Ostali len ruiny

Portobelo by ste dnes pravdepodobne nespoznali ako jeden z najslávnejších španielskych koloniálnych prístavov. Permanentne tu žije okolo 5 000 obyvateľov a po slávnych časoch zostali asi len zvyšky pevnosti, ktoré sú s ruinami pevnosti v San Lorenze zahrnuté do panamského zoznamu UNESCO. Vraví sa, že keď sem v roku 1502 dorazil Krištof Kolumbus, bol taký očarený miestnym prírodným zálivom, že zvolal: „Porto bello!“ A založenie mesta bolo na svete. Dnes ospalá komunita ožíva hlavne cez víkendy, keď sem smerujú autobusy i súkromné autá napríklad z mesta Colón vzdialeného zhruba 30 kilometrov. V miestnom prístave sa ľudia naloďujú, aby strávili deň na jednom z priľahlých karibských ostrovov. Portobelo je zároveň hlavným mestom rytmov kongy. Nájdete tu malé múzeum, viaceré galérie, školy kongy a pohodovú atmosféru, ktorá ku karibským vlnám určite patrí.

Pohľad z pevnosti.
Zdroj: GETTY IMAGES

Čo sú vlastne kongá?

Portobelo bolo kedysi jedným z hlavných prístavov obchodu s otrokmi. Veľa z nich prichádzalo aj z oblasti dnešného afrického Konga. Tí, ktorí prežili strastiplnú cestu cez Atlantik, si so sebou priniesli kultúru a tradície v podobe napríklad hry na dvoch veľkých bubnoch. Keď na nich hrali, hovorili, že ich melódie stúpajú k oblakom a ide o akúsi komunikáciu s bohmi. Samozrejme, hra na bubnoch nebola oficiálne dovolená, pretože pre otrokov španielskych kolónií predstavovala slobodu a návrat ku koreňom a k africkej viere. Napriek tomu sa okolité oblasti Portobela stali symbolom miesta, kde začať nový život, a to práve pre utekajúcich otrokov. A ich hudba a bubny boli metaforou slobody.

Otrokom, ktorým sa podarilo utiecť a v nehostinných pobrežných podmienkach začať nový život, sa hovorilo cimarronovia. Čísla v miestnom múzeu hovoria, že každý piaty černoch sa tu stal cimarronom. Venovali sa hlavne rybolovu, drobnému poľnohospodárstvu a s radosťou sa dali najímať na rôzne pirátske lode, aby Španielom mohli vrátiť ich krutosti a neprávosti. Každý rok v marci sa v Portobele konajú obrovské karnevaly, kde nával farieb, krojov, hudby a života zaberie všetky ulice tohto malého a inak ospalého mestečka. Kongá sú tak súčasťou panamskej multikultúrnej stopy, a preto boli v roku 2018 zahrnuté na zoznam UNESCO ako nehmotné dedičstvo tejto malej latinskoamerickej krajiny. A Portobelo ako hlavné mesto kong.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia