Meno Božie a kráľovská cesta

Okrem toho je Portobelo známe svojím kvalitným kokosovým olejom. Dlho do noci môžete vidieť domácich, ako pomalým procesom získavajú túto vzácnu tekutinu, ktorá je taká cenená v lokálnej kuchyni. Ak by sme sa pozreli na historické mapy, pravdepodobne nám na nich ešte zasvieti Nombre de Dios. Táto obec je vzdialená od Portobela asi len 25 kilometrov a niekedy práve tieto dva prístavy predstavovali najdôležitejšie spojenie pre Španielov medzi Karibikom a Pacifikom. Dnes má táto lokalita minimum stálych obyvateľov. Z veľkolepého prístavu, z ktorého sa začiatkom 16. storočia ťahala kamenná cesta dlhá približne 80 kilometrov až do mesta Panama, je dnes takmer opustená rybárska dedina. Kráľovská cesta, Camino Real, bola impozantným staviteľským počinom Španielov. Preprava tovaru, kým ešte neexistoval Panamský prieplav, tak získala po vydláždenej ceste z Nombre de Dios závratnú rýchlosť.

Dnes sa však všetka pozornosť domácich orientuje na takmer dovolenkovú destináciu La Gauira. Je niekde na polceste medzi Portobelom a Nombre de Dios. Domy a víkendové vilky tu majú rôzne vplyvné panamské osobnosti. Futbaloví tréneri, politici, missky. Ak náhodou nepatríte k smotánke, pobrežné domy sa dajú prenajať a človek si môže užiť členité pláže, ktoré ponúkajú dokonalé súkromie ostrova Isla Grande nachádzajúceho sa oproti.

Západ slnka nad Isla Grande.
Zdroj: Katka Lišková

Multietnická Panama

Dnes si už málokto spomenie na Francisa Drakea a miesto jeho posledného odpočinku v podobe zálivu nad Portobelom. Alebo kráľovskú cestu, ktorá ako výnimočný inžiniersky počin v zložitom teréne trópov spájala dva oceány namiesto súčasného prieplavu. História sa však nad tými miestami, len kúsok severne od hlavného mesta Panama, vznáša vo vzduchu. Ruiny opevnení a silná prítomnosť černošských koreňov nám pripomínajú multietnicitu Panamy a jej historickú dôležitosť v čase. Nechajte sa zlákať aj vy a pri najbližšej návšteve Panamy odbočte na sever od hlavného mesta. Približne po sto kilometroch nájdete tieto destinácie, ktoré zatiaľ ešte nie sú objavené turistami.

AUTOR: Katka Lišková

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z KEDYSI SLÁVNEHO PRÍSTAVNÉHO MESTA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia