Vojna v Ukrajine zviditeľnila okrem iných citlivú tému, a to NÁHRADNÉ MATERSTVO. Ročne až 2 500 ukrajinských žien vynosí dieťa pre manželský pár zo zahraničia.
Ukrajina je jedna z mála krajín na svete, kde je náhradné materstvo od roku 2000 legálne. Možnosť využiť na vynosenie a porodenie dieťaťa inú ženu majú iba zosobášené a heterosexuálne páry, ktoré disponujú dokumentáciou o neplodnosti. Na Ukrajinu s týmto cieľom cestujú hlavne manželia zo západnej Európy, Kanady, Číny či iných častí sveta. Vojna však do istej miery skomplikovala celý proces. Ohrozené sú náhradné matky, stovky rodičov zo zahraničia sa zase nevedia dostať k svojim narodeným deťom. Zviditeľnenie tejto témy navodzuje dilemu, či ide v tomto prípade iba o altruizmus a pomoc nešťastným rodičom túžiacim po vlastných potomkoch, alebo je to iba biznis s maternicami.
FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRIIBohaté páry
Toto však nie je prvý raz, keď sa svet otáča smerom k Ukrajine práve pre náhradné matky. V čase pandémie, keď nebolo možné cestovať, jedna z kliník BioTexCom zverejnila video s desiatkami bábätiek umiestnených v kyjevskom hoteli. Porodili ich náhradné matky, ich biologickí rodičia sa k nim však nemohli dostať. Opatrovateľky sa za ten čas o ne príkladne starali. Klinika mala v pláne videom dosiahnuť, aby sa veci „rozhýbali“ a rodičom zo zahraničia bolo umožnené cestovať na Ukrajinu. Dosiahli však opak, vo svete sa na túto tému rozprúdila debata.
Na jednej strane to boli ľudskoprávni aktivisti, ktorí skloňovali pojmy ako obchodovanie s deťmi, zneužívanie žien. Emma Lambertonová, ktorá sa zaoberá právami žien v post-sovietskom období, uvádza: „Ocitli sme sa v jedinečnej situácii, keď veda umožňuje náhradné materstvo, ale musíme si položiť otázku, či je táto možnosť etická. Odvetvie náhradného materstva je totiž silno poháňané dopytom z bohatých západných krajín. Bohaté páry využívajú ženy s nižšími príjmami. Niekedy je ťažké povedať, kde sa končí sloboda voľby a kde sa začína vykorisťovanie.“ Aj Carolin Schurrová z univerzity v Berne sa už roky zaoberá nadnárodným trhom súvisiacim s náhradným materstvom. Žiada medzinárodnú dohodu porovnateľnú s Haagskym dohovorom z roku 1993, ktorá by upravovala medzinárodné adopcie.
Článok pokračuje na následujúcej strane...