Kedysi najväčšiu krajinu Európy by ste dnes prešli autom z jedného konca na druhý iba za šesť hodín. Vzhľadom na to, čo všetko malebná Litva ponúka, vám však možno nebude stačiť ani týždeň.

Objavte staré štvrte Vilniusu s prezývkou „pobaltský Jeruzalem“, nahliadnite na magickú Horu krížov, vylezte na pieskové duny Kuršskej kosy, prejdite sa najlitovskejším mestom a vychutnajte si tradičnú kuchyňu Kairamov na dosah rozprávkovému hradu Trakai. Je načase odkryť tajomstvá Litvy.

Litva
Dlhým tvarom Litovská republika je štát vo východnej Európe. Hraničí s Lotyšskom, Bieloruskom, Poľskom a ruskou Kaliningradskou oblasťou. Pobrežie meria 90 kilometrov. V krajine zaberajúcej plochu 65 300 km2 žijú necelé 3 milióny obyvateľov. Hlavným a zároveň najväčším mestom je Vilnius (vyše 580 000 obyvateľov). Úradným jazykom je litovčina, menou euro.

Noblesa starého mesta

Vilnius rozlievajúci sa na brehu riek Neris a Vilnia je vznešené mesto s obrovským potenciálom. Rovinatá krajina Litvy dá vyniknúť mestu a jeho polohe, pretože ho zdobí niekoľko pahorkov a trojica bielych krížov. Už z diaľky tak človek tuší, kde sa nachádza centrum, a druhý pohľad s výškovými budovami tento dohad len potvrdí. Už po prvých krokoch vám staré mesto niečo pripomína, hoci ste tu nikdy neboli. Je to tým, že starý Vilnius má v sebe noblesu poľských miest, mieša v sebe vplyvy Pruska, Ukrajiny či Bieloruska. Práve tento unikátny mix spravil z Vilniusu mesto, aké nemá v celom Pobaltí obdobu.

Ľudia kráčajú do prítmia brány a hneď, ako sa z neho vynoria, sa zastavia, otočia nazad a jemne dvihnú hlavu, akoby niečo hľadali na oblohe. Až potom si návštevník všimne, že ich zrak spočíva na vzácnej ikone Panny Márie, ktorá chráni mesto. Niektorí prejdú bez povšimnutia, no iní sa pomodlia, zastavia a až potom ich Vilnius pohltí. Staré ulice mesta sa rozbiehajú do všetkých smerov a na konci každej sa ukrývajú prekvapenia. Kráčajte však rovno okolo reštaurácií, divadla a honosných fasád a priestor pred vami sa otvorí do širokého námestia, odkiaľ vyrastá radnica.

Litva bola známa svojou židovskou populáciu a práve tu vedľa radnice kedysi pulzovala živá židovská štvrť. Vojnová história ich odtiaľto vykorenila, vyhnala a tí, čo prežili, našli svoj domov inde. Na stenách dnes nájdete obrázky s dávnymi obyvateľmi a do úzkych uličiek sa vtesnali kaviarničky či reštaurácie. Vrátil sa sem život, hoci diametrálne odlišný, než na aký boli farebné steny štvrte zvyknuté. Židovskú komunitu dnes vo Vilniuse pripomínajú len vzdialené vyblednuté spomienky, historické synagógy a židovský cintorín ponorený do ponurého ticha.

ZÁBERY Z MALEBNEJ LITVY NÁJDETE VO FOTOGALÉRII

Chcete nájsť šťastie?

Na opačnej strane starého mesta, než stojí ikona v bráne, sa rozprestiera najmonumentálnejší priestor Vilniusu. Kým mnohé uličky mesta sú ponorené vo vlastnom svete, tu sa prelieva život z jednej strany na druhú. Roh námestia obsadila snehobiela veža, zvonica patriaca k obrovskej katedrále postavenej v oku lahodiacom neoklasicistickom štýle. Medzi jej masívnymi stĺpmi sa fotia svadobčania a neďaleko od nich sa ľudia preháňajú na elektrických kolobežkách alebo mieria smerom k parku pod koruny stromov.

Námestie je aj neviditeľnou hranicou medzi starým a novým mestom. Stačí prejsť na druhú stranu hlavnej cesty a pred nohami sa ako koberec rozvinie nekonečný bulvár posiaty barmi, podnikmi či kaviarničkami. Fasády domov si podali ruku so secesiou, nechali sa ozdobiť príjemnými detailmi a ulica by sa nestratila ani niekde vo Viedni či v Budapešti. Katedrála pohltí svojich návštevníkov prázdnotou bez zbytočného pátosu či barokovej ťažkosti.

„Chcete nájsť šťastie?“ ozve sa študentka a ruka ukáže na dlažbu, kde leží hviezda s nápisom Stebuklas. „Stačí prísť na hviezdu, otočiť sa okolo vlastnej osi a šťastie si vás nájde.“ Aspoň to tvrdí stará litovská povera. Cestička za katedrálou stúpa hore na vysoký pahorok ozdobený tehlovou hradnou vežou. Práve tu na kopci nad mestom mal svoju rezidenciu litovský panovník Gediminas. Dnes tu zostalo zopár ruín, fotogenická veža a vidno odtiaľto dokonalú panorámu celého mesta. Za chrbtom posiali nábrežie rieky moderné výškové budovy, no pred očami sa v údolí krčí staré mesto prešpikované kostolmi či katedrálami. Pre ne aj pre židovskú štvrť prezývali Vilnius „Pobaltský Jeruzalem“. Kostoly a svätostánky sú skutočne všade. Prekrývajú sa, stoja jeden vedľa druhého, vypínajú sa v centre mesta, no šplhajú sa aj na okolité vŕšky, odkiaľ hľadia na mesto.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia