Bátovce ležia v trojuholníku medzi Levicami, Banskou Štiavnicou a Dudincami. Len málokto vie, že obec s 1 165 obyvateľmi bola kedysi hrdým kráľovským mestom a sídlom jedného z troch okresov Hontianskej župy.

Peter Burčo (31) bol zvolený za starostu v Bátovciach v minulom volebnom období ako 27-ročný a v tom čase sa stal najmladším starostom na Slovensku. Dnes je na čele obce už druhé volebné obdobie, ďalšie obecné voľby vyhral až so 75 percentami hlasov.

„Ľudia mali sprvu rešpekt pred mojím vekom, dnes je to už iné. Predtým som bol poslancom a s kolegami sme sa snažili viacero vecí v našej obci zmeniť, zobudiť v nej život. Založili sme preto občianske združenie Bátovčan, aby sa nám podarilo presadiť aspoň niektoré projekty. Dnes sa všetky akcie konajú už v spolupráci s obcou,“ hovorí spokojne.

Atmosféra v obci sa za tých 5 rokov podľa Bátovčanov zmenila k lepšiemu. Dôkazom, že v Bátovciach sa ľuďom dnes zrejme páči, je aj rastúci počet obyvateľov.

„Stále nám pribúdajú noví. V rokoch 2012 – 2016 sa v Bátovciach postavilo 48 nájomných bytov, to k nám pritiahlo mladé rodiny. Dávame o sebe vedieť aj rôznymi podujatiami, ako je napríklad bátovský jarmok, na ktorý vlani prišlo 5 000 ľudí. Organizujeme ochutnávku vín v obecnej pivnici, jánsku vatru s oslavou MDD, detský Silvester, kam príde vždy množstvo ľudí aj z okolia.

Po takomto podujatí sa nám často stáva, že návštevníci prídu znovu a pýtajú sa na kúpu domu či chalupy. Takto sa počas dvoch rokov podarilo v obci predať väčšinu voľných starých domov. Samozrejme, to znamenalo aj prílev nových detí do škôlky či školy. Myslíme si, že ľudia prídu len tam, kde majú otvorené dvere,“ hovorí starosta.


Navštívila ich Božena Nemcová

Prvé písomné zmienky o Bátovciach pochádzajú zo stredovekých falzifikátov z rokov 1037 a 1086, kde sa uvádzajú ako tribuna de Foro Regine, resp. de Mercatu Regine, teda ako miesto trhu kráľovnej. Prvá hodnoverná zmienka o obci je však až z roku 1267, keď sa spomína pod názvom Bat. V tomto období pravdepodobne slovanskú obec osídlili nemeckí kolonisti. V rokoch 1543 až 1848 patrili Bátovce levickému hradnému panstvu.

Od roku 1611 je v Bátovciach doložená existencia cechov. V roku 1715 mali Bátovce mlyn a 97 domácností. Pošta bola v prevádzke od roku 1828. V roku 1852 navštívila Bátovce česká spisovateľka Božena Němcová. V roku 1943 bola k Bátovciam pričlenená obec Jalakšová, ktorá sa prvý raz spomína v roku 1381. Známa vodná nádrž Lipovina bola vybudovaná v roku 1968.


Studňa bez dna

Práve obrovská základná škola s veľkou telocvičňou postavená počas socializmu s kapacitou 400 detí bola pre obecnú po­kladnicu akousi studňou bez dna.

„Keď som nastúpil do úradu, finančná situácia nebola priaznivá, ale k tomu obdobiu sa už nechcem vracať, spravil som za ním čiaru. Som rád, že sme to zvládli. Sme úspešní v dotáciách a grantoch. Väčšina investícií, ktoré v obci spravíme, je financovaná práve z dotácií.

Budovu školy sa nám podarilo zrekonštruovať z dotácie ministerstva školstva. Bola v havarijnom stave. Stropy nám doslova padali na hlavu, rozpadávali sa sociálne zariadenia aj okná. V škole bolo 75 detí a hrozilo, že ju zatvoria.

Prišiel som vtedy na rodičovské združenie a povedal rodičom, že školu zrekonštruujeme a dávam im svoje slovo, že nebudeme spájať triedy, ako to bolo dovtedy. Ak bude v triede len 6 detí, zvýšené náklady zaplatí obec.

Oni mi za to sľúbili, že dajú deti do bátovskej školy. Dnes nám sem chodí 95 detí, máme ročníky 1 až 9 a 2 špeciálne triedy. V septembri rátame až s pätnástimi prvákmi. Počet žiakov nám stále stúpa.

Peter Burčo je starostom už druhé volebné obdobie.
Peter Burčo je starostom už druhé volebné obdobie.
Zdroj: Miro Miklas

Opravili sme strechu, čiastočne vymenili okná, zrekonštruovali WC, školu splynofikovali, vymenili radiátory, kompletne zrekonštruovali kuchyňu. Dovtedy sa kúrilo pevným palivom, teraz aj vďaka kúreniu plynom a rekonštrukcii ušetríme na prevádzkových nákladoch ročne 7 000 eur, takže to zvládame,“ rozpráva Peter Burčo.

Kapacita škôlky, ktorú koncom roka 2018 zrekonštruovali tiež vďaka dotácii, je naplnená, deti domácich však majú pri prijímaní prednosť. Práve preto, aby neskôr neodchádzali do základných škôl v iných obciach. Rodičia detí chodia do práce najmä do okolitých priemyselných parkov.

„Veľkým zamestnávateľom je elektráreň v Mochovciach, v Pukanci je drevársky závod, priemyselné parky sú v Leviciach a Krškanoch. V obci je lekár aj lekáreň, potraviny, pekáreň i pošta. Chýba len reštaurácia, uvažujeme aj o obecnej prevádzke, zatiaľ sa však nenašli vhodné priestory,“ vyratúva starosta.

Nemcov vyhnali Turci

Mnohé usadlosti na Slovensku sa postupne menili z obcí na mestá, Bátovce však prešli presne opačným vývojom. Menšia stredná obec, kde dnes žije približne 1 100 ľudí, bola kedysi hrdým kráľovským mestom.

„Bátovce sú jednou z najstarších obcí na Slovensku, prvá zmienka o nich pochádza už z roku 1037. V roku 2017 sme oslavovali 980. výročie založenia obce,“ upresňuje starosta.

V stredoveku boli Bátovce vstupnou bránou k banským mestám a stali sa pre ne dôležitým administratívnym centrom. Ležali na ceste, po ktorej kedysi putovalo zlato a striebro, ale aj dobré víno do Viedne a Budapešti.

„Bola tu banka, berný úrad, notariát aj mincovňa,“ hovorí Peter Burčo.

Bátovce sa spomínajú aj ako mesto kráľovien, v časoch Arpádovcov boli totiž priamo majetkom kráľovnej. Bývali v ňom banskí odborníci – saskí Nemci. Usídlili sa na Slovensku už v 12. storočí a prispeli k rozvoju baníctva a rozkvetu banských miest.

Rekonštrukcia budovy školy bola pre vedenie obce náročným projektom.
Rekonštrukcia budovy školy bola pre vedenie obce náročným projektom.
Zdroj: Archív Bátoviec

O tom, že v Bátovciach dlhodobo žili nemeckí obyvatelia, svedčia aj dnes niektoré doteraz používané názvy ulíc a častí obce, ako sú Pringiar, Kotrgas, Majhíbeľ a ulica Prandovská. Mená Frumbiert, Weincziller a Grosman už zanikli. Nemeckí kolonisti dali Bátovciam aj názov Frauenmarkt. Niektoré slová nemeckého pôvodu sa používajú dodnes – trajfúz, pigľajs, fusakle či hosuntrógle.

Väčšina Nemcov sa však z Bátoviec odsťahovala v 16. storočí, keď ich cisársky dvor nedokázal ochrániť pred Turkami. Od roku 1780 boli Bátovce sídlom okresu, jedného z troch v Hontianskej župe, a okresným mestom boli až do roku 1922. Aj preto pri prechádzke po obci z mnohých uličiek a stavieb dýcha mestský duch.

Narodení na úrade

Obec má k dispozícii kúriu zo 17. storočia, ktorú postupne rekonštruuje, a v sále s krásnou historickou klenbou sa dokonca konajú aj sobáše či uvítania detí do života. V budove kúrie inštalovali pamätnú izbu, v ktorej sú vystavené niekdajšie predmety domácej potreby. Je tam posteľ, kolíska, „fióková kasňa“ i vysoká skriňa, sú tam kroje, náradie roľníka i ženy v domácnosti.

V kúrii však nájdete aj akúsi pamätnú izbu s predmetmi z obdobia socializmu, ktoré mnohí používali a dobre si ich pamätajú.

„Keď nám ich sem ľudia začali nosiť, nebránili sme sa a takto to dopadlo,“ ukazuje starosta slušnú zbierku socialistických artefaktov a bez okolkov nám zapózuje pod transparentom Vždy pripravený. :)

Okrem kúrie zo 17. storočia pripomínajú zašlú mestskú slávu katolícky a evanjelický kostol a architektúra viacerých domov. Vinársku tradíciu zase dokladuje obecná pivnica zrekonštruovaná z európskych fondov s kapacitou 70 ľudí, kde sa každoročne konávajú ochutnávky vína. Fotogenický priestor kamennej pivnice už využili filmári.

Samotný obecný úrad je takisto historickou stavbou, bol budovou notárskeho úradu. Neskôr v ňom bola ordinácia lekára a viacero starších Bátovčanov sa v budove dnešného obecného úradu dokonca narodilo. Kedysi tam totiž fungovala pôrodnica.

Domčeky pre dôchodcov

V blízkosti obecného gazdovského dvora stoja dve staré hrušky, ktoré tiež našli svoje využitie: „Každý rok z nich pozbierame plody, zanesieme do pálenice a máme obecnú hruškovicu, ktorá je jedinečná a hlavne naša,“ usmieva sa starosta.

Námestie s priľahlými uličkami podľa jeho slov patrí do pamiatkovej zóny, čo však so sebou prináša aj problémy. Všetky rekonštrukcie, výmeny okien či striech sa musia diať v spolupráci s krajským pamiatkovým úradom. V niektorých častiach obce nenájdete chodníky, starosta priznáva, že na toto zdroje zatiaľ nie sú.

„Veľa vecí sa zanedbalo, do mnohých sa roky neinvestovalo. Aj preto sa mnohé dá robiť len postupne, hoci sa snažíme,“ hovorí Peter Burčo.

Bátovčania však môžu byť hrdí na svoj dobrovoľný hasičský zbor, ktorý má viac ako 110 rokov. Dnes má 75 členov vrátane dievčat a ako jediný v okrese je zaradený do najvyššej kategórie DHZ, je jedným z troch takých v Nitrianskom kraji.

Miestni dobrovoľní hasiči majú svoju zbrojnicu, zodpovedajúci profesionálny výstroj a moderné hasičské auto. Vlani zasahovali 27-krát a aj počas našej návštevy boli pri dopravnej nehode. Starosta Peter Burčo zdôrazňuje, že podporujú v obci najrôznejšie zoskupenia občanov.

„Máme tu klub dôchodcov, materské centrum. Od marca 2016 slúži ľuďom Komunitné centrum, ktoré poskytuje poradenstvo v sociálnoprávnej a pracovnoprávnej oblasti,“ vyratúva.

V Bátovciach stále pribúdajú deti, počet obyvateľov sa zvyšuje.
V Bátovciach stále pribúdajú deti, počet obyvateľov sa zvyšuje.
Zdroj: Archív Bátoviec

Zaujímavým projektom, o ktorom v Bátovciach uvažujú, sú nájomné malometrážne domy pre dôchodcov.

„Mali by to byť domčeky s jednou izbou, kuchyňou, malou záhradou a nízkym nájomným vo výške okolo 150 eur. Aby starší ľudia, ktorí nechcú bývať vo veľkých domoch, mohli svoju nehnuteľnosť predať a žiť s menšími výdavkami a starosťami,“ hovorí starosta o projekte, ktorý aktuálne v obci pripravujú.

Bátovčania sa snažia žiť ekologicky. Vedenie obce z dotácie zaobstaralo kompostovacie zariadenia, ktoré budú na jar tohto roku distribuovať do každej domácnosti. Vysadili aj ovocný sad so starými odrodami a zelené záhony. V jednom je viac ako 1 500 rastlín a trvaliek. Tento záhon pohltí napríklad všetok oxid uhličitý, ktorý vyprodukuje obecný úrad za rok.

Na obecnom úrade vás neponúknu vodou z plastovej fľaše, ale čistou vodou v džbáne. Aj na podujatiach, ktoré obec počas roka realizuje, sa snažia byť šetrní k životnému prostrediu. Guláš, perky či párance v obecnom stánku nedávajú v Bátovciach do plastových, ale do trstinových tanierov a plastové vidličky vymenili za drevené.

Umelecký unikát

Obrovský kultúrny dom postavený v časoch socializmu, keď boli Bátovce strediskovou obcou, mohol byť tiež, obrazne povedané, pre vedenie Bátoviec guľou na nohe.

Nič také sa však nestalo. Už od roku 2008 tam totiž sídli nezávislé divadlo Pôtoň, ktoré má kultúrny dom prenajatý na 30 rokov. Jeho členom sa podarilo v kraji pánubohu za chrbtom vybudovať slovenský divadelný a umelecký unikát.

V ústrety nám prichádza dramaturg Michal Ditte a hoci zvonku budova vyzerá nevľúdne, ocitáme sa v úplne inom svete. Vnútri je útulne a rozvoniava jedlo, prítomní herci sa práve chystajú obedovať. Vidíme viaceré známe tváre – Natáliu Puklušovú, Ľuba Bukového aj Elu Lehotskú známu z filmu Trhlina či z pripravovaného projektu Ostrým nožom.

Nezávislé Divadlo Pôtoň pozýva k spolupráci známych hercov.
Nezávislé Divadlo Pôtoň pozýva k spolupráci známych hercov.
Zdroj: Archív Bátoviec

V Bátovciach totiž nesídli iba divadlo Pôtoň, ale aj Centrum umenia a kreativity. Okrem divadelných hier pripravuje projekty pre skúsených divadelných profesionálov formou workshopov na rôzne témy, ako sú pohyb, práca s hlasom či písanie hier. Do Bátoviec teda prichádzajú na kratšie či dlhšie rezidenčné pobyty divadelní režiséri, autori hier, herci, výtvarníci či iní umelci doslova z celého sveta.

„Jeden anglický divadelný režisér nám povedal, že to, čo zvládol tu v Bátovciach urobiť za mesiac, by mu v Londýne zabralo trištvrte roka,“ konštatuje Michal Ditte a ukazuje nám zázemie centra. Veľká kuchyňa, pekné svetlé izby, moderné kúpeľne a sociálne zariadenia.

„Sme spokojní s tým, že sme na vidieku, táto budova spĺňa všetky naše požiadavky. Je tu veľmi pekné okolie, príroda, človeka tu pri práci nič nerozptyľuje,“ hovorí dramaturg.

Predstavenia divadla Pôtoň sú beznádejne vypredané, za inscenáciu Americký cisár dostali vlani ocenenie Dosky za najlepšiu inscenáciu. Teraz divadelný súbor skúša hru Pastierska symfónia na motívy Stodolovej Bačovej ženy. Je o mužovi, ktorý sa vracia z Ameriky, kde stratil pamäť a zbohatol.

„Možno je to aj o tom, akú majú Slováci pamäť, na čo všetko dokážu zabudnúť a o tom, či si vôbec chcú pamätať, čo sa stalo v minulosti,“ hovorí dramaturg.

So starostom sa obaja zhodujú, že vzťahy medzi vedením obce a umelcami sú nadštandardné. „Povedal by som, že lepšie by už ani nemohli byť,“ usmieva sa Michal Ditte.

V obci našli umelci pokoj pre svoju prácu a Bátovce sa aj vďaka nim ocitli v povedomí ľudí z väčších miest i zo zahraničia, ktorí si do dediny na rozhraní Tekova a Hontu vďaka kultúre našli cestu. Tí, ktorí tam však našli svoj domov, by „mesto kráľovien“ za žiadne veľkomesto zrejme nevymenili.

Mužský spevácky zbor je jednou z pých Bátoviec.
Mužský spevácky zbor je jednou z pých Bátoviec.
Zdroj: Archív Bátoviec

Anketa

Katarína Nováková (25)

V Bátovciach bývam len niekoľko mesiacov, žijeme s manželom v obecnom nájomnom byte a som tu veľmi spokojná. V obci je všetko potrebné a myslím, že sa tu žije naozaj dobre. Je tu pomerne bohatý spoločenský a kultúrny život a ako bonus aj veľmi pekná príroda.

Juraj Gašpar (51)

Práve oslavujem tridsiate výročie svadby a odvtedy aj žijem v Bátovciach, priženil som sa sem. A žije sa mi tu nie dobre, dobre je na trojku, ale fantasticky. Milujem tunajšiu prírodu, ale sú tu aj veľmi dobrí ľudia. Už 20 rokov robím dozorcu Evanjelického zboru v Bátovciach. Presbyter v preklade znamená starší, no ja som mal len 30 rokov, keď som začínal. Všetkým v presbyterstve som mohol byť buď vnukom, alebo synom. No nemali s tým žiadny problém, prijali ma, a to som bol v obci krátko. Problémy sú v každej obci, mne chýba vlakové spojenie. No na druhej strane, odtiaľto je všade blízko. Som zamestnaný v Mochovciach a dostanem sa tam bez problémov.

Miroslav Ďurček (40)

Bol som poslanec a spolu so starostom som zakladal OZ Bátovčan, žije sa mi tu veľmi dobre a som rád, že môžem prispieť k rozvoju Bátoviec. Som vedúci dobrovoľných hasičov, aj dnes sme vyrážali k dopravnej nehode, vedenie obce nás veľmi podporuje. Sme na úpätí Štiavnických vrchov, blízko sú termálne kúpaliská v Dudinciach a Santovke, máme tu priehradu. Je tu veľmi príjemne.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Mária Kráľovičová

Herečka MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ prezradila, ktorí herci jej kľačali pri nohách: Srdce dala inému

Petra Vajdová

Talentovanej herečke svitá na lepšie časy: Prevzala predstavenie po Monike Potokárovej

Elena Suchá-Sojáková sa celý život venovala tvorbe etikiet a obalov.

Výtvarníčka spod Tatier vystavovala namiesto galérií v obchodoch, venovala sa etiketám a obalom

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa vzdajú svojej úlohy v kráľovskej rodine. Začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými.

Princ Harry a Meghan sklamali kráľovskú rodinu. Čo je za ich rozhodnutím?

Záchranári nesú telo obete pádu lietadla v Teheráne. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil.

Pripravení na krízu? Ako môže konflikt v Iráne ovplyvniť životy Slovákov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia