Hodiny trpezlivej práce, neraz s doráňanými prstami, sprevádzané nemenej prácnym zháňaním materiálu. Výsledok v podobe kabeliek z plechovkových uzáverov, ktoré začala Anna Štubňová vyrábať len so základným návodom, však vyráža dych.

K ručným prácam ju jej mama ako vyučená krajčírka viedla odmalička a v časoch socializmu z podpultových časopisov Burda „obšívala“ celú rodinu. Hoci sa Anna Štubňová ako úradníčka s ekonomickým vzdelaním venovala iným profesiám, tento koníček ju nikdy ne­opustil. Keď sa už v dôchodkovom veku prostredníctvom dcéry dostala ku kabelke z plechovkových uzáverov, ostala doslova očarená nielen nápadom recyklácie, ale aj nezvyčajným leskom tohto materiálu a pevne sa rozhodla vyskúšať si výrobu kabelky vo vlastnej réžii. Tak sa pred troma rokmi pustila do veľkého neznáma. Nevýhodou bolo, že na internete bol iba základný návod. „Spočiatku som teda viac párala, ako tvorila, stále dookola som špekulovala a zlostila som sa,“ spomína. Prvé kabelky sa rodili asi pol roka, a ako sama vraví, žiadalo si to veľa trpezlivosti až zaťatosti v duchu hesla „chcem – dokážem“. Najviac ju teší, keď sú výsledkom jej práce nadčasové a originálne kabelky, ktoré dotvoria každý odev na neprehliadnuteľný.

Miliónové skvosty

Z kože, zo silikónu, prútené, slamené, semišové, z papiera impregnovaného latexom, z filcu, plsti, čipkované alebo dokonca z dreva v najrôznejších podobách a tvaroch. Aj pri dámskych kabelkách platí, že kreativita pri ich výrobe a výber materiálu nepoznajú hraníc. Trúfli by ste si však odhadnúť cenu tých vôbec najdrahších? Tu je prvá svetová trojka prominentných značiek:

 

Mouawad Boarini Milanesi Parva Mea

Týchto kabeliek vyrobili iba tri kusy, sú zdobené diamantmi Pave, zafírmi a turmalínom. Cena: 7 miliónov dolárov

 

Mouawad 1001 Nights Diamond

Táto značka kabeliek v tvare srdca kraľovala Guinnessovej knihe rekordov ako najdrahšia až do roku 2011. Je za ňou 8 800 hodín remeselnej práce, osadili ju vyše 4 500 diamantmi, sú z 18-karátového bieleho a žltého zlata. Cena: 3,8 milióna dolárov

 

Hermès Kelly Rose Gold

Je vyrobená z čistého ružového zlata formovaného do tvaru krokodílej kože a posiata 1 160 diamantmi. Cena: 2 milióny dolárov

Od 650 do 1 300 kusov na jednu kabelku

Začala od jednoduchých kabeliek, a keď sa v tejto zručnosti zdokonalila, pribúdali zložitejšie väčších tvarov. Najvyšší „level“ doteraz predstavuje batoh. Aj keď by sa mohlo zdať, že plechovkové uzávery sú len monotónny kúsok plieška a výrobky z nich sú navlas rovnaké, opak je pravda. Dajú sa totiž rôzne otáčať a tým získa aj finálny produkt iný vzhľad.

Pri práci predstavuje pomerne značný problém neprispôsobivosť materiálu. „Pri šití látky je to jednoduché, v prípade potreby ju jednoducho odstrihnete. Uzávery vás však nepustia, majú určité limity, a keď sa mi niečo nepodarí alebo to nie je podľa mojich predstáv, musím párať,“ predvádza časť svojich finálnych produktov, ale aj takých, s ktorými ešte bude pracovať. Výrobu najjednoduchšej kabelky dnes zvládne za tri až päť dní, na jeden kus použije priemerne 650 až 1 300 kusov uzáverov. Ľudia sa jej často pýtajú, či kabelky nie sú ťažké a nehrkajú, ale ako sme sa sami presvedčili, nie je to tak.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE KABELIEK Z DIELNE ANNY ŠTUBŇOVEJ NÁJDETE V GALÉRII

Zo zberných surovín k verejnej zbierke

Keď ešte neboli zálohované plechovky, spoliehala sa na ochotného známeho v zberných surovinách. „Hliníkové plechovky mali uložené zvlášť, takže som si mohla uzávery olamovať. Dnes sa už však vracajú do automatov a tak mi tento dôležitý zdroj vyschol. Neostalo mi teda nič iné, len prosiť ľudí cez sociálnu sieť, aby mi plechovkové uzávery zbierali a posielali. Zatiaľ som milo prekvapená ich ochotou. Raz mi ich pošlú len za hrsť, ale prišla mi už aj veľká krabica so šesť a pol kilami uzáverov,“ prezradí pani Anna. O tom, že by mala vďaka nim s materiálom na dlhší čas po starostiach, však nemôže byť ani reč. Nie každý uzáver je totiž použiteľný, pretože majú rôzne tvary. Takisto farebné (keďže farba ide rýchlo dole) a rôzne zdeformované musia preč. „Každý jeden uzáver z tisícok kusov v tejto krabici som prešla a napokon sa mi ich nazbieralo na tri kabelky,“ skonštatuje.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia