Kedysi pútal pozornosť hradných pánov a čelil nájazdom Turkov, dnes ho pre zmenu obliehajú turisti. Oravský Podzámok však žije aj vo svojej vlastnej realite.

V čase práve vrcholiacich letných prázdnin vládol v centre obce podľa očakávania dovolenkový frmol. Pri pokladniciach pod hradnou bránou postávali dievčiny v napodobeninách dobových kostýmov a s malými mapkami, aby vysvetlili návštevníkom alternatívy prehliadky, ďalšia mladá žena v ľudovom kroji vyhrávala v parku na husliach, iné lákali na plte.

V reštauráciách a kaviarničkách sa okrem domáceho jazyka miešali čeština, poľština, maďarčina či angličtina, stánky pri parkovisku obliehali záujemcovia o suveníry.

V Oravskom Podzámku sa, podobne ako v iných turisticky atraktívnych lokalitách, striedajú dva svety. Jeden z vrcholu sezóny, keď sa tu premelú desaťtisíce návštevníkov, a potom druhý, pokojnejší, keď sa všetko vracia do normálu.


Oravský Podzámok

Poloha: Žilinský kraj, okres Dolný Kubín

Prvá písomná zmienka: 1267

Rozloha: 35,25 km²

Počet obyvateľov: 1 358

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 15,46 %; 2013 - 14,21 %; 2014 - 12,65 %; 2015 - 10,79 %; 2016 - 8,60 %; 2017 - 5,48 %; 2018 (júl) - 4,96 %


Škola, námestie, kanalizácia aj socha

Čím viac je Oravský Podzámok na očiach, tým viac sa musí vedenie obce snažiť o jeho reprezentatívnu vizáž. Vizitkou totiž nie je iba hrad, ale aj jeho okolie. Miestni obyvatelia taktiež očakávajú rozvoj v mnohých oblastiach, takže roboty je viac než dosť.

Či už z európskych, alebo domácich zdrojov sa podarilo zrealizovať viacero väčších projektov: rekonštrukciu areálu základnej školy s materskou školou, revitalizáciu centra obce, parku pod hradom, plochy pred kostolom, rekonštrukciu verejného osvetlenia.

Oravský Podzámok je obec ako stvorená pre turistickú romantiku.
Oravský Podzámok je obec ako stvorená pre turistickú romantiku.
Zdroj: CBS Flying Team

„A ako sami vidíte, po desiatich rokoch podávania žiadostí na všetky možné výzvy sme sa konečne dočkali schválenia opravy budovy obecného úradu,“ rozpráva do stavebného ruchu starosta Oravského Podzámku Jozef Záhora.

Od minulého roka rozširujú kanalizačnú sieť, v centre obce zväčšujú plochy zelene, po pätnástich rokoch bude zreštaurovaná socha P. O. Hviezdoslava. Nielen centrum je však v pozornosti starostu a poslancov.

„Podľa finančných možností treba budovať a opravovať aj v ostatných častiach. Na rekonštrukciu čakajú miestne komunikácie, chodníky. Hľadáme finančné možnosti na opravu nevyužívaných objektov, ktoré sú vo vlastníctve obce. Nezabúdame ani na podporu kultúry a športu,“ pripomína Jozef Záhora.

Obec vydala už viacero zaujímavých kníh – v roku 2010 monografiu Dolná Lehota, bývalá obec a jej obyvatelia o niekdajšej samostatnej obci, ktorá sa stala v roku 1974 miestnou časťou, o päť rokov neskôr vyšla obsiahla monografia Oravský Podzámok, obec a jej obyvatelia. V týchto dňoch je v tlači ďalšia kniha s názvom Oravský Podzámok – sprievodca po obci.

Šanca pre miestnych

Nezamestnanosť v obci je minimálna, pracovné príležitosti ponúkajú firmy či už priamo v nej, alebo v neďalekom Dolnom Kubíne. Perspektívu ponúka, samozrejme, aj cestovný ruch, ktorý najmä v posledných rokoch naberá na obrátkach.

„Náš rodák, kariérny diplomat Peter Lizák, veľvyslanec Slovenskej republiky v Nemecku a predtým v Rakúsku, pomohol zorganizovať konferenciu s témou rozvoj cestovného ruchu. Ľudia zistili, že je to zaujímavá príležitosť. Tým skôr, že ubytovacích kapacít stále nemáme dostatok,“ vysvetľuje starosta.

Starosta Jozef Záhora musí riešiť požiadavky turistov aj občanov obce.
Starosta Jozef Záhora musí riešiť požiadavky turistov aj občanov obce.
Zdroj: Martin Mázor

Zvládnuť najmä prázdninovú masu turistov nie je pre vedenie obce jednoduché.

„Aktuálne je najmä parkovanie. S týmto cieľom prevádzkujeme parkovaciu plochu, v neďalekom parku na ceste k hradu sa nám podarilo vybudovať aj verejné toalety. Tie sú k parkovnému zdarma,“ teší Jozefa Záhoru rozširovanie služieb pre návštevníkov.

Menej spokojný je s hustou dopravou aj s obmedzenými možnosťami na rozvoj obce. Či už z pohľadu toho mála, čo obec vlastní, alebo obmedzených finančných možností samospráv.

„V Poľsku alebo v Česku sú v tomto smere úplne inde. Tiež využívajú eurofondy, no pri investíciách sa do značnej miery môžu spoliehať aj na vlastné zdroje. V tomto sme stále veľmi pozadu,“ dodáva starosta.

Návštevnosť rastie

Najvyšší bod vo výške 112 metrov nad hladinou rieky, 154 miestností, 754 schodov. Kto sa chce vybrať na najdlhšiu prehliadkovú trasu, musí počítať so slušným športovým výkonom. Č

lovek sa ani nečuduje, že hrdú stredovekú pevnosť na vrchole oravského hradného brala nikdy nikto nedobyl. Okrem požiaru z roku 1800, ktorý poničil všetky jej drevené časti.

Dnes už však hradný komplex z 13. storočia opäť žiari v plnej kráse a patrí medzi najnavštevovanejšie historické atrakcie Slovenska. Minulý rok prešlo útrobami Oravského hradu presne 193 196 návštevníkov, čo je nárast o 5,5 percenta oproti roku 2016.

„Aj keď celkové číslo návštevnosti za aktuálny rok ešte nepoznáme, už teraz vieme, že bude opäť vyššie. Najsilnejším mesiacom je august,“ informovala nás riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Mária Jagnešáková.

Pred bránou hradu sa striedali skupinky návštevníkov.
Pred bránou hradu sa striedali skupinky návštevníkov.
Zdroj: Martin Mázor

Oravský hrad je jednou z jeho stále sa rozvíjajúcich expozícií, návštevníci si môžu vybrať z troch okruhov. Základný s prehliadkou častí dolného, stredného a horného hradu, malý zahŕňa Kaplnku sv. Michala a novootvorenú klenotnicu, ktorá bola zreštaurovaná a slávnostne otvorená v roku 2016. Veľký okruh spája malý so základným.

„Na jeseň tohto roku plánujeme sprístupnenie ďalších zreštaurovaných častí hradu – Thurzov palác a budovu tzv. fary, v ktorej je umiestnená expozícia rašelinísk Oravy,“ dodáva Mária Jagnešáková.

Tento rok si oravské múzeum pripomína 150. výročie svojho vzniku na Oravskom hrade, všetky podujatia sa nesú v tomto duchu. Len počas letných prázdnin zorganizovali 14 akcií pre deti a dospelých.

Európska únia? Tá tu už bola

Je strojný inžinier a celý život pracoval ako projektant a konštruktér, napriek tomu má veľmi blízko k histórii. Možno aj preto, že viacerí z generácie jeho predkov slúžili na oravskom panstve.

Neďaleko vstupnej brány hradu dodnes stojí drevenička, kde sa narodila jeho mama a otec, spisovateľ Milo Urban, tam má pamätnú tabuľu.

„Základ ešte zostal, no hornú časť už zrekonštruovali,“ hovorí Cyril Urban, ktorého ohľadom hradných pánov fascinuje predovšetkým rod Thurzovcov.

„Práve uhorský palatín Juraj Thurzo bol prvým skutočným majiteľom hradu, dostal ho od panovníka Rudolfa II. za vernosť Habsburgovcom a celoživotný boj proti Turkom. Položil základy Oravského komposesorátu, čo bola v podstate Európska únia v historickej podobe.

Jeho územie sa rozkladalo na 220 tisíckach hektárov, okrem Slovákov v ňom žili Česi, Poliaci, Nemci či Maďari. Je veľká škoda, že toto územie od Zvolena až po Poľsko nie je doteraz komplexne spracované historikmi,“ dodáva.

Vynovený park s verejnými toaletami je pre obec peknou vizitkou.
Vynovený park s verejnými toaletami je pre obec peknou vizitkou.
Zdroj: Martin Mázor

Juraj Thurzo múdro zachoval majetok rodu tým, že ho zakázal deliť medzi potomkov. Tí si z neho mohli užívať iba výnosy, čo ich motivovalo dobre hospodáriť.

Po smrti Juraja Thurzu a neskôr aj jeho manželky Alžbety Czoborovej založilo sedem dcér komposesorát, na čele ktorého sa striedali ich manželia. Ešte v detských časoch Cyrila Urbana bol Oravský Podzámok miestom stretnutí spoločenskej smotánky.

„V dnes už zavretom hoteli na námestí hrali Rómovia, podávalo sa na striebre, na zemi boli položené perzské koberce. Potom prišila 2. svetová vojna a ostala spúšť. Zo stien pokradli parožie, vzácne obrazy, všetko zmizlo.

Ešte za môjho starostovania sme dosiahli zaradenie centra obce do pamiatkovej zóny, takisto aj schválenie výstavby obchvatu. Napriek tomu je tu doprava stále veľmi hustá, rovno cez centrum chodia kamióny s drevom. Toto by sa malo riešiť,“ myslí si miestny pamätník.

Do koča aj do voza

Kolorit dávnej noblesy v Oravskom Podzámku dotvára aj miestne Múzeum šľachtických kočiarov a saní. V jednej z budov na námestí funguje už 10 rokov a momentálne ponúka na obdiv 25 originálnych povozov z celej Európy.

U niektorých kočiarov pochádzajúcich z prelomu 19. a 20. storočia je známy výrobca a tým aj pôvod, u iných sú ich minulosť a príbehy niek­dajších majiteľov zahalené rúškom tajomstva. Niektoré sú v pôvodnom stave, iné zrekonštruované.

„Každý má pomenovanie. Fiaker podľa mnícha Fiakra alebo Viktória po britskej panovníčke. Sú funkčné, no nejazdia. Ich údržba je veľmi nákladná,“ hovorí sprievodca Daniel Veščičík.

V Múzeu šľachtických kočiarov a saní môžete vidieť takéto unikáty.
V Múzeu šľachtických kočiarov a saní môžete vidieť takéto unikáty.
Zdroj: Martin Mázor

Je to skutočná pastva pre oči, ukážka precíznosti a dômyselnosti majstrov. Jeden zaujme pogumovanými kolesami, iný krásne zrekonštruovaným čalúnením a kobercom či fazetovými oknami, sklápacou strechou, ozdobami s dôrazom na detaily.

Atmosféru dotvárajú figuríny v dobových kostýmoch a, čuduj sa svet, aj červený športiak FIAT 850 Grand Prix.

Na otázku, čo robí medzi svojimi predchodcami, ponúka Daniel Veščičík zaujímavú odpoveď: „Kým kočiare vyrábali ešte po 2. svetovej vojne, tento automobil pochádza z roku 1968. Má teda symbolizovať, ako dramaticky sa posunul vývoj v tomto priemysle za necelé štvrťstoročie.“

K dispozícii je dokonca aj starý cenník kočov. Kým jednoduchá dvojkolka stála od 250 do 300 vtedajších korún, luxusný pohrebný voz vyšiel na viac než desaťnásobok. Aj ten je v múzeu k dispozícii. Dlhý takmer 5 a vysoký necelé 3 metre, ozdobený vyrezávanými soškami anjelov, ktorí odprevádzali telo nebožtíka na poslednú cestu...

Vidieť alebo zažiť toho možno v Oravskom Podzámku oveľa viac. Napríklad plte, ktoré vás zoberú na romantickú plavbu po rieke Orava či posedenie v reštaurácii s výborným zlatým mokom z vlastného minipivovaru.

Milovníci slávnych literárnych a divadelných postáv tu zasa môžu pátrať po stopách bratov Karla a Josefa Čapkovcov či Jana Wericha, ktorí pod Oravský hrad veľmi radi chodili.

Na mieste dnešného parku kedysi stála budova, kde Jozef Cíger Hronský dokončil svoj román Jozef Mak. Aj to je dôkaz, že niekdajšia bašta slávnych šľachtických rodov ešte stále inšpiruje.

Po pätnástich rokoch bude zreštaurovaná aj socha P. O. Hviezdoslava.
Po pätnástich rokoch bude zreštaurovaná aj socha P. O. Hviezdoslava.
Zdroj: Martin Mázor

Anketa

Anastázia Šeligová (59)

Ako miestna rodáčka môžem len potvrdiť staré známe – na Orave dobre, na Orave zdravo. V obci máme všetko, čo potrebujeme, k tomu krásna okolitá príroda. Jediné, čo mi chýba, je väčšia predajňa potravín. Máme iba jeden menší obchod, čo je na takúto turistickú destináciu veľmi málo.

Marek Čulen (39)

Páči sa mi tu, prácu mám slušnú, takže ak by som menil Oravský Podzámok za inú adresu, tak možno len v nejakej exotickej krajine. Pre každého je tu nejaké vyžitie, či už po kultúrnej, alebo športovej stránke, mestá sú blízko. Čo by som uvítal, je len to, aby k sebe boli ľudia lepší.

Ján Gablovič (24)

Strávil som nejaký čas mimo – na štúdiách a v Portugalsku. Vtedy som pochopil, ako mi chýbajú tunajšia zeleň a vzduch. Ak si nájdem dobrú prácu, chcem v obci ostať žiť. Na druhej strane je pravda, že ľudská spolupatričnosť tu nie je taká silná ako v iných oravských dedinách. Turistický ruch predsa len urobil svoje, veľa ľudí sa sem prisťahovalo.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia