Po Nemecku, USA, Kanade, Maďarsku a Česku má už aj pätnásť slovenských nemocníc prvých 5 000 dávok nového protivírusového lieku Bamlanivimab. 

Podľa doterajších terapeutických výsledkov je to mimoriadne účinný liek na covid-19, v krajinách Európskej únie ho ako prví začali používať lekári v Nemecku. „Je to prvý liek, ktorý dokáže do istej miery zabrániť rozvoju koronavírusovej infekcie do ťažkého stavu,“ vyslala dobre znejúcu informáciu z pražskej Thomayerovej fakultnej nemocnice prednostka jej pneumologickej kliniky profesorka Martina Vašáková.

FOTOGALÉRIA: KORONAVÍRUS POTRÁPIL AJ DONALDY TRUMPA

Pre pacientov 65+

Použitie novej protilátky dokáže s veľkou pravdepodobnosťou zabrániť u rizikových skupín ťažkému priebehu ochorenia i smrti. Lekári predpokladajú, že vďaka Bamlanivimabu dokážu až u 70 percent pacientov predísť hospitalizácii. Profesorka Vašáková pripomína aj to, že hoci liečba jedného pacienta novým liekom vyjde asi na 20-tisíc českých korún, hospitalizácia pacienta s covidom-19 je finančne náročnejšia ako desať aplikácii Bamlanivimabu.

Optimálnymi pacientmi na liečenie týmto liekom sú ľudia vo vekovej kategórii 65 a viac, u ktorých sa ešte len začínajú prejavovať symptómy ochorenia. Ukazuje sa, že ideálny čas na podanie lieku je do siedmich dní od prepuknutia príznakov alebo tri dni od pozitívneho výsledku PCR testu. No lekári upozorňujú, že pacient nesmie mať rozvinutý zápal pľúc či iné ťažké postihnutie koronavírusom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia