.

Bangladéš
Dlhým tvarom Bangladéšska ľudová republika, je štát v južnej Ázii. So 163 187 000 obyvateľmi (odhad 2017) a pri rozlohe necelých 144 000 km2, ide o najhustejšie osídlený štát sveta (pokiaľ nerátame mestské štáty a malé ostrovné krajiny). Hlavným a zároveň najväčším mestom je Dháka. Až 75 percent obyvateľov krajiny, z ktorých väčšina vyznáva islam, žije na vidieku. Úradným jazykom je bengálčina, menou je taka. Bangladéš je zároveň jednou z najchudobnejších krajín sveta, časté sú tu povodne a iné prírodné katastrofy. Pestuje sa ryža, kukurica, pšenica, čaj, bavlník, koreniny, významná je textilná výroba, chová sa hovädzí dobytok, byvoly, hydina, rozšírený je rybolov. Krajina má zásoby zemného plynu.

Rikše ako červené krvinky

Spleť uličiek starej Dháky nemá žiaden systém a zastaví sa len vďaka tomu, že mestom preteká rieka Buriganga. Ulice sú rušné, pretože od skorého rána sa tu pracuje a bojuje o prežitie. Obchodníci ponúkajú svoj tovar, remeselníci o sebe dávajú vedieť tupými údermi kladiva, pekárničky rozvoniavajú za hranice štvrte. Mnohí len sledujú život okolo seba alebo čakajú, či si ich niekto nevezme na pár hodín roboty. Nad hlavami ľudí sa spájajú milióny káblov, ktoré sa na drevených stožiaroch vždy zamotajú do obrovských hniezd. Pod nohami treba dávať pozor na jamy, výmole, malé smetiská či kaluže po intenzívnom daždi.

Musíte byť v strehu, pretože každú sekundu sa okolo vás niečo deje. Uhýbate sa rikšiam, zdravíte sa s predavačom tričiek, rozprávate sa so študentmi, fotíte sa s rodinkou, ktorá je na výlete, a opäť uskakujete pred rikšami a plne naloženými vozíkmi. Rikše sú v starej Dháke alfou a omegou. Je ich tam toľko, až má človek pocit, že bez nich by Dháka umrela. Akoby boli červenými krvinkami v pouličných tepnách, a tak sa nesmú zastaviť. Sú symbolom mesta. Mnohí majitelia si ich ozdobili farebnými výjavmi z bollywoodskych filmov, ozdobili ich obrázkom Tádž Mahalu, moslimských hrobiek, fantastických stavieb či portrétmi. Vodiči rikší majú tvrdý život. Vstávajú veľmi skoro a zaspávajú s hlbokou nocou, mnohí len tak vonku vedľa svojej rikše. Šliapu do pedálov, aby prepravili ľudí, tovar, deti do školy, zo školy, šliapu, aby prežili, no za deň zarobia len niekoľko dolárov a nikdy sa nevymania z kolobehu starej Dháky.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z TEJTO FASCINUJÚCEJ KTAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Najšpinavšia na svete

Najrušnejším miestom Dháky je nábrežie rieky Buriganga. Nedávno dostala titul najšpinavšia rieka sveta a človek by tomu pri pohľade na ňu veril, aj keby to nehovorili odborníci. Nábrežie pripomína malý slum. Rozhádzané veci, niekoľko desiatok drevených člnov, na ktorých žije hŕstka ľudí s výhľadom na smetisko. Ako z postapokalyptického filmu. Napriek tomu má nábrežie Burigangy príťažlivú atmosféru.

Nasadáme do dreveného člna a vydávame sa na plavbu po rieke na druhý breh. Tu človek zistí, že nielen ulice mesta sú rušné, ale aj vodná hladina. Križujú ju veľké trajekty mieriace na juh krajiny, menšie i väčšie nákladné lode, drevené člny aj maličké loďky. Všetky plavidlá sa navzájom prepletajú, no platí tu právo väčšieho. Najväčšie lode iba trúbia, dávajú na známosť, že nezastavujú ani sa neuhnú. Ostatní sa musia zariadiť, ale z nejakého geniálneho neviditeľného dôvodu to všetko funguje. Sme neskutočná atrakcia. Toľko očí na sebe človek nemal hádam nikdy predtým, hoci prednášal pred stovkou ľudí. Dháka, to však nie je len chaos a staré uličky, nadchne aj milovníka histórie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Grófka Sophie

Vychádzajúca hviezda na kráľovskom nebi: Briti GRÓFKU SOPHIE zbožňujú

Ilustračná snímka

KĽÚČOVÉ SLOVÁ podľa znamenia zverokruhu: Ktoré sú tie vaše?

Rodina LADISLAVA STRÍŽA podniká v pohrebníctve od 40. rokov minulého storočia.

Šéf pohrebných služieb: Pripravme sa na to, že v jednej rodine zomrú na kovid viacerí

Dorota Nvotová

DOROTA NVOTOVÁ má nekonečného sporu Matoviča so Sulíkom plné zuby: Drsný odkaz politikom

Eva Varholíková Rezešová

Okázalý luxus jej nič nehovorí: EVA VARHOLÍKOVÁ RAZAŠOVÁ si našla nové bývanie

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia