Nie náhodou je ženského rodu. Pôvabná, príťažlivá, veselá, rozmanitá a zmyselná CHORVÁTSKA ISTRIA uspokojí azda každého dovolenkára. Od leňochov ležiacich pri bazéne až po tých, ktorí túžia odhaľovať nepoznané.

Kým v nedávnej reportáži sme sa pozreli na menšiu, slovinskú časť Istrijského polostrova, tentoraz sme sa vybrali preskúmať chorvátsku stranu. Dočkali sme sa! – povedali sme si s priateľom po príchode do cieľa a schuti sme sa nadýchli slaného morského vzduchu. Konečne tu máme leto, otvorené hranice a možnosť oddýchnuť si a načerpať nové sily. Nikto nevie, na ako dlho to bude možné, preto sme ani chvíľku neváhali, zbalili sme kufre a vyrazili do obľúbenej „slovenskej“ destinácie. Dúfajúc, že obídeme davy nedočkavých turistov, sme sa vybrali už v polovici júna, čo sa nám vyplatilo.

Natešení domáci

Medulin, moderné turistické mestečko v najjužnejšej časti Istrijského polostrova, sa stalo na pár dní naším dovolenkovým domovom. Podvečer sme sa ubytovali v hoteli s romantickým výhľadom na Jadranské more a vtom sme si uvedomili to ticho a pokoj. Hotel bol takmer prázdny. Na jednej strane nás to potešilo, no na druhej strane nám bolo ľúto, že cestovný ruch v čase pandémie upadol. Vybalili sme kufre a vybehli sme sa prejsť po blízkom okolí. Tam nás už s úsmevom zdravili domáci.

„English, Deutsch, italiano, hrvatski?“ hádali, odkiaľ sme. Pozývali nás na večeru či drink a doslova sa o nás „bili“. Tešili sa, že do mesta po mesiacoch konečne dorazili turisti a majú tak prácu. Karbonárskym špagetám a dobre vychladenému pivku Ožujsko sme, samozrejme, neodolali. Po dobrej večeri sme sa prešli prístavom k najznámejšej pláži Bijeca. Kilometer dlhá piesočnatá pláž je v letnej sezóne zvyčajne preplnená turistami aj domácimi. Cez deň ponúka vybláznenie na vodných atrakciách a podvečer zasa láka rezká tanečná hudba z miestnych barov.

MYS KAMENJAK

Kamenjak je najjužnejší mys Istrie. Za chránenú oblasť ho vyhlásili v roku 1996. Tento vyčnievajúci kus zeme ponorený hlboko do mora je dlhý približne šesť kilometrov s priemernou šírkou asi kilometer. Početné zátoky a pláže tvoria oblasť výnimočných prírodných krás vrátane jedenástich neobývaných ostrovov: Bodulaš, Ceja, Trumbuja, Fener, Šekovac, Fenoliga, Levan, Levanić, Škoj Premantura, Škoj z Pomer a Porer.

 

Západné pobrežie Kamenjaka je stepné a jeho severnú časť čiastočne obklopuje Medulinský záliv. Pri vjazde na mys Kamenjak sa platí poplatok za motorové vozidlo. Chodci a cyklisti majú vstup bezplatný. Nachádzajú sa tu dva námorné prístavy – Polje a Podlokva, kde kotvia svoje člny miestni občania Premantury.

Plavba po Medulinskom zálive

Hneď na začiatku pobytu sme sa dali zlanáriť na skupinový výlet loďkou. Na Medulinskej riviére je pár neobývaných ostrovčekov, na ktoré sa možno dostať len loďkou, prípadne vlastným člnom. My sme si zvolili poldňový výlet, pozostávajúci z obhliadky Medulinského zálivu s krátkou zastávkou na najjužnejšom bode polostrova Istria, menom Kamenjak. Je to národný park, ktorý sme sa o pár dní rozhodli prebádať detailnejšie.

Nebudeme predsa sedieť pri hotelovom bazéne a popíjať miešané drinky, keď sa môžeme celý deň potiť na „vyhrkaných“ bicykloch. Ale o tom neskôr… Súčasťou výletu bola plavba okolo rakúsko-uhorského majáka Porer, postaveného v roku 1846. Pokiaľ máte chuť stráviť dovolenku osamote, 35 metrov vysoký maják je to pravé miesto pre vás. Približne za 80-90 eur ponúka ubytovanie v apartmáne.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia