Fasády väčšiny budov síce vyzerajú ošumelo, ale o prácu ľudia vo Varíne pred Covidom-19 nemali núdzu. Najviac jej ponúka žilinská automobilka a mnoho starších majstrov pracuje v stavebníctve.

Na nezamestnanosť sa nesťažujú a na obecnom úrade zažili aj časy, keď nemali ľudí na aktivačné práce. Starosta, ktorý pred tým, ako pred desiatimi rokmi nastúpil do vedenia obce, zlučoval a rozdeľoval akciové spoločnosti a pracoval na čo najlepšej efektivite rušenia a transformácie bývalých podnikov ako Železiarne Podbrezová, Istrochem a ďalšie slovenské ekonomické giganty, hovorí, že prácu pre samosprávu si chcel iba skúsiť. Starostovo odhodlanie a vytrvalosť vyzerajú až neuveriteľne. Pred jeho nástupom boli aj obecné budovy ošumelé. Dnes spomedzi ostatných vytŕčajú. V novom šate je obecný úrad, zdravotné stredisko, požiarna zbrojnica a onedlho pribudne kultúrny dom.

Varín

Obec je osídlená od doby kamennej. Opevnenie na Hrádku je z 1. storočia pred Kristom. V 8. a 9. storočí sa sem prisťahovali slovanské kmene.

 

Prvá písomná zmienka: 1223. Územie Varína a širokého okolia bolo predmetom donácie za Ondreja II. Kráľ Belo IV. to potvrdil listinou v roku 1267. Z roku 1254 sa zachovala kráľovská listina Bela IV., ktorá rieši zemianske spory o Žilinu, Tepličku a Varín.

 

Lokalizácia: Obec leží vo východnej časti okresu Žilina na sútoku riek Varínka a Váh. Z jednej strany má Žilinskú kotlinu, z druhej Krivánsku Malú Fatru a Kysuckú vrchovinu. Je vstupnou bránou do krivánskej časti Malej Fatry a sídlom správy národného parku.

 

Počet obyvateľov: 3 859 (k 31. 12. 2019)

Kalkulačka a sedliacky rozum

Michal Cvacho (44) je starostom Varína už druhé volebné obdobie. Predtým bol jedno volebné obdobie zástupcom starostu. „Na úrade som desať rokov. Doteraz neviem, čo sa to porobilo, že som sa sem dostal. Bol to nejaký ťažký skrat,“ hodnotí svoje pôsobenie. „Toto nie je práca pre normálneho človeka. Boli také časy. Zvolili ma za poslanca a môj predchodca si ma vybral za zástupcu. Oslovil ma, či by som mu mohol dávať dokopy financie a ekonomiku. Potreboval krízové riadenie. Keď sme nastúpili, obec mala len úvery. Rozpočet bol nastavený na nulu len naoko. Skutočnosť bola taká, že čokoľvek, čo sa tu robilo, išlo do mínusu. Po analýze nebola ani tá nula objektívna.“

Nechcel robiť honbu na čarodejnice a ukazovať prstom na predošlé vedenie a starostu, ktorý bol pred ním vo funkcii šestnásť rokov. „Nerobili sme križiacke výpravy, ale začali sme rátať a stavať. Držala ma pri tom iba zvedavosť. Chcel som si len vyskúšať, či je verejná správa tak zle nastavená na financovanie štátu, že sa naozaj nič nedá. Že či ju ozaj vymysleli tak, že nebolo možné urobiť ani cestu, chodník, osvetlenie, jednoducho nič, lebo na nič neboli peniaze... Prišiel som na to, že sa to dá. Žiaľ, to bolo len donedávna. Vďaka horlivosti bývalého parlamentu už ani to neplatí a dostávame sa do stavu, že sa to naozaj nedá. Hneď za prvý rok v úrade sme dokázali otočiť financie obce a dostali sme sa z reálneho mínusu do plusu. Niekoľko rokov sme dokázali robiť prebytok 250- až 300-tisíc eur.“

˃˃˃ FOTOGRAFIE Z VARÍNA NÁJDETE V GALÉRII. ˂˂˂

Nové „móresy“ vyžadovali rozlúčku s niektorými praktikami a ľuďmi na úrade. „Deväťdesiat percent vecí, ktoré si na nás v súčasnosti štát vymýšľa, sa snažíme riešiť technológiou. Zaviedli sme servery. Ktokoľvek zo zamestnancov si môže sadnúť kamkoľvek, prihlásiť sa a pracovať na svojom. Už sa nestáva, že ak niekto niekoho zastupuje, len si sadne na jeho stoličku a sedí. Môže robiť odkiaľkoľvek. Trebárs aj z domu. Systém ukáže, kedy sa prihlásil a čo urobil. Fungovanie úradu sme nastavili veľmi komerčne, ako som bol zvyknutý v súkromnom sektore.“

Vo všetkom je matematika. V minulosti bývalo na údržbe obce pätnásť zamestnancov. „Teraz to dokážeme robiť so štyrmi. Stačí kúpiť jeden stroj alebo trebárs výkonnejšiu kosačku. Predtým sa kosilo s veľkou pompou dva razy do roka. Dnes kosíme dva razy týždenne, keď treba, a v oveľa väčšom rozsahu. To, čo robili traja týždeň, urobí dnes jeden za pracovný čas. Kúpili sme traktory, vyžínače. Niečo za eurofondy, niečo za svoje. Išli sme na to, akoby sme boli súkromníci. Na rozumné hospodárenie stačí kalkulačka,“ vysvetľuje. „Nech sa snažíte akokoľvek, vždy vám najvýhodnejšie vyjde len zdravý sedliacky rozum.“ V obci je nové verejné osvetlenie, niekoľko detských ihrísk, zberný dvor, skoro všetky obecné cesty sú nové. Tie najhoršie spravuje vyšší územný celok.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia