Na Slovensku máme množstvo pracovísk, na ktorých sa nedá povedať zamestnancom, aby prestali pracovať, išli domov a nikam nechodili.

Niekde to je jednoduchšie. Stačí rozhodnutie a posledný nech zhasne. Na pár týždňov, možno aj mesiacov. Keď príde čas, zamestnanci sa budú môcť vrátiť, prvý rozsvieti a život pôjde ďalej. Obetaví lekári a zdravotnícky personál si isto zaslúžia veľký potlesk. Sú v prvej línii. Za nimi hasiči, policajti... Lenže, je mnoho prevádzok, z ktorých sa nedá len tak odísť. Nechať všetko tak by mohlo spôsobiť problémy až katastrofu.

V zložitej situácii

U. S. Steel Košice je podnik, ktorý sa bez kľúčových ľudí nezaobíde. Nie bez zopár kľúčových ľudí v manažmente, ale bez stoviek rovnako kľúčových ľudí na robotníckych pozíciách. „Od chvíle, keď sa koronavírus a správy o jeho nebezpečenstve objavili v Číne, sme mali stretnutia pracovnej skupiny, zodpovednej za vypracovanie a realizáciu pandemického plánu,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Ján Bača. Pandemický plán v súčasnosti denne upravujú podľa vývoja situácie.

„U nás to nie je ako v automobilke, kde od chvíle, keď sa rozhodnú odstaviť linku, až po jej reálne zastavenie uplynie z nášho pohľadu len veľmi krátky čas a je to takmer okamžite. Naša výroba je v mnohom zložitejšia a má iné technické nároky a nároky na bezpečnosť práce. Vysoké pece či koksárenské batérie nie sú na vypínač. Ak by sme urobili niečo, čo by nebolo v súlade s technologickými procesmi, ktoré majú mnoho termochemických reakcií, tak by mohlo prísť k trvalému poškodeniu.

Okrem toho dodávame energie a pitnú vodu pre okolité obce. Aj tieto dodávky musia pokračovať. Sme v zložitej situácii. Robíme všetko s ohľadom na zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov. Nemôžeme si dovoliť urobiť čokoľvek, čo by nebolo v súlade s technickými normami. Samozrejme, rešpektujeme nariadenia úradu pre verejné zdravotníctvo, ministerstva zdravotníctva a ústredný krízový štáb.“

Košické železiarne majú zrátané, koľko kľúčových pracovníkov potrebujú, ale podnik ich počet nezverejňuje. „O všetkých sa musíme postarať. Niekoľko dní sú u nás napríklad zatvorené jedálne a bufety. Ľuďom roznášame chladenú stravu, ktorú vyrábame na dvoch vlastných linkách. Ich kapacita je 5 500 kusov denne. Obmedzujeme počty ľudí v technologických procesoch aj v administratíve,“ dodáva.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Monika Bagárová s priateľom

Kráska zo SuperStar porodila: MONIKA BAGÁROVÁ dala dcérke netradičné meno

Obľúbená moderátorka sa už pol roka prihovára divákom v rámci tretieho televízne okruhu určeného pre seniorov.

Pre ženy je inšpiráciou: Kto je podľa ALENY HERIBANOVEJ skutočným anjelom?

V Holandsku sú pláže otvorené.

Po korone: Ako sa ľudia v zahraničí vracajú do bežného života?

Ilustračné foto.Sponzorované

Ožite v zdravej koži

Alena Šeredová so svojou dcérkou.

Vitaj princezná! ALENE ŠEREDOVEJ sa splnil sen, porodila dcérku s prekrásnym menom

Ilustračná snímka

Najnižšiu teplotu na Zemi namerali na stanici Vostok. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia