O bezhraničnom žiali, materinskom srdci plnom bolesti, beznádeji, ale na druhej strane o silnej viere nám rozpráva matka robotníkov, ktorí sa ocitli ZA MREŽAMI PRE VÝBUCH PLYNU v bytovom dome v Prešove.

V celom prípade je stále veľa otáznikov. Vynára sa preto otázka, či obvinili tých „správnych vinníkov“.

Obec Kojšov v okrese Gelnica návštevníka zaujme prírodnou scenériou a miestami aj pôvodnou architektúrou. Slávny rodák režisér Juraj Jakubisko dedinu učupenú v horách preslávil, keď do svojich veľkolepých filmových diel preniesol miestne tradičné zvyky a folklór. Zomknutá dedinská komunita má však v týchto dňoch úplne iné starosti. Dvaja rodáci Marek (30) a jeho mladší brat Ondrej (28) spolu s kolegom z Gelnice Jánom (31) sa ráno vybrali do práce a poobede sa ocitli za mrežami.

 

Scenár ako z nočnej mory sa stal v ich prípade skutočnosťou. V osudný deň 6. decembra vlani vykonávali na Mukačevskej ulici v Prešove stavebné práce, ukladali podzemné rozvody. Niekoľko minút po dvanástej hodine nastal výbuch v dome, blízko ktorého pracovali. Pri nešťastí zahynulo osem ľudí. Proti trom mladým mužom vzniesol krajský vyšetrovateľ expresne rýchlo obvinenie v trestnej veci všeobecného ohrozenia a prokuratúre predložil podnet na ich väzobné stíhanie. Dvaja bratia z Kojšova spolu s kolegom z Gelnice sú aktuálne v kolúznej väzbe, v ktorej sa musia podrobiť tomu najprísnejšiemu režimu.

˃˃˃ Fotografie prešovskej tragédie nájdete v galérii. ˂˂˂

Boli poruke?

Keď sa Slovensko dozvedelo, že za tragédiu v Prešove môžu byť zodpovední traja muži, ktorí vykonávali výkopové práce, okamžite sa vynorili dohady, že ide o robotníkov typu čaj a rum. V Kojšove sme sa však dozvedeli, že pravda je úplne iná. Osud sa v tomto prípade veľmi kruto zahral s váženými členmi miestnej komunity.

Matka dvoch bratov nám pomedzi slzy rozpráva príbeh svojej rodiny, v ktorej o žiaľ akoby nebola núdza. Ona sama ako 36-ročná ovdovela, jej manžel zomrel pri tragickej nehode, ostala sama so štyrmi malými deťmi a s rozostavaným domom v regióne s prívlastkom hladová dolina, kde sa v zlých ekonomických časoch miera nezamestnanosti šplhala do výšky tridsať percent.

Práve Marek a Ondrej ako najstarší súrodenci, hoci boli malé deti, sa snažili byť mame oporou. „Vychovávala som deti sama za veľmi ťažkých podmienok. Snažila som sa byť dobrou, ale niekedy bolo treba byť aj prísnou mamou. Možno aj preto z nich vyrástli slušní a pracovití ľudia s dobrým srdcom.“ Najstarší Marek, ktorý si už založil rodinu, v Kojšove aj farmárči. Po práci venoval čas práve hospodárskym zvieratám a pôde. Mladší brat Ondrej mu pomáhal.

MAREK chýba trojročnému synovi. Každý deň sa pýta, kde je otec.
MAREK chýba trojročnému synovi. Každý deň sa pýta, kde je otec.
Zdroj: Archív NMH

„Ľudia z Kojšova mu dôverujú, preto mu zverili svoje pozemky, ktoré by inak ležali ladom, zveľaďoval ich, čím vlastne revitalizoval okolie obce. Marek je už druhé volebné obdobie poslancom obecného zastupiteľstva. Je predsedom finančnej komisie, v miestnom urbariáte pôsobí v dozornej rade, aktívne je členom viacerých miestnych občianskych združení, pomáha vždy, kde môže. Rovnako aktívne sa zapája do života v obci aj Ondrej.

Ešte týždeň pred tragédiou sprevádzal miestny folklórny súbor do Bratislavy, pretože účinkovali v relácii Zem spieva. Poznám ich oboch od detstva, som presvedčený, že v danej situácii, ktorá predchádzala tomuto hroznému nešťastiu, robili a vykonali všetko, čo urobiť mohli a urobiť mali, a že neporušili žiadne predpisy. Sú to charakterní, pracovití muži, ktorí si doslova ctia predpisy a pravidlá,“ opisuje mladých mužov starosta Kojšova Anton Bašniar (36).

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
V januári oslávila 46. narodeniny. Nasledoval kovid, nemocnica a, bohužiaľ, smrť.

Prvá obeť kovidu medzi učiteľmi: Eva (†46) myslela na svojich žiakov do poslednej chvíle

Juraj Jakubisko s manželkou.

Strach o manžela: Zdravotné problémy pripútali JURAJA JAKUBISKA na nemocničné lôžko

Odborník na financie Zoltán Čikes nabáda Slovákov na obozretnosť, keďže stále nevieme, ako dlho bude pandémia trvať.

Vzácne rady o financiách: Ako ušetriť na domácnosti a potravinách?

Prebudenie, teda dosiahnutie stavu, keď sa metabolizmus medveďa vráti na normálne hodnoty, trvá dva až tri týždne.

Sonda do srdca: Pochopenie fungovania medvedieho metabolizmu pomôže zachraňovať ľudské životy

Ivanka Trump s manželom.

Bývanie za milióny: IVANKA TRUMP si užíva nehorázny luxus! FOTO

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia