Čo bude s parcelou na Mukačevskej ulici 7 v Prešove, kde stála bytovka, ktorú po výbuchu plynu zrovnali so zemou?

„Zdravím vás, pán sused,“ ozývalo sa z každej strany v jedálni školy na Mukačevskej ulici v Prešove. Pár metrov odtiaľ stál do vlaňajšieho decembra bytový dom, v ktorom malo domov 47 rodín. Výbuch plynu však v zlomku sekundy všetko zničil. Spolu 99 ľudí prišlo o všetko, ostali im iba šaty, ktoré mali na sebe. Bohužiaľ, osem ľudí pripravil výbuch o to najcennejšie, o život. Po čase sa Prešovčania, s ktorými súcití celé Slovensko, stretli. Musia sa dohodnúť, ako naložia s parcelou, na ktorej stál dnes už zbúraný bytový dom.

Práve majitelia niekdajších bytov sú vlastníkmi parcely s rozlohou 400 štvorcových metrov. Závisí iba od nich, ako s pozemkom naložia. Mojmír Květoň (59), predseda spoločenstva vlastníkov bytov, navrhuje, aby na pôvodnom mieste postavili nový bytový dom. Tejto myšlienke je zatiaľ naklonených asi pätnásť pôvodných vlastníkov. Iní sa však pre traumu z prežitého nechcú k miestu, kde mali dlhé roky domov, ani priblížiť, nieto tam bývať. Ozvali sa aj hlasy, aby na Mukačevskej 7 zriadili pietne miesto.

˃˃˃ Fotografie k článku v nájdete v galérii. ˂˂˂

Málo bytov

V krajskom meste Prešove je situácia na realitnom trhu podobná ako v iných väčších slovenských mestách. Dopyt je vyšší než ponuka. V lepšej lokalite stojí dvojizbový byt približne 100-tisíc eur. Dom, v ktorom vybuchol plyn, sa nachádzal v atraktívnej časti mesta. Miestni nám vysvetľujú, že Sídlisko III je príjemná zelená zóna, kým ostatné sídliská vybudované v čase socialistickej normalizácie sú samý betón. Aj preto niektorí uvažujú, že by sa vrátili na miesto, kde mali domov, a pustili by sa do stavby.

Podporuje ich aj legislatíva. Keďže išlo o kritickú situáciu, stavebný úrad môže upustiť od územného rozhodnutia a stavebného konania. O to rýchlejšie by na Mukačevskej ulici 7 vyrástol nový dom. Mojmír Květoň je optimista a odhaduje to na jeden rok stavebných prác. V novom bytovom dome by museli byť minimálne štyri byty. „Stále sme nezrušili popisné číslo. Oficiálne by nešlo o úplne novú stavbu, ale o rekonštrukciu vrátane všetkých rozvodov.“

Anjel strážny

Na stretnutí vlastníkov už neexistujúcich bytov sa niektorí iba pozdravili, iní sa vrúce objali. Všetci sa vzájomne zasypávali otázkami: Kde ste? Kde bývate? Koľko platíte za bývanie? Situácia je rôzna. Niektorí majú šťastie a za provizórne bývanie platia symbolickú sumu, iní si musia poradiť s vysokým nájomným. Mojmír Květoň patrí v tomto prípade k šťastlivcom. Navyše v čase výbuchu pri ňom stál anjel strážny.

MOJMÍR KVĚTOŇ mal šťastie. Dve susedky, ktoré stáli pri ňom, prišli o život. Hoci prežil traumu, je pripravený pustiť sa do stavby.
MOJMÍR KVĚTOŇ mal šťastie. Dve susedky, ktoré stáli pri ňom, prišli o život. Hoci prežil traumu, je pripravený pustiť sa do stavby.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Dve susedky, ktoré ho privolali domov, pretože cítili plyn, zahynuli pred domom v jeho tesnej blízkosti, on prežil. V čase nešťastia bol v práci vo vedľajšej škole, na sebe mal montérky – to je všetko, čo mu ostalo. Predsa len, má ešte zopár rodinných fotografií. Našiel ich jeden z policajtov, na zadnej strane bolo meno Mojmíra Květoňa. Manželka bola v tom čase v práci. V ich byte na jedenástom poschodí zahynul 16-ročný pes bígel.

„Prvých deväť dní sme bývali u kamaráta. Potom nám manželkina kolegyňa ponúkla byt po svojich rodičoch na neurčitý čas, pričom platíme iba skutočné náklady ako inkaso a podobne, žiadny komerčný nájom.“ Mária Palková, učiteľka na dôchodku, bývala sama v byte na piatom poschodí. Práve sa vrátila s nákupom domov, keď v dome nastal výbuch.

Táto Prešovčanka vzápätí pochopila, že prišla o domov, v ktorom žila 49 rokov a kde vychovala jediného syna. Na záchranárov čakala asi 40 minút. Bola natoľko duchaprítomná, že si cez rameno prevesila kabelku s osobnými dokladmi. Tak ako ostatným susedom jej okrem toho neostalo nič, iba holý život. „Bývam so svojou 98-ročnou svokrou. Už som zisťovala, aká je situácia na trhu s bytmi, nič vhodné som nenašla.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Začnite týždeň s úsmevom na perách

James Middleton

Brat vojvodkyne Kate JAMES MIDDLETON miluje psy: Neuveríte, s čím mu pomohla jeho sučka ELLA

Nebohému Andymu Hrycovi doprial režisér pozitívnu úlohu.

Posledná rola Andyho Hryca: Po plejáde negatívnych postáv sa vďaka Bebjakovi rozlúči ako hrdina

Martina Schindlerová (32)

Nečakaný výsledok: MARTINE SCHINDLEROVEJ bolo počas PCR testu veselo. Po ňom už nie

S rodinou ostáva žiť v Španielsku, kde chcú rozbehnúť podnikanie.

Mesiace neuvidí deti: Zuzana Belohorcová uviazla na Slovensku, ďaleko od rodiny

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia