Väčšine z nás meno Francis Drake zrejme nič nehovorí. Na rozdiel od kapitána Morgana to síce nedotiahol na kráľa destilátov, ale vo svojom období sa stal viceadmirálom anglickej flotily, úspešným obchodníkom s otrokmi a excelentným moreplavcom. A obaja boli s Panamou a Portobelom úzko prepojení.
Obaja Portobelo dobyli s rozdielom približne 100 rokov. No Henry Morgan sa s Portobelom ako s jedným z najdôležitejších prístavov toho obdobia neuspokojil a potiahol to až do mesta Panama. Legendy hovoria, že unikátny oltár v Kostole svätého Jozefa v Paname sa zachoval iba preto, lebo ho miestni okabátili. Oltár pred príchodom pirátov stihli narýchlo zamazať bahnom a sadzami, aby zakryli zlaté šupiny, ktorými bol pokrytý. Pirátov presvedčili, že oltár je len vo výstavbe, a dokonca jeden z mníchov bol taký drzý, že si od samotného Morgana vypýtal príspevok na dokončenie prác.
Naničhodník a darebák
A tak sa o Drakeovi v anglických historických knihách dočítate takmer samé chválospevy. Napríklad aj to, že s poverením samotnej britskej kráľovnej Alžbety I. oboplával medzi rokmi 1577 až 1580 zemeguľu a bol mu udelený titul sir. Ak si však zoberieme španielske historické knihy, nenájdeme naňho dobrého slova. Naničhodník, darebák, pirát „Draque“. Tak Španieli častovali tohto Angličana, na ktorého samotný španielsky kráľ Filip II. vypísal odmenu 20 000 dukátov. Dnes by táto suma mala hodnotu približne 10 miliónov amerických dolárov. Živého alebo mŕtveho – tak stálo na španielskych pamfletoch zo 16. storočia. A práve Portobelo sa mu stalo osudným.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z KEDYSI SLÁVNEHO PRÍSTAVNÉHO MESTA NÁJDETE V GALÉRIIMýtický bubon
Kedysi bolo toto prístavné mesto považované za jedno z troch najdôležitejších pre španielsku korunu. Počas koloniálnych čias slúžilo ako hlavná základňa pre toky španielskeho zlata a striebra, ktoré sa tu nakladali na lode a v ozbrojených konvojoch posielali cez celý Atlantik k pevninskej Európe. A práve preto bolo lákadlom pre pirátov, korzárov a bukanierov. Neodolal ani Drake. Pre Angličanov legendárny hrdina, pre Španielov nenávidený pirát dostal na konci 16. storočia dyzentériu, bežnú tropickú chorobu tých čias, a v roku 1596 zomrel. Vraví sa, že na smrteľnej posteli odovzdal svoj slávny bubon a požiadal, aby bol oblečený do uniformy viceadmirála a v truhle vložený do karibských vôd pri pobreží dnešného mesta Portobelo. Repliku jeho bubna si dodnes môžete pozrieť v Bucklandskom opátstve a samotný Drake sa vraj vyjadril, že keď bude Spojené kráľovstvo v problémoch, stačí naň zahrať a vráti sa hájiť svoju vlasť trebárs aj z pekla.
Článok pokračuje na ďalšej strane.