Genius loci, duch toho či onoho mesta, dediny, je čosi zvláštne, magické, neraz aj veľmi ťažko opísateľné. Lebo každý si pod týmto pojmom predstavuje niečo iné.

Starosta Bzenova Štefan Rafajlovič (68) si tiež vykladá tieto dve latinské slová po svojom.  A po niekoľkých hodinách rozhovorov s Bzenovčanmi, a je jedno, či sa tu narodili, alebo prisťahovali za ženou, manželom či robotou, musíme hlave samosprávy tejto šarišskej obce uznať, že trafil klinec po hlavičke.

„Genius loci sa zrodil v starovekom Ríme, spočiatku ho tam považovali za ochranného ducha svojich domov, ulíc i celého mesta, neskôr sa týmto pojmom začala označovať aj atmosféra a kolorit nejakého miesta. Pre niekoho, napríklad pre architektov, sú geniom loci trebárs romantické zákutia historickej architektúry, pre etnografov je to ľudová architektúra, pre turistov a milovníkov prírody je geniom loci malebná príroda, tipnem si, že pre vás redaktorov sú to zaujímavé príbehy a osudy ľudí.

No a pre mňa sa za týmto pojmom ukrývajú ľudia. Ani zrekonštruovaný obecný úrad, ani parádny kostol, ani ulica postavená z radu montovaných rodinných domov typu Okal nie je jadrom charakteristickej atmosféry Bzenova, genius loci Bzenova tvoria ľudia. O tom škoda diskutovať, ani najkrajšia stavba v dedine nemôže v tomto smere konkurovať človeku,“ zafilozofoval si bzenovský starosta, ktorý verí, že človečina ešte v našich končinách sveta nevymrela.

˃˃˃ Fotografie Bzenova nájdete v galérii. ˂˂˂
Bzenov

Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Prešov, mikroregión Čierna hora

 

Počet obyvateľov: 757

 

Prvá písomná zmienka: rok 1423

 

Aktuálna nezamestnanosť v okrese: 6,30 %

Z mesta na valal

Do dediny v údolí potoka Svinka v južnej časti Šarišskej vrchoviny ho priviedla stavbárčina, najprv si myslel, že tu ostane dva-tri roky, kým tu nepostavia budovu rádiokomunikácií. Aby nemusel merať na stavbu každý boží deň desať kilometrov z Prešova, nasťahoval sa v Bzenove do služobného bytu spojárov.

Rafajlovičovci sú stará prešovská família, v metropole Šariša majú zapustené hlboké korene, nečudo, že vtedy si sám sebe neraz v duchu položil otázku, či robí dobre, keď z mesta, kde sa zdravil s každým druhým človekom, ide žiť na valal. A to ešte do takej dediny, kde si chlapi podvečer nemajú kde spolu vypiť pivo, lebo v dedine nieto ani obyčajnej krčmy.

„Pravdupovediac, keď som prvýkrát prišiel do dediny, aj som sa divil Bzenovčanom, čo ich tu drží, keď im chýba prakticky celá občianska vybavenosť. Do dediny nebol zavedený plyn, kúrilo sa drevom a uhlím, v zimných mesiacoch bola dedina zahalená do dymu stúpajúceho z každého komína, nebola tu krčma ani poriadny kostol, verejné priestranstvá, kde dnes máme park s detským ihriskom, boli v zúboženom stave. V tom čase sa dalo veľa veci vyriešiť pomocou akcie Z, štát dal peniaze a ľudia si postavili, čo im chýbalo. Obchody, zdravotné strediská, materské školy, kultúrne domy. Myslím, že dnes by takýto systém nefungoval,“ spomína na svoje začiatky v Bzenove Štefan Rafajlovič, ktorý vedie obec už štvrté volebné obdobie. Všeobecná mienka je taká, že keď raz odíde z obecného úradu, nahradiť ho nebude jednoduché.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia