Do 16. mája 1954 to bola jedna dlhá dedina v horách. V súčasnosti je iba Horná Mariková rozlohou väčšia ako Vatikán či Monako alebo tichomorské štáty Nauru, Tokelau či Tuvalu.

Do Dolnej Marikovej sa nešťastne zahryzol súčasný predseda parlamentu Boris Kollár. Svojho času na Plese v opere skonštatoval: „Nepôjdem na hasičský ples do Dolnej Marikovej v kravate a starom tesilovom saku len preto, aby som nenas..l pár krikľúňov. Chcem sa baviť s ľuďmi, ktorí sú na rovnakej úrovni. To je pochopiteľné,“ vyjadril sa. Potom výrok oľutoval, ospravedlnil sa, že Dolnomarikovčanov nechtiac urazil, a prišiel aj na tunajší ples.

Marikovčanov netreba zbytočne dráždiť, lebo... Šmarhan z Marikovej bol zbojník. Po smrti lúpežných rytierov Jána a Rafaela Podmanickovcov zrazu považskobystrické panstvo zostalo bez majiteľov. Vlády sa chcel chopiť šľachtic Balaša. Ten oslovil Šmarhana, aby odstránil pána Súľovského hradu Sirmiensisa, ktorý si robil nároky na uvoľnený priestor. Šmarhana zatkli a Balaša zatĺkal, že si najal vraha. Šmarhana nakoniec verejne dolámali na kolese vo Viedni. Zostal po ňom pomenovaný kopec, ktorý vyhľadávajú hľadači pokladov. Veria mýtu, že zbojník tam schoval svoju korisť.

FOTOGRAFIE Z HORNEJ I DOLNEJ MARIKOVEJ NÁJDETE V GALÉRII
Horná a Dolná Mariková

Prvá písomná zmienka: 1321. Uhorský kráľ Karol I. daroval magistrovi Ondrejovi všetky dediny v Marikovskej doline. Medzi nimi boli aj Lehoty, o ktorých sa predpokladá, že jedna bola na území dnešnej Dolnej Marikovej a druhá na území Hornej Marikovej. V roku 1438 je v písomných záznamoch Marikowa Lehota. Prvým náznakom rozdelenia Marikovej bol rok 1789, keď vznikla nová fara v hornej časti dlhej obce tiahnucej sa údolím.

 

Lokalizácia: Obe Marikové ležia severne od Považskej Bystrice a Púchova v pohorí Javorníky. Dedinami preteká Marikovský potok.

 

Počet obyvateľov:

  • Horná Mariková: 575 (k 31. 12. 2019),
  • Dolná Mariková: 1 428 (k 31. 12. 2019).

 

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Považská Bystrica za júl 2020: 7,04 %

Perníková chalúpka

V Dolnej Marikovej v časti Besné má pani Ľubka Jenčíková (66) vedľa rodinného domu 150-ročnú chalúpku, v ktorej má súkromné múzeum. Jedinečná drevenička je pôvodná. Naposledy v nej trvalo bývala vdova Mária Štrbíková (†86). Kedysi stál domček na začiatku Besného pri potoku. Počas povodní ho vytápalo, preto sa vystrašení obyvatelia rozhodli presunúť chalúpku vyššie. Označili jednotlivé časti domu a premiestnili ho po kusoch. „V chalúpke žili bezdetní manželia. Aj preto zostala nedotknutá,“ vysvetľuje gazdiná Jenčíková. „Len namiesto hlinenej podlahy sme dali poter. Ľudia tu bývali chudobní. Žili z toho, čo im dala príroda, z toho, čo si dochovali a dopestovali. Kupovali len petrolej, soľ a dôležité veci, ktoré si nedokázali dopestovať či dochovať. Keď nemali veľa peňazí, kúpili si aspoň tú soľ.“

Poslednú majiteľku volala strynka. „Bola to moja vzdialená príbuzná. Keď ovdovela, trochu sme jej domček upravili. Strechu má plechovú. Žiaľ, šindle chalúpka nemá, pretože sú drahé. Neodporučil nám ich ani pán, ktorý ich vyrába. Museli by sme ich každé dva roky natierať, pretože už sa robia strojovo a nevydržali by dlho. Chalúpku poškodzovala aj blízka autobusová a nákladná doprava. Museli sme ju spevniť dookola betónom.“ Rodina spočiatku nevedela, čo bude s domčekom, ktorý zdedili.

„Najprv som tu urobila vnučke perníkovú chalúpku. Neskôr sme s deťmi rozhodli, že starú barabizňu nezbúrame a ani nepredáme kupcom, ktorí nám ponúkali celkom slušné peniaze. Rozhodli sme sa, že ju zachováme ďalším generáciám, mládeži, deťom, ktoré sem chodia na školské výlety. Všetko, čo v chalúpke je, sem doniesli bývalí majitelia do 40. rokov minulého storočia. Novších je len pár doplnkov.“ Ľubka Jenčíková sa naplno venuje chalúpke pri svojom dome, odkedy je na dôchodku. Pracovala v gastrofirme a v cestovnom ruchu. K histórii mala vždy hlboký vzťah.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Ktorý politik leží herečke PETRE POLNIŠOVEJ v žalúdku?

Ilustračná snímka

ČESKO ZAVÁDZA LOCKDOWN: Vláda obmedzuje pohyb ľudí, zatvára obchody

Monika Beňová je v nemocnici. Pôrod je už na spadnutie.

Problémy pred pôrodom? MONIKA BEŇOVÁ (52) skončila v nemocnici

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Erika Stárková

Kritička opatrení skolabovala kvôli koronavírusu. Českú herečku musela odviezť sanitka

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia