Dennodenne sa ulicami a námestiami našich miest náhlime za povinnosťami a v zhone každodenného života si neuvedomujeme, koľko tajomstiev ukrývajú. Mnohé z nich boli v minulosti napríklad pomenované po najväčších diktátoroch dejín – Adolfovi Hitlerovi a Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi.

Dnes by to bolo absolútne nepredstaviteľné. Všetko sa to začalo v Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza. Už krátko po vyhlásení slovenského štátu, ktorý bol spojencom nacistického Nemecka, tam Masarykovo námestie premenovali na Námestie Adolfa Hitlera. Bolo to vôbec prvé verejné priestranstvo na Slovensku nazvané po nacistickom vodcovi. Zaslúžili sa o to najmä horliví miestni obyvatelia nemeckej národnosti. Po druhej svetovej vojne bolo námestie pomenované po inom, nemenej krutom diktátorovi Stalinovi. Dnes ho poznáme pod názvom Námestie Slovenského národného povstania.

ĎALŠIE SLOVENSKÉ MIESTA POMENOVANÉ PO DIKTÁTOROCH NÁJDETE V GALÉRII

Jedného diktátora striedal druhý

Už o niekoľko dní neskôr pribúdali na Slovensku ďalšie ulice s menom ríšskeho kancelára. Pri príležitosti vodcovej päťdesiatky bola 20. apríla 1939 v Kežmarku s veľkou pompou otvorená Ulica Adolfa Hitlera. Pri tej príležitosti sa v meste konali slávnostné bohoslužby, školské slávnosti a zasadili vodcov dub. Pri otvorení ulice sa spievali hymny Tretej ríše a slovenského štátu. Niekdajšia Ulica Adolfa Hitlera viedla časťou dnešného Hlavného námestia a časťou Hviezdoslavovej ulice. Tá bola po druhej svetovej vojne pomenovaná po Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi. Tabuliek s označením Hitlerových a Stalinových ulíc sa do dnešných čias zachovalo len veľmi málo.

Jednu z nich uchovávajú práve v Múzeu v Kežmarku. V ten istý deň, teda 20. apríla 1939, sa udalosť podobného charakteru odohrala v Novom Meste nad Váhom. Aj tam bola v deň führerových narodenín s veľkou slávou otvorená ulica s jeho menom. Deň predtým sa konal na jeho počesť lampiónový a fakľový sprievod. Hitlerova ulica v Novom Meste nad Váhom sa tiahla pozdĺž celého mesta a patrila k jeho tepnám.

Začínala sa na úrovni dnešnej Piešťanskej ulice. V Novom Meste nad Váhom bola aj Ulica Hlinkovej gardy. Tá sa tiahla rovnobežne pozdĺž dnešnej Hviezdoslavovej ulice a Hurbanových sadov. Keď hovoríme o Hlinkovej garde, v Bratislave bolo po nej dokonca pomenované námestie. Dnes tam nájdete Námestie 1. mája, nachádzajúce sa vedľa Grasalkovičovho paláca, sídla prezidenta Slovenskej republiky. Prezident, teda Jozef Tiso, v ňom sídlil aj v období slovenského štátu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia