Nové Mesto nad Váhom má vďaka budovám zvláštnu atmosféru. Skraja vyzerá ako priemyselná zóna, sčasti ako dedina, potom socialistické panelové sídlisko, v strede ktorého sa skrýva kúsok historického jadra.

Toto prerastanie architektúry vyzerá napohľad zaujímavo a prakticky. Býva tu všelikto. V meste sa narodila napríklad odvážna žena Anna Jurkovičová-Hurbanová. Stala sa prvou slovenskou ochotníckou herečkou, ktorá vystúpila proti spoločenským predsudkom a zakoreneným predstavám.

Svojím rozhodnutím ukázala svetu, že aj ženy majú miesto na doskách, ktoré znamenajú svet. Od roku 1841 hrávala v Slovenskom národnom divadle v Sobotišti. Ktovie, či práve jej príklad urobil z Nového Mesta nad Váhom mesto odhodlaných ochotníckych divadelníkov. Je ich tu na počet obyvateľov asi najviac na Slovensku.

Nové Mesto nad Váhom

Prvá písomná zmienka: 1253. Kráľ Belo IV. v listine udelil slobody tunajším mešťanom za vernosť pri tatárskom vpáde.

 

Lokalizácia: Mesto na strednom Považí, v severnej časti výbežku Podunajskej nížiny pri úpätí Malých Karpát v nadmorskej výške 195 metrov nad morom. V tesnej blízkosti mesta smerom k diaľnici leží jazero Zelená voda. Po vyťažení štrkopieskov slúži na rekreačné účely.

 

Počet obyvateľov: 20 071 (stav k 31. 12. 2019)

Začínali z ničoho

Štefan Psotný (88) je nestor miestnej amatérskej divadelnej scény. Psotní majú vzťah k divadlu v krvi. Hral ho už otec Štefana Psotného. Jeho brat zasa vedie divadlo v Kysuckom Novom Meste.

„Keď som mal pätnásť rokov, odišiel som do Svitu k Baťovi do učenia. Vtedy bolo každému jedno, koľko mám rokov. Museli sme pracovať osem hodín denne. Všetci. Po šichte sme chodili do školy. Po návrate som už mal rodinu a nastúpil som nachvíľu za sústružníka. Neskôr som vstúpil do armády a bol som vojak z povolania až do roku 1989,“ spomína.

Najprv slúžil v trenčianskej posádke, neskôr sa presťahoval domov do Nového Mesta nad Váhom, kde bola vojenská škola. Tu mu napadlo skúsiť Stálu divadelnú ochotnícku scénu. Ochotníci ho inšpirovali. Koncom päťdesiatych rokov prevzal funkciu režiséra. Prvé predstavenie, ktoré režíroval v Novom Meste, bola hra Opalu má každý rád. Potom režíroval ďalších 150.

˃˃˃ Fotografie z mestečka nájdete v galérii. ˂˂˂

„Boli sme dobrý súbor. Dokonca nás poslali vystupovať až do Moskvy.“ Nikdy nevyhodil nikoho, kto chcel hrať. Divadelníci využívajú priestory v kultúrnom dome. „Keď sme začínali, nemali sme takmer nič. Rekvizity, veci, odevy máme väčšinou od ľudí. Keď sme dostali od mojej svokry kroje, mohli sme rozšíriť repertoár o hry slovenských klasikov,“ smeje sa.

Na október novomestskí divadelníci chystali veľké oslavy 150. výročia divadelníctva na Slovensku. „Plánoval som, že by som sa ešte zapojil, ale neviem, ako bude. Chcel som dať dokopy hru Pokojný úsvit – príbeh piatich ruských dievčat, ktoré išli spolu so staršinom zlikvidovať nemeckú jednotku. Snažím sa ‚makať‘ a udržať sa v kondícii. Veď do deväťdesiatky mi zostávajú už len dva roky.“

Štefan Psotný je spoluzakladateľ Festivalu Aničky Jurkovičovej. Na rodné mesto nedá dopustiť. Obdivuje najmä to, aký je z neho nádherný výhľad na hory.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia