Ružová pláž, obrovské netopiere, elegantné raje a najväčšie jaštery sveta. Indonézsky raj menom Komodo ponúka prírodné divy v tej najčistejšej podobe.

Indonézia je najväčšie súostrovie na svete, ktorému zároveň patrí vyše 17-tisíc ostrovov, z toho len šesťtisíc je obývaných. Je to veľmi pestrá krajina plná kontrastov. Nájdete tu ryžové polia, krásne pláže, vodopády, jazerá, chrámy, kávovníkové plantáže aj sopky. Ľudia sú tu veľmi milí, zdvorilí, usmievaví a pokorní. Kývajú a volajú vás k sebe domov, aby vás ponúkli všetkým možným, čo vypestujú – od kávy, kukurice, ryže až po kokosové orechy a množstvo druhov ovocia. V štvrtej najľudnatejšej krajine sveta je najväčší počet moslimov. Islam je teda najrozšírenejší, vyskytuje sa tu však aj hinduizmus, z veľmi malej časti kresťanstvo či budhizmus. Z

ažila som rôzne zvyky a ceremónie, videla som, ako sa ľudia správajú počas ramadánu, zažila som balijské obrady po pochovaní zosnulého. Ľudia tu žijú inak než my, majú iné hodnoty, postoje, priority a mentalitu. Nežijú príliš konzumne a možno práve to ich robí šťastnejšími. Krajina sa nachádza v oblasti Ohnivého kruhu, čo znamená, že sú tu časté zemetrasenia a vulkanická aktivita. Indonézia je multikultúrna, na jej území žije približne tristo etnických skupín, používajúcich vyše päťsto jazykov a dialektov.

Komodo
Je indonézsky ostrov, ktorý spadá do skupiny ostrovov Malé Sundy. Má rozlohu 390 kilometrov štvorcových a žije tu asi tritisíc obyvateľov. Tí sú prevažne islamského vyznania, ale zastúpenie majú aj budhisti či kresťania. Ostrov je súčasťou Národného parku Komodo, ktorý bol otvorený v roku 1980 a je populárny najmä kvôli výskytu najväčšieho jaštera na svete – varana komodského.

Komodské draky

Plávanie s rajami a medzi koralmi ostrova Komodo (spolu s ostrovmi Rinča a Padar) sa bezpochyby zaraďuje medzi novodobé divy sveta. Národný park je domovom najväčšieho jaštera na svete – varana komodského. V posledných rokoch sa Komodo stalo veľmi populárnym, aj keď stále je to veľmi málo objavený ostrov. K popularite prispelo posilnenie leteckých liniek a otváranie hotelov na neďalekom ostrove Flores. Ideálne je preskúmať okolie loďou a vidieť tak viac priľahlých ostrovov. Okrem pozorovania varanov sa tu dá plávať s rajami a korytnačkami či šnorchlovať pri krásnych koralových útesoch. Tak sme sa rozhodli aj my a na tri dni sme si prenajali loď s kapitánom a jedlom na palube.

Hlavným programom výletu bol Národný park Komodo, kde je vstup povolený len s lokálnym sprievodcom. Išli s nami dvaja a porozprávali nám zaujímavé veci o endemických zvieratách varanoch komodských, nazývaných aj komodské draky. Vydávame sa na dvojhodinovú túru v nádeji, že tieto gigantické jaštery uvidíme voľne v prírode. Držíme sa tesne pri sprievodcoch, ktorí majú dlhú palicu zakončenú vidlicou. Zastavujeme pri hniezdach, kde sa varany liahnu. Kráčame hodnú chvíľu a stále nič, až to nakoniec prišlo. Blížime sa k nehybne ležiacemu jašterovi a k niekoľkým mláďatám. Nič nenamieta, keď sa s ním odfotíme. Je poriadne vypasený, má hrubé záhyby na šupinatej, dosiva sfarbenej koži. Povinný odstup od varana sú dva metre. Pozorne počúvame sprievodcov a zapisujeme si najdôležitejšie informácie.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z EXOTICKÉHO OSTROVA NÁJDETE V GALÉRII

Vrásky už v tridsiatke

Varany komodské majú príbuzných z čias dinosaurov. Dožívajú sa 50 rokov, do dvadsaťpätky vyzerajú ešte celkom mladistvo, okolo tridsiatky zvráskavejú. Sú mäsožravé a dorastajú až do dĺžky 3,5 metra. Ich priemerná hmotnosť je sto kilogramov, no rekordná až 166 kíl. V národnom parku ich odhadom žije štyri- až päťtisíc. V septembri kladú do zeme asi 30 vajíčok až do hĺbky dvoch metrov a malé varany sa liahnu niekedy okolo marca. Prežije ich priemerne len päť, zvyšné sa stanú potravou vtákov a hadov.

Národný park otvorili v roku 1980, v tom čase jeho zamestnanci kŕmili jaštery mäsom zaveseným na strome. Prestali s tým v roku 1994 a odvtedy si varany potravu lovia samy. Vždy loví jeden zo skupiny, o korisť sa podelia. Keďže mladé varany sa po vyliahnutí môžu stať aj obeťou vlastnej matky, vďaka inštinktu sa spoločnosti dospelých vyhýbajú a bezpečný úkryt hľadajú na palmách. Varan komodský má približne 60 ostrých zubov a dokáže usmrtiť diviaka, jeleňa či dokonca byvola. Menšie jedince sa živia bezstavovcami, vtákmi a cicavcami. Keďže nepohrdnú zdochlinami, veľmi dlho sa predpokladalo, že ich sliny obsahujú toxické baktérie, ktoré po uhryznutí vyvolajú oneskorenú smrť obete.

Najnovšie poznatky však potvrdili, že varany sú skutočne jedovaté. Vyšetrenie varanej lebky pomocou magnetickej rezonancie odhalilo zrejme najkomplikovanejší systém jedových žliaz, aký dosiaľ pri plazovi objavili. Vymretý blízky príbuzný varana bol dokonca podľa vedcov najväčšie jedovaté zviera v histórii. Po takomto zážitku sa presúvame späť na loď, kde nás čakajú čerstvé grilované ryby s ryžou a ananás ako dezert.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
Druhá Mauritzova stometrová stopa je v maďarskej puste.

Kroky pre ľudstvo: Rodák z Komárna zanecháva po celom svete gigantické stopy

Národná zoologická záhrada Bojnice sa zaslúžila o výskum rysa karpatského a jeho návrat do ekosystému.

Šanca na život: Zoologické záhrady sú pre mnohé druhy jedinou nádejou na prežitie

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome októbra a novembra?

Pod jej taktovkou bol uvedený aj muzikál z Novej scény EVANJELIUM O MÁRII.

Dramaturgička, ktorá stála za ZLATOU ÉROU MUZIKÁLU: Spomíname na Gabiku Vachovú

Robert Redford a James Redford

Legendárny herec ROBERT REDFORD prišiel o syna. Mal iba 58 rokov

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia