Rituálny pochod s kadidlom, popíjanie nápoja chicha, posypanie múkou pre šťastie a skákavé tance v nekonečnom víre cinkajúcich diablov. Karneval v severozápadnej Argentíne je v plnom prúde.

Do Argentíny cestujeme z Čile cez jeden z najvyššie položených hraničných priechodov na svete Paso de Jama. Ide o najsevernejší hraničný priechod medzi týmito dvoma krajinami a je zasadený do nadmorskej výšky 4 200 metrov. Cesta však na čilskej strane stúpa až do výšky 4 819 metrov. Hraničný priechod Paso de Jama je otvorený od roku 1991, ale až od roku 2005 je cesta spevnená. Občas je trasa pre sneh, ľad či silné nárazy vetra uzatvorená. Naším cieľom je San Salvador de Jujuy (1 259 m n. m.), hlavné mesto severozápadnej provincie Jujuy v Argentíne.

Sledujte nás aj na INSTAGRAME a nenechajte si ujsť cestovateľské zážitky z domova i zo sveta.

Tilcara – Argentína
Tilcara alebo San Francisco de Tilcara je mesto v provincii Jujuy v Argentíne a hlavné mesto departmentu Tilcara. Stopy ľudského osídlenia v tejto oblasti siahajú do doby spred viac ako 10 000 rokov, čo z nej robí jednu z najstarších trvalo obývaných osád celej krajiny. Vyznačuje sa bohatými domorodými tradíciami, ktoré z nej robia turisticky zaujímavé miesto. Jednou z najväčších atrakcií je Pucará de Tilcara, čiastočne zrekonštruovaná zrúcanina kečuánskej pevnosti nachádzajúca sa len niekoľko kilometrov od mesta s pôsobivým výhľadom na údolie Rio Grande.

Oheň pre šťastie

San Salvador je našou prestupnou stanicou, preto tu trávime len dva dni. Mesto založil 16. apríla 1593 veliteľ Francisco de Argañaraz v údolí Jujuy. Obhliadame si historické centrum mesta s hlavným Belgranovým námestím. Dominantou námestia a jeho okolia sú budovy z koloniálnych čias a upravené námestíčka. Narážame na významné budovy mesta, akou je Bazilika svätého Františka, katedrála San Salvador, vládny palác či budova radnice. V malej trafike objavujeme miestne cigary, ako jediné vyrábané priamo v Argentíne, ktoré vychutnávame na námestí zaliatom slnkom.

Náš pán domáci nám odporúča ísť si prezrieť štvrť neďaleko nášho ubytovania, v ktorej nájdeme množstvo lokálneho občerstvenia, pretože sa slávi karneval. Neváhame a vydávame sa ochutnávať miestne špeciality, ako sú tamales, humitas či kukuričný koláč. Cestou obzeráme rôzne obchodíky, z ktorých sa dymí, a zisťujeme, čo sa to deje. Seňora mi vysvetľuje, že ide o obetu Pachamame (matke Zemi), ktorá sa vykonáva každoročne počas karnevalového obdobia. Majitelia obchodov pália rôzne predmety (cigarety, listy koky, miniatúry...), aby im to prinieslo šťastie v podnikaní aj nasledujúci rok. Zastavujeme sa pri ďalšom obchode a tu nám už domáci podávajú do rúk „kadidlo“, aby sme s ním obišli ich obchod, odliali z nápojov na zem a tak si udobrili Pachamamu.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z DIABOLSKÉHO FESTIVALU NÁJDETE V GALÉRII

Bohémske mestečko

Zo San Salvadora sa vydávame smerom do Tilcary, kde nás čaká dobrovoľnícka práca v malom rodinnom hosteli. Veľmi sa tešíme, pretože zisťujeme, že zažijeme aj vychýrené karnevalové oslavy. Tilcara je bohémske mestečko situované na území quebrady, predstavujúcom dlhé hornaté údolie prevažne so suchou klímou a s riedkou vegetáciou, ktorým preteká Rio Grande. V tejto oblasti sa nachádzajú najpočetnejšie komunity pôvodných obyvateľov, ktoré do kresťanských sviatkov prinášajú prvky svojej pôvodnej viery. Práve tu, vysoko v Andách, sa každoročne koná karneval trvajúci deväť dní. Oslavy prebiehajú vo februári alebo v marci.

Za dávnych čias, pred príchodom španielskych kolonizátorov, pripadalo toto obdobie na inkský sviatok Capac Raymi, ktorý bol prvým mesiacom v roku. Patril k najdôležitejším sviatkom a slávil letný slnovrat na južnej pologuli. V tejto časti Argentíny ľudia prikladajú veľký význam agrárnemu cyklu, ktorý sa začína počas obdobia sucha a zimy, čo v našich zemepisných šírkach predstavuje leto. Jeden z najdôležitejších rituálov tohto obdobia sa odohráva v auguste a spája sa s úctou k Pachamame. Ľudia totiž veria, že z nej pochádza všetko, čo človek na život potrebuje. Naopak, v marci po skončení obdobia dažďov sa začína zber úrody, ktorý sa tiahne až do mája. Práve v čase začiatku zberu sa koná toľko očakávaný karneval, keď miestni obyvatelia vzdávajú vďaku za všetky dary, ktoré prijali od Pachamamy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Jiří Bartoš­ka

Išiel pod nôž: Český herec JIŘÍ BARTOŠKA (73) skončil v nemocnici. Čo sa mu stalo?

Prezývku Hafi dostal, pretože vedel dobre napodobniť štekanie psa.

Leopolda Haverla preslávili jedinečné pokrývky hlavy. Ako sa k nim dostal?

Jeho pastorácia bola dynamická, zaslúžil sa o vznik rádia Lumen, televízie Lux, Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odvážny biskup: ŠtB v roku 1978 rozhodla, že zväzok k jeho osobe uchová až do roku 2010

Ilustračná snímka

Sme dvaja a pritom akoby jedna bytosť. Cítime a myslíme rovnako...

Catherine Zeta-Jones & Michael Douglas

Sú spolu krásnych 20 rokov! Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas oslavujú výročie svadby

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia