Mnohí z nás si ju pamätajú z detstva, tí starší aj v obaloch, z ktorých sa odstrihávala špička. Prípravkom JAR sa dodnes umýva nielen riad, ale i podlahy či okuliare.

Keď sa povie Jar, väčšina ľudí si okrem krásneho ročného obdobia predstaví čistiaci prostriedok na riad. Prvýkrát si ju gazdinky z bývalého Československa mohli kúpiť práve na jar v roku 1960, keď získala ochrannú známku. V tom čase to bol skutočne prelomový vynález, ktorý výrazne zjednodušil domáce práce. Dovtedy sa na umývanie riadu používala sóda, piesok alebo citrón.

Paradoxne, názov Jar nemá s meteorologickou jarou nič spoločné. V Česku dokonca dodnes hovoria „ten Jar“, výraz „tá Jar“ sa používa iba na Slovensku. Na výber pomenovania produktu vyhlásili súťaž medzi zamestnancami podniku Rakona v Rakovníku, kde sa čistiaci prostriedok dodnes vyrába. Víťazka, ktorej meno sa nezachovalo, za svoj návrh dostala 100 korún. Na porovnanie: priemerný plat v Rakone sa vtedy pohyboval okolo 600 korún.

Nikdy nevysvetlila, čo jej návrh znamená, a tak sa traduje, že Jar získala meno podľa začiatočných písmen priezvisk tvorcu prípravku Mojmíra Ranného a vtedajšieho riaditeľa podniku Rakona v Rakovníku Jaromíra Janečka.

˃˃˃ Historické fotografie nájdete v galérii. ˂˂˂

Hľadali receptúru

Jar sa vyrába v továrni Rakona v Rakovníku. História Rakony sa píše od roku 1875, keď František Otta otvoril v Rakovníku svoju prvú mydláreň – predchodcu dnešnej Rakony. Na príprave Jari v Rakone pracovali od roku 1955, príprava samotného zloženia trvala dva roky.

„Otestovali sme mnoho receptúr, až sme konečne našli tú ideálnu. Zrazu stačila jedna lyžica čistiaceho prostriedku na päť litrov horúcej vody, a pokiaľ bola zreteľná pena, čistiaci účinok fungoval,“ popisuje začiatky nového čistiaceho prostriedku Petr Nejman, ktorý pracoval v Rakone od roku 1959.

A ako dodáva, on sám dodnes Jarou umýva nielen riad, ale i podlahy, lustre a okuliare. Prvá Jar sa teda dávkovala v množstve dve polievkové lyžice na desať litrov horúcej vody. Prvá inovácia prišla v roku 1964, keď vylepšili zloženie a dávkovanie sa mohlo znížiť na polovicu. Nová Jar sa nazývala Jar Extra.

Najskôr sa Jar predávala v skle, na začiatku v objeme 250 ml, neskôr 500 ml, od roku 1965 vo fľašiach z PVC fólie a od roku 1974 v plastových fľašiach HDPE s obsahom 450 gramov. Vývoj dospel až k dnešným stopercentne recyklovateľným obalom a fľaškám Jar Ocean Plastics, ktoré sa čiastočne vyrábajú z plážového plastového odpadu, teda z plastových obalov, ktoré vyplavil oceán a ktoré pozbierali na plážach.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia