Je tu vraj všetko, čo človek potrebuje na prežitie. Takže ak sa niekedy stane, že je Oravská Lesná odrezaná od sveta, pre domácich to nie je žiadna tragédia. Sú zvyknutí, len ten svet z toho robí drámu, akoby bol on odrezaný od tejto najchladnejšej obce.

Tu sa treba chytiť každej šance, lebo ak sa jej človek nechopí, možno ďalšiu nedostane. Vraj sa tu nedá len tak sedieť so založenými rukami. Ľudia sa stretávajú najmä na odpust (hody), ktorý býva na Annu, a počas Vianoc a Nového roka. Vianočné zvyky stále dodržiavajú tak, ako ich to učili predkovia. K tomu zavše pribudne nejaká novinka.

Napríklad vianočné trhy, ktoré nie sú trhmi s klobáskami a cigánskou, ale skôr prehliadkou remesiel miestnych majstrov. Tí prezentujú a predávajú vlastné výrobky. Ich ručne vyrábané veci len ťažko rozoznať od tých, ktoré ponúkajú profesionálni remeselníci. Niektorí sa na trhy pripravujú dlho pred sviatkami, aby potešili seba a druhých a aby ukázali svetu, akí sú šikovní.

Oravská Lesná

Prvá písomná zmienka: 23. júl 1731, Podnet na založenie obce dal gróf Juraj Erdődy. Po majiteľovi dostala pomenovanie Erdútka. Oravskou Lesnou je od roku 1946.

 

Lokalizácia: Obec leží na západnom okraji okresu Námestovo na Lesnianskej planine.

 

Počet obyvateľov: 3 421 (stav k 31. 12. 2018)

 

Miera evidovanej nezamestnanosti: V okrese Námestovo za október 2019 3,28 %

Život v kráse

Šikovná je aj organizátorka trhov Vlasta Večereková. Je rodáčka z Oravskej Lesnej a celý život v nej aj žije. Doteraz sa z obce nepohla a ani sa z nej pohnúť nechce. Nikdy neodišla ani za prácou. „Môj otec bol tvrdý gazda. Ako deti sme robili na políčku a boli sme viazaní na rodičov.“ Vlasta vychodila gymnázium. Mala víziu, že raz vyštuduje aj špeciálnu pedagogiku.

Žiaľ, za socializmu bola selekcia prísnejšia a závisela najmä od oddanosti rodičov ku komunistickej strane. „Na špeciálnu pedagogiku som sa nedostala, tak som začala pracovať doma v dedine vo fabrike na výrobu televízorov.“ K organizovaniu trhov sa dostala cez mamu.

„Bola chorá, doopatrovala som ju. Keď zomrela, mala som bôľ a hľadala som, ako ho zahnať. Skúsila som niečo vytvoriť. Bývalý spolužiak ma prihlásil na vianočné trhy do vedľajšej dediny do Zákamenného. Dva roky po sebe som tam bola ako remeselníčka. Videla som, že normálni ľudia sa dokážu stretnúť a urobiť niečo pekné. Napadlo mi, že by som to mohla skúsiť aj u nás. S malou dušičkou som šla s touto myšlienkou za starostom a on mi povedal, že ak to chcem zorganizovať, tak mám,“ usmieva sa.

Išla do toho s myšlienkou, že to má byť v Oravskej Lesnej stretnutie „o nás a pre nás“. „Tento rok sme mali už piaty ročník. Všetko pripravujú ľudia dobrovoľne a bez nároku na honorár. Na remeselnícky trh prijímame len ľudí od nás z dediny. Musia to byť takí, ktorých to neživí, len vyrábajú niečo pre potešenie. Už po prvom ročníku som bola prekvapená, že sme zohnali až 30 našich majstrov. Zapájajú sa aj mamičky s deťmi.

Tento rok sa prihlásila aj stará mama. Prezentovala výrobky, ktoré pripravila spolu s vnúčatami. Zapájajú sa deti z materskej školy, rozsvecujeme vianočný stromček, pri ktorom spieva koledy klub seniorov. Myslím, že každá veková kategória si nájde svoje uplatnenie. Samozrejmosťou je naša slávna ľudová hudba. Trhy organizujeme spoločne tri rodiny a ide to. Teším sa.“ Sama organizátorka na trhoch nepredáva.

Anjelik Justínka obletel už takmer celý svet.
Anjelik Justínka obletel už takmer celý svet.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Moja mama sa volala Justínka a mala takéto krátke šedivé vlasy,“ ukazuje ručne šitú figúrku. „Zomrela pred troma rokmi. Hovorievala mi, že ľutuje, že nikdy nikam necestovala. Vyrábam anjelikov, ktorí vyzerajú ako ona. Hlásia sa mi ľudia, ktorí idú niekam na dovolenku a niekde vo svete mi Justínku odfotografujú. Tento rok môj anjel precestoval kus sveta. Som rada, že ľudia tak zahoreli a chcú ju niekam zobrať.

Precestovala už Ameriku, bola v Japonsku aj na Čínskom múre, dostala sa do Afriky. Na Facebooku sa mi hlásia cudzí ľudia, že ju chcú niekam zobrať. Mamička sa celý život točila okolo gazdovstva tu v Oravskej Lesnej... Ľuďom, ktorí sem prídu na pár dní, sa u nás páči. Je tu podľa nich krásne, ale my v tej kráse musíme žiť. Zimy tu nie sú ľahké, najmä pre starších ľudí.“

Napriek tomu, že Vlasta vychválila miestnych do nebies, niekedy ju naštve ľudská hlúposť. Hoci sa cez Vianoce dokážu zomknúť a robiť veci spoločne, po zvyšok roka to ani tu nie je ideálne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia