Igor Matovič plánuje dať pilotne najprv otestovať všetkých ľudí v ORAVSKÝCH OKRESOCH, a to v Tvrdošíne, Námestove a Dolnom Kubíne.

Celé Slovensko dnes na nich ukazuje prstom. Žilinský kraj, hlavne Orava, totiž svieti v štatistikách prípadov koronavírusu výraznými červenými číslami. Napríklad v čase našej uzávierky pribudlo v kraji 679 pozitívne testovaných. Na porovnanie, najmenej ich bolo v Nitrianskom kraji, išlo o 106 ľudí. Región je zamorený novým nebezpečným vírusom. Miestni hygienici sa sťažujú na nedisciplinovanosť domácich, pričom šéfka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne Mária Varmusová v uplynulých dňoch pre slovenské médiá uviedla, že napriek núdzovému stavu na Orave organizujú veľké svadby a rodinné oslavy.

 

Pre Denník N opísala aj prípad zdravotnej sestry, ktorá vedela, že je pozitívna, napriek tomu išla na ďalšiu svadbu. Rozprávala aj o rozhorčených nevestách, ktoré im telefonovali alebo vykrikovali na námestí, aby im uhradili náklady na svadbu. Štát vyslal na Oravu armádu, vojaci dohľadávajú kontakty, v teréne kontrolujú aj dodržiavanie predpisov. Redakcia Života sa vybrala priamo medzi Oravčanov, zamierili sme do dediny Mútne v okrese Námestovo. Kataster dediny sa dotýka poľských hraníc. Návštevníkovi vyráža dych prekrásna prírodná scenéria, ktorú mnohí prirovnávajú k alpskej.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Zavreli školu

Starosta Marián Murín vyrovnáva na pracovnom stole veľké štósy dokumentov, duchom je na míle vzdialený od nás. Mlčky a zdvorilo sedíme čakajúc, kedy príde reč na koronavírus. „Aha, ste tu kvôli korone,“ spomenie si zrazu, vzápätí sa ospravedlňuje. Rozpráva nám, že v trojtisícovej dedine prídu miestni na obecný úrad so žiadosťou o pomoc aj vtedy, keď si napríklad krava zlomí nohu. Vždy je čo celý deň riešiť. Aj teraz musel pomáhať miestnemu štyridsiatnikovi, má chronické problémy s chrbticou a pohybovým aparátom. Stav sa mu zhoršil, má veľké bolesti, lenže je pozitívne testovaný na covid a hoci si jeho stav vyžaduje hospitalizáciu, do nemocnice ho neprijmú. Bolo mu treba pomôcť zbaviť sa fyzického utrpenia.

Aktuálne sú v karanténe v dedine obyvatelia piatich domov a keďže na Orave domáci stavajú veľké niekoľkogeneračné domy, v izolácii tak môže byť aj niekoľko desiatok ľudí. Starosta netají, že pred pár dňami museli zatvoriť materskú aj základnú školu, obidve zariadenia navštevuje spolu viac ako 500 detí. Tvrdenia, že Oravčania sú zodpovední za nekontrolovateľné šírenie nového vírusu, ho však poburuje, podobná nálada vládne v celej dedine.

„Je to ponižujúce a dehonestujúce pre miestnych ľudí. Orava bola vždy jedným z najchudobnejších regiónov, zabudnutý kraj, politici sa nikdy o nás nestarali. Napriek tomu si to tu miestni obľúbili, mladí tu ostávajú bývať, zakladajú si početné rodiny, stavajú domy. Z dediny je však 60 percent mužov v zahraničí kvôli zárobku. Chcú zabezpečiť rodinu. Nejde však iba o manželku a deti, my sa staráme aj o svojich seniorov, naši dôchodcovia nekončia v štátnych zariadeniach. Keď sa naši muži vracajú z cudziny, sami sa izolujú, celé partie, prenajmú si chatu a prečkajú tam dva týždne, aby nenakazili svojich blízkych.

Sme zodpovední. A že organizujeme bujaré zábavy? V dedine sme na toto tvrdenie nahnevaní. Keď sa vám ide vydávať dcéra, to je bujará zábava? Prečo potom nezrušili diskotéky? Na Orave žijú veľké rodiny, je pravda, že na svadbách sa zíde aj dvesto ľudí, lenže je to komunita, ktorá sa stretáva denne. Na jednej strane chce štát uprieť ľuďom radosť zo života, zakazuje im ísť na svadbu. Na druhej strane im neupierajú to, aby sa v plnom autobuse viezli do práce. Niekde sa stala chyba,“ rozhorčuje sa starosta.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

Spolu s Ivanom Krajíčkom patril k najúspešnejším televíznym zabávačom.

Oldo Hlaváček bol zabávač telom aj dušou: Čo skrýval pred Krajíčkom?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Miro Jaroš

Chýba mi pokoj: MIRO JAROŠ predstavil nový hit pre dospelých s textom od Jany Kirchner

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia