Kľúčové sú prvé tri roky nášho života.

Je to prvých tisíc dní po počatí. V tom čase sa nám buduje osobnosť a vyvíja mozog, 80 percent mozgu a neurónových prepojení vznikne do tretieho roku života. V predškolskom veku je to takmer celý zvyšok. Počas života túto sieť už len rozvíjame. To je základ. Ak sa niekto narodí do chudoby alebo veľmi zlých podmienok, napríklad mame narkomanke a otcovi alkoholikovi, malý človiečik je v toxickom strese. Veda dokázala, že mozog detí narodených do toxického stresu živorí. Funguje oveľa pomalšie.

Akoby sa tomu bránil tým, že sa v mnohých ťažkých situáciách vypína.

Keby na nás zrazu vybehol tiger, čo by sme robili? Utekali by sme. Náš mozog je evolučne naprogramovaný tak, že keď sa objaví nebezpečenstvo alebo hrozba, okamžite vypíname všetky dlhodobé centrá v hlave a sústreďujeme sa len na prežitie a okamžitú záchranu. Chceme utiecť, schovať sa, zachrániť si život. To máme dané od prírody. Vyplavujú sa stresové hormóny...

Keby mi ten tiger odhryzol nohu, práve v tej chvíli by som to ani necítil...

Človek je v takomto stave zameraný iba na to, ako sa zachrániť. Vtedy isto nezačne rozmýšľať, kam pôjde na vysokú školu a či má okolo seba poriadok... Myslí len na záchranu.

Myslíte, že niečo podobné funguje u detí z osád či zo zlých podmienok?

 

Práve to je pointa. Ten, kto vyrastá v chudobe, vidí tigra veľmi často. Dospelí sú upnutí na to, že potrebujú nakŕmiť deti a seba, že potrebujú zaplatiť dlhy, utiecť pred exekútorom či úžerníkom. Riešia existenčné problémy a momentálnu situáciu. V takomto stave sa nedá plánovať ani sa zaujímať o dianie na Blízkom východe.
P. Hrica

 

Stres je na jednej strane zdravý, pretože dokáže zachrániť. Problém je, keď je intenzívny a objavuje sa veľmi často. Najhorší vplyv má stres na mozog malých detí. Nevyvíja sa, ako by sa mohol, a vníma len bezprostredné podnety. Spôsobuje to nezvratné straty. Také deti nemajú vybudovaný dobrý základ. V čase, keď nastupujú do školy, majú oproti rovesníkom, ktorí prežívajú stres menej často či takmer vôbec, sklz dva až tri roky. Po nástupe do školy preto nedokážu obsedieť. Okrem toho je pre ne slovenčina cudzí jazyk. Mnohým slovám nerozumejú a nedokážu si ani predstaviť, čo znamenajú.

V OZ Cesta von sa snažíte o to, aby si ľudia z osád pomohli dostať sa zo zlej situácie, pričom ste sa zamerali na rozvoj detí. Nechceli sme, aby prišli odborníci z majority radiť tamojším obyvateľom, čo majú robiť, a hotovo. Vybrali sme si cestu, ktorej rozumejú. Využili sme aj to, že rómski rodičia majú veľmi silný vzťah k svojim deťom. Majú ich naozaj radi, len niekedy nevedia, ako ich rozvíjať tak, aby sa im neskôr darilo. Pripravujú ich na prežitie v podmienkach, v ktorých žijú. Ich deti sú pripravenejšie na drsné, mimoriadne existenčné situácie viac než nerómske deti.

Tak prišli na svet omamy.

Hľadali sme pre ne meno. Mal to byť niekto, kto bude robiť s rodičmi, primárne s mamičkami. Keď sa žene narodí dieťa, prichádza ďalšia žena, ktorú môžeme po starom nárečovo nazvať omama. Slovo pochádza z nemčiny a znamená babka. Toto označenie používali na Slovensku v regiónoch, kde žili Nemci. Naše omamy radia rodičom, najmä mamičkám, ako rozvíjať deti, aby sa im lepšie darilo, aby uspeli vo svete strednej triedy. Inštitúcie, ktoré u nás máme, nefungujú podľa pravidiel generačnej chudoby, do ktorej sa títo ľudia rodia, ale podľa pravidiel strednej triedy.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Ministerstvo spravodlivosti SR zavádza na súdoch nový projekt. Postavený je hlavne na dohode. Na snímke štátny tajomník MICHAL LUCIAK

Všetko pre deti: Budeme mať na slovenských súdoch obývačky?

Osemročná Barborka Vargová ovláda ryžovaciu panvicu majstrovsky.

Pravá Kollárova zlatokopka: Naše hory boli najvýdatnejšou zásobárňou zlata v Európe

Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia