Benzín, nafta a potraviny, hlavne mäso a mliečne výrobky, lákajú Slovákov do Poľska na LACNEJŠIE NÁKUPY. 

Poľská vláda v snahe zmierniť dosah vysokej inflácie zrušila na pol roka daň z pridanej hodnoty (DPH) v prípade potravín, hlavne tých zá-kladných. Z 23 percent na osem zase znížila DPH pri pohonných látkach. Od prvého februára, odkedy je zmena v platnosti, prúdia do poľského pohraničia Slováci aj Česi s cieľom lacnejšie nakúpiť.

Ako pred Vianocami

Do Poľska sme zamierili aj my. Z Bratislavy cez Kysuce až do prvej dediny za hranicami – do Milówky. Pred miestnym nákupným centrom sme mali problém zaparkovať redakčné auto. V radoch stáli okrem poľských aj motorové vozidlá so slovenským evidenčným číslom. Hoci sme sa kvôli reportáži vybrali do Poľska v pracovný deň a na mieste sme boli v čase obeda, keď by väčšina ľudí mala byť v práci, atmosféra dnu v supermarkete pripomínala tú pred Vianocami.

Medzi regálmi sa pohybovalo plno ľudí a miestami sme míňali prázdne či poloprázdne regály. Zákazníci vykúpili hlavne sladkosti, čipsy a džúsy či iné nápoje v detskom balení. Veľký pohyb ľudí sme zaznamenali aj pri chladiacich boxoch s mäsom. Rýchlo sa míňala múka aj cukor, predavačky a predavači tento tovar neustále dokladali, pričom vôbec nedávali najavo nervozitu.

Keď sme sa jednej z nich prihovorili po slovensky, ochotne nám povedala, že od rána sa nezastavili ani na chvíľu, ľudia neustále prichádzajú. Najviac zákazníkov je však podľa jej slov v sobotu. Pri každom sortimente bolo aj upozornenie, či sa na tovar vzťahuje nulová daň z pridanej hodnoty. Poľskí obchodníci však výhodnú cenu často podmieňujú akciami typu – kúp dva alebo tri kusy a zaplať menej. Slovákov sme spoznávali podľa toho, že v rukách držali nákupné zoznamy aj formátu A4. V nákupných vozíkoch sa im hromadili desaťkilové balenia múky či cukru.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia