„Staré kone sú nanič, súce sú akurát na postrieľanie,“ zaznelo v debate drsných kovbojov v staršom americkom westerne. Staré kone z Prešova sú dôkazom toho, ako veľmi sa filmoví kovboji mýlili.

Staré kone z Prešova sú basketbaloví veteráni, ktorí sa aj po päťdesiatke aj po šesťdesiatke, vedia vrtko obracať pod košmi. Ide im to tak skvelo, že si doniesli z európskych seniorských hier (European Masters Games) v talianskom Turíne ako víťaz basketbalového turnaja veteránov v kategórii 50 plus zlaté medaily.

„Takmer všetci sme v mladosti hrávali basketbal v prvej slovenskej národnej lige, potom sme sa poženili, venovali sme sa rodinám, deťom... Zrazu svaly začali ochabovať, kilá pribúdať. Po dvoch rokoch bez dávky športového adrenalínu sme si povedali, že stačilo,“ hovorí zakladajúci člen Basketbalového klubu Staré kone Prešov Oto Krištof (55).

Svetové seniorské hry (World Masters Games) sú najväčšia multišportová súťaž na svete, zúčastňuje sa na nich až 30-tisíc športových veteránov z viac ako stovky krajín. Prešovské Staré kone si prvý zápas zahrali pred dvanástimi rokmi.

„Je dosť veľký rozdiel v tom, či hráte v telocvični zápas len tak medzi sebou, alebo máte pred sebou cudzí tím, o ktorom neviete nič. Akurát to, že chce vyhrať, tak ako aj váš tím. V roku 2007 sme sa s dosť malou dušičkou prihlásili do Klatov na majstrovstvá Českej republiky veteránov a celkom sa nám darilo, skončili sme na štvrtom mieste. Dosť nás to povzbudilo, ukázalo sa, že ešte nepatríme do starého železa,“ vraví Milan Dzurčanin (59).

Ako jediný z tímu ovenčeného zlatými medailami v mladších rokoch nehrával súťažne. Pod koše som sa prvýkrát postavil, keď som mal 47 rokov, spočiatku som bol terčom vtipov a ani sa nečudujem. Ale nevzdal som sa,“ pochválil sa nám pán Milan.

Veteráni z metropoly Šariša vravia, že hrali skôr hlavami ako telami.
Veteráni z metropoly Šariša vravia, že hrali skôr hlavami ako telami.
Zdroj: Archív BK Staré Kone
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac