Majú rovnaké názvy, aj keď sa nachádzajú v iných častiach sveta. Ostrov Tabarca a prístavné mesto Cartagena sú v Španielsku, ale aj v Tunisku a Kolumbii. My vám predstavíme tie na Pyrenejskom polostrove.

Tabarca je najmenší obývaný španielsky ostrov, žije tam 60 ľudí a v zime len pätnásť. Slimačím tempom ho prejdete za necelú hodinu. Kým tam sa zastavil čas, Cartagenu by sme mohli nazvať hlavným mestom ponoriek. Výlet do oboch týchto pozoruhodných destinácií na Costa Blanca stihnete pohodlne za jeden deň. Samozrejme, aj s dobrým obedom a pohárom sangrie.

Jedinečné Španielsko
Španielsko, presnejšie Španielske kráľovstvo, sa rozprestiera na Pyrenejskom polostrove. Patrí k najnavštevovanejším krajinám sveta. S rozlohou 505 990 km² je štvrtou najväčšou krajinou Európy. Politickým zriadením je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie. Kráľom tejto výnimočnej a temperamentnej krajiny slávnych moreplavcov, preslávenej architektúrou, jedlom, morom, futbalom, rozľahlými plážami a jedinečným hudobným štýlom flamenco, je Filip VI. Hlavné mesto Španielska je Madrid s viac ako 3,2 milióna obyvateľov.

Príjemné prekvapenie

Keď som v prístavnom meste Alicante uvidel upútavku na ostrov Tabarca, okamžite som sa tam chcel ísť pozrieť. Lístok na katamarán stojí 24 eur, výhodnejší je však z neďalekého mesta Santa Pola, ktoré je od ostrovčeka vzdialené deväť kilometrov. Obojsmerná plavba stojí desať eur, takže vďaka tomu ušetríte na menšiu porciu paely alebo čerstvých plodov mora. Kým na Slovensku v októbri nezadržateľne preberá svoju moc zima a na tatranských vrcholoch sneží, krásne počasie v Španielsku pokračuje aj v druhej polovici tohto mesiaca. Denná teplota je takmer totožná s teplotou mora a väčšinou sa pohybuje do 25 °C, v noci okolo 20 až 22 °C. Príjemne nás prekvapili slnečné dni s teplotami okolo 28 °C, čo je len o dva stupne menej, než je tropická teplota. Takže šup do plaviek, leto sa tam ešte neskončilo!

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z DVOCH POZORUHODNÝCH MIEST ŠPANIELSKA NÁJDETE V GALÉRII

Z ostrova útočili piráti

V Santa Pole kotvia štyri katamarány, ktoré premávajú na Tabarcu. Ich „manažéri“ sa predbiehajú v tom, ktorý z nich uloví viac turistov. V októbri sa musia snažiť oveľa viac než v lete, keď na ostrov pripláva z pevniny každý deň štyritisíc turistov. Teraz sme na katamaráne pätnásti, čo si pochvaľujeme aj vzhľadom na pandémiu koronavírusu. Španielske leto v októbri chytajú za pačesy najmä Škandinávci, Briti, Nemci, Rusi a Poliaci. Plavba na ostrov zo Santa Poly trvá dvadsať minút, ktoré si pasažieri spríjemnia aj pozorovaním podmorského života cez sklené dno plavidla alebo letáčikom o najmenšom obývanom ostrove v Španielskom kráľovstve.

Dlhý je 1 400 metrov a maximálnu šírku má slabých štyristo metrov. Pred vyše tristo rokmi bol známy ako Ostrov svätého Pavla, alebo Illa Plana (Plochý ostrov). Podľa legendy na jeho územie vystúpil svätý Pavol. O tom, či tam zostal dlhší čas alebo sa onedlho vrátil na pevninu, nie je žiadny záznam. Od 15. až do konca 18. storočia bol útočiskom pirátov zo severnej Afriky, ktorí z neho podnikali nájazdy na levantské pobrežie. Práve po­dľa nich dostal prezývku pirátsky ostrov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia