„Ocko, my ten požiar uhasíme sami.“ Takéto odvážne slová povedal do telefónu iba 12-ročný syn Jána Piecku (40). Ten, paradoxne, pracuje ako hasič. Kým bol v službe, jeho dom takmer ľahol popolom. 

Ján Piecka a jeho dvaja synovia vo veku osem a dvanásť rokov žili v dome na kraji dediny Mýtna v okrese Lučenec. Hoci zasahoval ako profesionálny hasič pri rôznych požiaroch, vlastný dom zachrániť nestihol. Oheň niekto založil nadránom na streche domu doslova nad hlavami jeho synov, ktorí v tom čase spali v detských izbách. Ján Piecka bol práve v práci.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Všetko nanovo

„Bol to veľmi zlý pocit, keď som sa nadránom ponáhľal domov, pretože ako hasič som vedel, do čoho idem, že to bude veľmi zlé. Oheň sa šíri veľmi rýchlo, a kým moji kolegovia prišli na miesto, veľká časť domu bola v plameňoch. Keď horí dom, plamene pohltia všetko zaradom. Čo nestihne zničiť oheň, to dokonajú hasičské striekačky. Voda síce uhasí oheň, ale čo nezhorí, to vytopí voda,“ opisuje nám so slzami v očiach otec dvoch detí, ako prišiel za pár minút o domov, ktorý prácne budoval takmer dvadsať rokov.

Jeho kolegovia dorazili na miesto v priebehu niekoľkých minút. Aj tak požiar napáchal veľké škody.
Zdroj: FC/POLÍCIA

Spomína, ako v roku 2002 kúpil na konci dediny starší dom. „Vtedy ešte ceny nehnuteľností neboli také horibilné.“ Peniaze mu nasporil jeho otec, zvyšok doložil on sám a postupne, krok sa krokom budoval domov. „Naraz sa nedalo, nemal som toľko peňazí. Tak sme sa doslova sťahovali z izby do izby. Väčšinu prác som urobil svojpomocne, s niečím mi pomohli odborníci.“ Vonku vybudoval terasu, chodníky, vnútri už finišoval s rekonštrukciou, pred dvoma rokmi úplne vynovil kúpeľňu, inštaloval podlahové kúrenie. Pomaly, ale isto sa blížil čas, keď by si mohol povedať – hotovo. Namiesto toho začína od nuly, dom takmer zhorel, strecha, krovy a časť stropov ľahli popolom. Zvyšné stropy, do ktorých sa oheň nestihol „zahryznúť“, musia ísť na odporúčanie statika dole. Ostanú iba holé múry a všetko sa bude robiť nanovo. Ján Piecka nie tak dávno prekonal náročný rozvod, teraz mu kolená podrazil rozsiahly požiar.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia