Ruská novinárka Ksenia Sobchak opustila Rusko. Po dcére niekdajšieho šéfa Vladimira Putina išli úrady s príkazom na zatknutie. Nové útočisko našla v Litve.

Ako informuje The Guardian, Sobchak zrejme patrila medzi najbližších ľudí šéfa Kremľa. Už dlhšie sa povráva, že je krstná dcéra samotného Vladimira Putina. Je dcérou bývalého starostu Petrohradu Anatolija Sobchaka. Práve toho Putin predtým označil za svojho mentora. Hoci sa pikošky o ich rodinnom prepojení nikdy nepotvrdili, časť opozície o nej stále pochybuje.

Sobchak si tak naplánovala útek z Ruska, že niekomu môže priam pripomínať film. Ruské úrady oklamala kúpou leteniek z Moskvy do Dubaja cez Istanbul. Na záberoch, ktoré sa začali šíriť po internete, je vidieť, ako si zakrýva tvár a na hlave má šiltovku, keď prekračuje zrejme litovskú hranicu. "Bez akýchkoľvek pochybností je [v Litve]... Potvrdzujem túto skutočnosť," povedal pre miestnu rozhlasovú stanicu šéf tamojšej kontrarozviedky Darius Jauniškis.

Bola pripravená na všetko. Hranicu prekročila vďaka svojmu izraelskému pasu. Litva, Lotyšsko a Estónsko totiž minulý mesiac zaviedli zákaz vstupu pre ruských občanov, ktorí sú držiteľmi turistických víz. Vďaka pasu tam však môže zostať 90 dní.

Prečo ale opustila Rusko? Momentálne je podozrivá v rovnakej veci ako jej mediálny riaditeľ Kirill Suchanov. Toho už súd poslal do väzenia pre obvinenia z pokusu vymámiť 11 miliónov rubľov od Sergeja Čemezova, šéfa ruskej štátnej obrannej korporácie Rostec a bývalého generála KGB. Je to Putinov blízky človek, to azda hovorí za všetko. Sobchak uviedla na sociálnej sieti, že tento prípad bol politicky motivovaný a taktiež, aby zničil jej projekt Ostorozhno Media. Ide o jedno z mála spravodajských projektov, ktoré mali tú odvahu kritizovať Kremeľ kvôli vojne na Ukrajine.

Lenže o dôveryhodnosti Sobchak sa už dlho pochybovalo. Alexander Rodniansky, prominentný filmový režisér ukrajinského pôvodu, dokonca uviedol, že vždy sedela na dvoch stoličkách. "Časy sa zmenili... A teraz uteká pred vykonštruovaným prípadom proti nej," dodal.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia