Tisícky ostrovov, najkrajší podmorský svet, rozprávkové pláže, a ak chcete, aj nocovanie v džungli mimo civilizácie. Filipíny ponúkajú mimoriadne pestrý kokteil exotických zážitkov.

Po rannom prílete do hlavného mesta Manila nemáme času nazvyš – o necelé dve hodiny pokračujeme ďalším vzdušným spojom do Puerto Princesa, metropoly tropického raja Palawan. Stretávame sa s kamarátom a jeho priateľkou, Slovákmi žijúcimi v austrálskom Sydney, ktorí sem prileteli z Bali.

Vtedy sme ešte netušili, že úvod spoločnej dovolenky nám prinesie menší stres: terminál domácich letov sa na naše prekvapenie nachádzal hodný kus cesty od medzinárodného, a tak sa na poslednú chvíľu presúvame taxíkom. Nakoniec prichádzame v miernom predstihu a lietadlo má dokonca menšie meškanie, vďaka čomu stíhame aj raňajky. Objavovanie krás exotickej ostrovnej krajiny sa môže začať.

Filipíny

Sú ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii. Pozostávajú zo 7 641 ostrovov, hlavné mesto je Manila. Na celkovej ploche s rozlohou 299 764 km2 žije necelých 105 miliónov obyvateľov (údaj z roku 2017). Miestna mena je filipínske peso. Krajina je známa svojou rozmanitou biodiverzitou, čo je zároveň najväčšie turistické lákadlo. Prekrásne pláže a pestrý podmorský svet sú absolútnou špičkou v rámci celého sveta.

 

Zaujímavé je, že takmer všetci Filipínci ovládajú okrem filipínčiny aj angličtinu. Obidva jazyky sú úradné, no celkový počet jazykov, ktorými sa hovorí na všetkých ostrovoch, môže byť údajne až 187. Najväčšia ostrovná provincia Filipín je Palawan, ležiaci medzi Juhočínskym a Suluským morom. Skladá sa z 1 780 ostrovov a ostrovčekov a údajne je domovom najkrajších ostrovov a pláží na celom svete. Provincia je pomenovaná podľa najväčšieho ostrova Palawan, ktorý je dlhý 450 a široký 50 kilometrov.

Na juh radšej nie

V Puerto Princesa mierime tuk-‑tukom do najbližšej požičovne motoriek, odkiaľ už o malú chvíľu pokračujeme do prenajatého apartmánu na novučičkých hondách. Izby sú našťastie pripravené o pár hodín skôr, víta nás príjemný majiteľ Victor. Po dlhej nočnej ceste a prvom filipínskom obede si treba patrične oddýchnuť. Na prvý dovolenkový večer sa zásobíme niekoľkými pivami zo supermarketu, mierime na terasu v priestoroch apartmánu a zbežne plánujeme program na najbližšie dni.

Po chvíľke prichádza Victor a bez problémov zapadá do partie. Otvárame zaujímavé debaty, predovšetkým o Filipínach, a odnášame si kopu užitočných rád a tipov. Puerto Princesa má výhodnú polohu, leží priamo uprostred ostrova. Naším cieľom je pre turistov zaujímavejší a omnoho vyspelejší sever. Od juhu nás Victor odhovára s tým, že tam sídli moslimská komunita a napadnutia turistov či dokonca teroristické útoky tam nie sú žiadnou vzácnosťou. Sami sme v uliciach Puerta videli niekoľko plagátov s tvárami útočníkov, po ktorých vyhlásili pátranie pre rôzne trestné činy.

Príchod loďou do El Nida.
Príchod loďou do El Nida.
Zdroj: Lukáš Budín

Potápanie s korytnačkou

Doobeda ešte treba vybaviť niekoľko nevyhnutých záležitostí ako kúpu lokálnych „simiek“ a výber či výmenu peňazí, keď­že sme nevedeli, ako to bude s bankomatmi, prípadne kurzmi v odľahlejších častiach ostrova. Onedlho už sedíme na motorkách a smerujeme severne do San Vicente. Cesta s prestávkou na obed nám zabrala takmer päť hodín, a tak stíhame už len západ slnka pri bazéne, večeru a plánovanie nasledujúceho dňa.

Na stene visia ponuky na takzvaný island hopping, čo je výlet loďou so zastávkami na viacerých ostrovoch. Spoznávame mladý ruský pár žijúci v Číne a dávame sa dokopy, čím výrazne okresávame cenu za prenájom lode. Hneď po raňajkách nás tuk-tuk vezie do neďalekého prístavu, cestou sa zastavujeme v dedinskom supermarkete na doplnenie zásob tekutín. Sprievod nám robí skupinka miestnych stredoškolákov, ktorí si takto zrejme privyrábajú popri štúdiu. Kapitán bol našťastie omnoho starší a skúsenejší.

Počas celodenného výletu navštevujeme niekoľko ostrovov s naozaj rozprávkovými plážami a krásnym podmorským svetom. Množstvo koralov, obrovských morských ježkov či červených hviezdic môžeme objavovať vďaka šnorchlom v cene zájazdu. Najzaujímavejším zážitkom bolo plávanie s veľkou morskou korytnačkou. Na jednom z ostrovov nám posádka pripravila obed pozostávajúci z ryže, zo zeleniny, z ovocia, mäsa a množstva čer­stvých grilovaných rýb.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyčerpaný som premýšľal, ako to zvládnuť. Myslel som, že na mňa otec zabudol. On však...

Kňažná Charlene

Monacká KŇAŽNÁ CHARLENE v objatí s manželom: Toto by ste od nej nečakali

Dorota Nvotová

Finančné suchoty kvôli koronavírusu: Umelkyňa DOROTA NVOTOVÁ najprv predala auto, potom klavír

Timo Tolkki

Dominika Gottová to nebude mať ľahké: Jej ex mieri do Prahy

Už teraz v septembri začína herečka postupne pracovať.

Podnikanie na Jadrane: Herečka KRISTÍNA PALONDER GREPPELOVÁ otvorene o biznise s realitami

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia