Sabína Djasníková (28) prichádza do obce za otcom, ktorý si tu po rokoch práce v zahraničí postavil dom. Staval ho zo Španielska na diaľku. Je rozvedený, na dôchodku. Časť peňazí mu chodí zo Španielska, časť z Česka. Dedinu by nemenil za nič na svete a Papradno je podľa neho na skvelom mieste.

Ľudia odtiaľto spomedzi kopcov odchádzali ďaleko za prácou už od začiatku minulého storočia. Len počas budovania socializmu sa mohli na niekoľko desiatok rokov usadiť a nikam nechodiť. Prácu mali kúsok od domovov. V minulosti odtiaľto vozili autobusy robotníkov do Považských strojární.

Vo veľkej škole mávali aj 750 žiakov, ktorí sa učili na dve zmeny. Dnes je žiakov 160 a do školy sťahujú materskú školu. Ohurujúca spomienka na socializmus. Porevolučný život priniesol aj sem neistotu, núdzu a kopu nepríjemností, z ktorých sa v súčasnosti obec spamätáva.

Sabína – Trinásty apoštol

Svoje miesto na svete má aj u mamy v Považskej Bystrici. Sabína má na výber. Nehodnotí, kde je lepšie. Papradno má rada. Jej otec odchádzal za prácou do zahraničia, mama pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku.

Ešte počas štúdií by si len ťažko pripustila, že aj ona bude musieť ísť do sveta za zárobkom. Teraz je tri týždne na druhom konci Rakúska a tri na Slovensku. Keď je doma, môže si robiť, čo sa jej len zapáči. Rada by si tu našla prácu, ale nechce sa dať vydierať a ponižovať prízemnými podvodmi zamestnávateľov. To nie.

Mladá dáma chodila do základnej školy v Považskej Bystrici, potom na Obchodnú akadémiu v tom istom meste a nakoniec na Fakultu masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Má rada fotografiu, ku ktorej pričuchla aj u Tibora Huszára, ktorý v čase jej štúdií na ,,masmediálke“ v Trnave učil.

„Chcela som zostať na katedre ako doktorandka, ale dekan mi povedal, že fotografia je jednoduchá, a to nie je práve to, čo by na škole potrebovali. Zháňala som si prácu. Našla som si ju v regionálnej televízii. Pán riaditeľ však mal o výplate úplne iné predstavy ako ja. A to nie som náročná. Možno si predstavoval, že žijem zo vzduchu. Snažila som sa využiť to, čo som sa naučila,“ hovorí sklamane.

Chvíľu robila aj pre grafické štúdio. Ani tam to nebolo za plácu, ktorá by bola aspoň na prežitie. Vyskúšala to pár mesiacov aj u sestry v Írsku. K tomu mala zdravotné problémy a musela zostať doma na „péenke“. Potom to skúsila v banke. Tu k jej zdravotnému stavu nesadlo prostredie, ktoré ju trápilo.

Sabínina mama pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka. „Mala ponuku navyše na opatrovanie jedného inak samostatného pána, bývalého univerzitného profesora, so schizofréniou. Myslí si o sebe, že je trinásty apoštol. Má svoj svet a skoro stále sa modlí. Povedala som si, že variť a upratovať viem, tak idem! Pán profesor študoval v Amerike. Vie plynule po anglicky. Píše básne. Má biele vlasy, ktoré si nechce dať strihať a bradu ako Dedo Mráz...“ hovorí.

Našťastie hovoril po anglicky. Mladá dáma odchádzala do Rakúska iba s pár vetami nemčiny napísanými na papieriku od mamy. Bola nadšená, že má konečne prácu. Ale počas cesty jej začalo dochádzať, že ide preč z domu, z akej-takej istoty...

Mama ju upokojovala, že ak sa jej tam nebude páčiť, tak predsa môžu odísť. „Pánovi profesorovi som bola asi sympatická a aj jeho sestre. Mama sa s ňou porozprávala, zostala so mnou deň, zaučila ma a odišla.“ S pánom profesorom prvé dni na seba skusmo pozerali, snažili sa nájsť k sebe cestu. Sadli si.

Keď sa pán nemodlí, pozerá televíziu. „Dostala som sa do šľachtickej rodiny. Jeho sestra prerába dva veľké domy. Už som uvažovala, že zmením rodinu iba preto, aby som nekomunikovala väčšinou v angličtine a zlepšila si nemčinu. To by mi vyhovovalo.“

Odchod mladého človeka, ktorý si predstavuje budúcnosť oveľa príjemnejšie, nie je jednoduchý. Sabína má rada zvieratá, jazdí na koni, baví ju kreslenie a fotografia.

Túžba vrátiť sa domov, na Slovensko, je silná. Nádeje sa končia aj katastrofami. „Cestovala som z druhého konca Rakúska päť hodín do Bratislavy na konkurz, ktorý vyzeral nádejne, no neuspela som.“ Ďalšie sklamanie...

Zoznámila sa však s muzikantom Marcom Pillom. Jeho hudba sa Sabíne zapáčila. „Pred niekoľkými mesiacmi mi napadlo, že by mohol prísť do Papradna zahrať. Bol to náš prvý spoločný projekt, pri ktorom som mu robila manažérku,“ vysvetľuje.

„Marco Pillo & Band mali síce komornejšiu účasť, pretože v ten víkend bolo veľa rôznych akcií, ale atmosféra bola skvelá.“ Možno sa jej práve odtiaľto podarí urobiť dieru do sveta. Otec staval dom zo Španielska a jeho dcéra zorganizovala koncert z Rakúska.

Sabína Djasníková
Zdroj: Vladimár Kampf

Anna – Chotár roka

Z Papradna vedie cesta najprv dolu údolím a potom okolo vážskeho kanála do Považskej Bystrice. Na druhej strane, na konci cesty, je osada Podjavorník a za ním už Morava. V obci nie je bankomat, ale na pošte sa dajú vybrať peniaze. Niekoľko obchodov a krčiem.

V Dalase majú dokonca veľkú vtáčiu voliéru a hlavne pirátsku loď s vysokým stožiarom, na ktorom veje čierna vlajka s lebkou a skríženými hnátmi. Fungujú aj podnikatelia. Stolárska dielňa a výrobňa nábytku, dobrý chýr ide o miestnom mäsiarstve a ľudí do Papradna láka salaš nad dedinou.

Hádam sa tá skvelá dáma neurazí, keď o nej napíšem: Teta zo salaša. Takto podľa mňa hlava rodinného klanu úspešnej agroturistickej farmy nevyzerá.

Že je to veľmi príjemná pani o nej nepíšem len preto, že ma nakŕmila skvelým gulášom z vlastného hovädzieho a na cestu pridala aj po kuse údeného a neúdeného ovčieho syra. Nechal som sa kúpiť.

Anna Beníková (61) už dieru do sveta urobila. Mala tridsaťosem rokov, keď začala v Papradne podnikať. Od roku 1979 pracovala na družstve v Považskom Podhradí. Mala na starosti nielen zvieratá, ale aj ľudí.

„Družstvo sa nám v deväťdesiatych rokoch rozpadlo a táto farma zostala bez gazdu, tak som sa na to dala ja. Bolo to v roku 1994. Pôvodne tu bola odchovňa mladého dobytka. Odkúpila som sto jalovíc, ktoré som preorientovala na mäsové plemeno. Dnes sa nám vyše sto kusov pasie na stráňach okolo.“

Gazdiná zo salaša sa chce preorientovať na čisto ovčiu výrobu. „Musíme viac dojiť, pretože ovečky, ktoré máme, nám nestačia ani na uspokojenie dopytu na salaši. Ľudia majú o naše výrobky veľký záujem. Mrzí ma, keď máme vypredané a nemáme čo ponúknuť. A k nám ľudia chodia radi, pretože je tu pekné prostredie a príroda,“ pochvaľuje si.

Gazdiná zo salaša Anna Beníková.
Zdroj: Vladimír Kampf

Ani s hovädzím to nie je podľa Anny u nás žiadna tragédia. Nesťažuje si. Ich dobytok sa pasie, dokedy počasie dovolí. Strážia ho dvaja pastieri a elektrické ohradníky. Tragédia je podľa nej s ľuďmi v živočíšnej výrobe.

„Niet ich. To je hlavný problém. Hľadám takých, ktorí by to robili z lásky a nie takých, ktorí mi budú mlátiť kravy.“ Na tete zo salaša je vidno, že je odhodlaná a len tak ju niečo nerozhádže. Okrem papalášov a ich rozhodnutí...

„Najhoršie bolo, keď ma niekto vytočil. Mala som chvíle, keď by som s tým najradšej prestala. Ja sa však veľmi rýchlo otrasiem a idem ďalej. Musím ľuďom dávať robotu a podporovať ich.“

Na salaši nad Papradnom sa dajú nielen stráviť príjemné chvíle a dobre sa najesť, ale aj prespať. Rodina už Annu prosila, aby si konečne dala pokoj a nevymýšľala. Sľúbila im to síce, ale! „Ja už som skôr v úzadí, ale ešte im pomáham. Pretože stále je čo robiť. Napríklad nám dali na kolibu zlý šindeľ, tak sme ho museli vymeniť,“ vymenúva.

Otvorenie ovčiarskej sezóny, bačova cesta, folklór, konské preteky, preteky traktorov, ktoré usporiada obec hneď vedľa salaša... To všetko sa tu dá v priebehu roka vidieť. „Toto je jedna z ciest, ako udržať vidiek pri živote. Turistika a cestovný ruch,“ myslí si. „Minulý rok sme sa prihlásili do súťaže Chotár roka do päťsto hektárov a vyhrali sme ho.“

Ako to vidia na úrade

Referentka obecného úradu Zuzana Burdejová (30) sa do Papradna vydala pred dvanástimi rokmi. „Nie sme malá dedina. Máme približne dvetisícpäťsto obyvateľov. Ľudia odchádzajú, ale aj prichádzajú,“ konštatuje.

„K tomu, aby ich odchádzalo čo najmenej, sa snažíme prispieť tým, že staviame nové bytovky a snažíme sa v obci udržať čo najviac služieb. Obecný úrad vyvíja aktivity na zlepšenie života v obci. Chceme k nám pritiahnuť mladých ľudí, hoci je to ťažké. Je zaujímavé, že ľudia sa nám sem začali sťahovať aj z Považskej Bystrice, ktorá je štvrťhodinku cesty autom,“ hovorí.

Dediny dokážu mestám konkurovať cenami nájmov a prostredím. „Tým, že nepochádzam z Papradna, myslím, že by som mohla mať objektívny pohľad. Je tu naozaj krásne. Najviac sa teším, že tu žije veľa dobrých ľudí, aj keď niektorí sú svojskí,“ konštatuje Zuzana s úsmevom.

S pracovnými príležitosťami v obci je to oveľa zložitejšie. Preto Papradno stavilo v prvom rade na bývanie, s ktorým prichádzajú služby.

„Pod kolibou máme priemyselný areál a niekoľko spoločností, ktoré zamestnávajú ľudí z regiónu. K novým stavebným pozemkom potrebujeme dobudovať infraštruktúru, miestne komunikácie, kanalizáciu, plynovod, vodovod. Všetko, čo potrebujeme k občianskej vybavenosti, tu už v podstate máme. K dispozícii sú obchody, lekáreň, lekári a domov dôchodcov. Aj v ňom rozširujeme kapacitu. Uvedomujeme si, že miestne obyvateľstvo starne. Takže k potrebe pritiahnuť mladých ľudí musíme rátať aj so staršími, aby sa im tu žilo komfortne. Od prvého januára 2016 patrí centrum sociálnych služieb obci.“

Referentka obecného úradu Zuzana Burdejová.
Zdroj: Vladimír Kampf

Helenka – Smutný príbeh

„Mám tu bordel,“ hovorí na svoje ospravedlnenie. Dvor plný všeličoho, pach hniloby. Vraj keby nemala koleno po operácii a mohla ho vystrieť, tak to už všetko dávno vyhádže a urobí poriadok.

„Hovoria mi Helenka. Ale keď mama v pôrodnici porodila dvojičky, tak sme dostali mená Darinka a Danielka. Kňaz ma pokrstil ako Helenu,“ hovorí Helena Harišová (55). Pohľad na ňu nie je veselý a ani optimistický a ukazovať jej nešťastie je plytké. Ale aj ona je súčasťou Papradna.

Súčasťou príbehu dediny, v ktorej sa rozpadávajú staré domy a drevenice, aby na ich pozemkoch raz vyrástli nové domy. V Papradne, našťastie, nezdochol pes či aký tvor, tak ako na jej dvore...

Aj Helena je tak trochu ako domov sociálnych služieb. Na svojom bez problémov prichýli ďalších ľudí v núdzi. Býva u nej muž bez strechy nad hlavou, ktorému v mraze omrzli nohy. V mínus dvadsaťdeväť stupňov spal v snehu pod igelitom.

Pred časom, keď bola Helena v nemocnici s vykĺbeným kolenom, jej úradne z dvora odviezli psov a kozy. Je za to nahnevaná.

Diskusia