Kováčska dielňa v Ivanke pri Dunaji je jedna z najchýrnejších výrobní mečov na športovo-historický šerm na svete.

Firmu Sigi Forge zakladali traja mladí muži, ktorí sami súťažia. „V súčasnosti sa nás na výrobe podieľa šesť. Pre všetkých je to hlavné zamestnanie. Našťastie korona naše podnikanie neovplyvnila. Robíme najmä na export. Až 70 percent našej produkcie ide mimo Európskej únie. Ročne vyrobíme vyše tisíc mečov. Tento šport zaujal celý svet,“ vysvetľuje šéf dielne Martin Fabian. Ich malá firma vznikla v krčme. Sedeli pri pive a hovorili si, že raz budú naozaj robiť to, čo ich baví.

Výkon je prvoradý

Športovo-historické zbrane nemajú nič spoločné so zbraňami, ktoré používajú nadšenci historického šermu kdesi na hradoch. „Jedna vec je divadlo a celkom iná športové zápolenie. Počas športovania sú povinné masky, ochranný odev a chrániče. S našimi zbraňami sa naozaj bojuje. Hlavný rozdiel je v tom, že divadlo si nevyžaduje špecifické zbrane. Môže im byť jedno, aké sú ťažké, aké sú tvrdé a ako sa správajú. S nimi sa ľudia nebijú naozaj. Náš šport vyžaduje od zbrane vlastnosti a kvality, ktoré zbraň musí mať. Napríklad mieru ohybu, aby bola bezpečná pri bodnutí, musí mať hmotnosť tak akurát, aby sa ňou dalo šermovať,“ vysvetľuje. Výkon je na prvom mieste. Kým pri zbraniach skupín historického šermu ide o zážitok a efekt, pri športových zbraniach ide o výkon.

FOTOGRAFIE NADŠENCOV Z KOVÁČSKEJ DIELNE NÁJDETE V GALÉRII
HEMA
Ide o umenie historického spôsobu boja so stredovekými a s novovekými zbraňami typickými pre Európu. Najčastejšie je to šerm dlhým mečom, tesákom, mečom so štítom, rapierom, šabľou a stredoveký zápas.

Športovcov zastrešuje HEMA (Historical European Martial Arts – Historické európske bojové umenia). Jednou z najlepších krajín v tomto športe je Slovensko. Martin Fabian je momentálne tretí najlepší na svete. Po Slovensku má v tomto športe dobré výsledky Poľsko, Rusko a Švédsko. Slovenská federácia zastrešuje pätnásť združení. Turnajov s účasťou okolo sto šermiarov býva na Slovensku šesť ročne. V iných krajinách je turnajov viac. Veľkých podujatí je po svete približne sto ročne. Chlapcom sa splnil veľký sen a živia sa tým, čo ich baví. „Pred dvoma rokmi sme rozmýšľali, čo budeme robiť. Povedali sme si, že skúsime výrobu mečov a uvidíme. Ide to lepšie, než sme čakali,“ hovorí spokojne.

Produkcia, ktorá putuje mimo Európskej únie, podlieha prísnym kritériám. „Nie sú to zbrane, pretože nie sú ostré. Naše meče sú tupé. Samozrejme, dajú sa nabrúsiť. Záleží na colných predpisoch v krajinách, do ktorých putujú. Nemôžeme ich posielať napríklad do Japonska. Dovážať meče je u nich zakázané. Nie je to spojené s ochranou tamojšej výroby mečov, skôr je to dôsledok pacifizmu po druhej svetovej vojne,“ mieni.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia