Požičaná elektrónka

Počas rokov výroby sa objavilo niekoľko výrobkov, ktoré sa stali pre svoju obľúbenosť ikonami vtedajších domácností. Jar Extra, Jar 75, Jar 80 či Jar PRIM. Vyrábať čistiaci prostriedok pre milióny domácností v socialistickom Československu nebolo vždy jednoduché.

„Do Rakony som nastúpil v roku 1983, keď sme zároveň po úspešnej ‚osemdesiatke‘ pripravovali Jar 85 a tempo výroby bolo naozaj vysoké. Na linke vyrábajúcej vtedajšie plastové obaly sme však zrazu zaznamenali poruchu a nefungovalo uzatváranie fliaš. Zistili sme, že problém je v jednej elektrónke, ktorá sa používala na vysokofrekvenčné zváranie plastovej fólie.

Zaobstarať novú však nebolo také jednoduché. Bohužiaľ, rovnaká elektrónka sa používala v krátkovlnných vysielačkách. Nedala sa teda bežne doviezť a kúpiť, ale bolo treba získať špeciálne povolenie Československých rádiokomunikácií,“ spomína vedúci na oddelení výroby niekdajšej Rakony Zdeněk Kopřiva.

Vyrábať nebolo vždy ľahké, dnes patrí fabrika medzi najmodernejšie.
Vyrábať nebolo vždy ľahké, dnes patrí fabrika medzi najmodernejšie.
Zdroj: Jar

„Po to potvrdenie som šiel do rádiokomunikácií osobne. Tam mi však povedali, že vydanie potvrdenia a dovoz elektrónky bude trvať najmenej dva mesiace. Zalomil som rukami, keď som si predstavil stojacu linku. Povedal som im, že som z Rakony, kde vyrábame Jar.

Z vedenia rádiokomunikácií teda zavolali tamojším technikom, ktorí nám potrebnú elektrónku požičali. Po dodaní nového kusa sme im ju vrátili. Dnes je to humorné, no svedčí to o tom, akú silu a význam tá značka už vtedy mala,“ hovorí Zdeněk Kopřiva, ktorý v rakovníckej prevádzke pracuje dodnes.

V roku 1991 kúpila Rakonu americká firma Procter & Gamble. Odvtedy Jar prešla mnohými zmenami zloženia, no názov nezmenila. Desiatky rokov si populárne meno zachovala a v roku 2008 sa pod značkou Jar začali predávať aj tablety do umývačiek riadu.

Čistiaci prostriedok, ktorý na Slovensku i v Česku používajú už tri generácie, sa za ten čas stal fenoménom a súčasťou spomienok ľudí z oboch národov. A to je asi najlepšia reklama, akú výrobok môže mať.

˃˃˃ Historické fotografie nájdete v galérii. ˂˂˂
Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia