Spolu 23 hodín denne v cele s výmerou osem štvorcových metrov. Aj taká je najprísnejšia KOLÚZNA VÄZBA, v ktorej človek môže uviaznuť na celé mesiace.

Ani temný stredovek, ani komunistický totalitný režim, ale dnešné demokratické zriadenie dovoľuje, aby sa ľudia, ktorí sú síce obvinení, ale stále sa na nich vzťahuje prezumpcia neviny, ocitli v podmienkach, o ktorých sa ťažko aj počúva. Časť odbornej verejnosti a aktuálne aj politici hovoria, že by v tejto oblasti mala nastať zmena.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nebo cez mreže

„Takmer pätnásť mesiacov som 23 hodín denne zavretý v cele s výmerou osem štvorcových metrov. Po odrátaní plochy ‚nábytku‘ a WC mi zostávajú tri štvorcové metre na pohyb. Na hodinu denne môžem ísť na vychádzku na strechu väznice, vidím okolo seba iba štyri steny a nebo cez zamrežovanú sieť.

Vychádzkový koridor má asi 16 až 24 štvorcových metrov. Keby ste v takýchto podmienkach držali väčšieho psa, odsúdili by vás za týranie zvierat. Celé mesiace nemôžem telefonovať s manželkou a troma malými deťmi či s vlastnou mamou. Manželku som videl dvakrát po jednej hodine na návšteve cez sklo. Deti som videl po trinástich mesiacoch asi dvadsať minút cez videonávštevu na tablete. Právne som nevinný, ale mám omnoho horšie podmienky než mnohí odsúdení vo výkone trestu odňatia slobody,“ opisuje vo svojom liste advokát Martin Ribár.

MARTIN RIBÁR trénoval mladých džudistov, voľný čas trávil v prírode.
MARTIN RIBÁR trénoval mladých džudistov, voľný čas trávil v prírode.
Zdroj: ARCHÍV M.M.

Okrem toho spomína nočné kontroly, čiže prerušovaný spánok, a nedostatok denného svetla. Martina Ribára zadržali v rámci akcie Apač, zameranej proti skupine takáčovcov. Obvinili ho napríklad z podpory zločineckej skupiny či z navádzania na krivú výpoveď. Podporujú ho kolegovia, ktorí založili Iniciatívu advokátov za právny štát. Približne sto slovenských advokátov okrem iného žiada, aby sa Slovensko prispôsobilo európskym štandardom a zmenilo podmienky kolúznej väzby.

Na porovnanie, kým v susednom Česku môže obvinený zotrvať v takejto väzbe maximálne tri mesiace, podľa informácií, ktoré nám poskytlo ministerstvo spravodlivosti, u nás je to až 25 mesiacov, ak sa proti obvinenému vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin. Sedem mesiacov môže trvať väzba, ak sa obvinený dopustil prečinu.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Posledná nehnuteľnosť, do ktorej sa herečka sťahovala, bol dom v Dunajskej Lužnej.

Extrémny koníček: Magda Paveleková vystriedala štrnásť adries. Čo bude s jej posledným domovom?

Miroslava Fabušová

Misska z Kollárovej limuzíny šokovala správou o prepadnutí: Fotky modrín radšej stiahla

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

V januári oslávila 46. narodeniny. Nasledoval kovid, nemocnica a, bohužiaľ, smrť.

Prvá obeť kovidu medzi učiteľmi: Eva (†46) myslela na svojich žiakov do poslednej chvíle

Ilustračná snímka

Božia rana? Krajniak spomenul Baziliku sv. Mikuláša a v tom sa zrútil priľahlý múr

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia