Sme svedkami nezvyčajnej situácie, keď katolícku cirkev vedie pápež František, hoci jeho predchodca Benedikt XVI. ešte žije. Je známych len pár prípadov, keď v jednom čase žili dvaja pápeži.

Dobrovoľné odchody pápežov sú veľkou zriedkavosťou, história pozná len pár prípadov, z ktorých väčšina sa odohrala v najstarších cirkevných dejinách. Za dvetisíc rokov došlo pravdepodobne len k piatim pápežským abdikáciám.

Prvý známy pápež, ktorý abdikoval, bol Klement, tretí Petrov nástupca. Rímsky cisár Marcus Traianus ho totiž poslal do vyhnanstva a Klement vedel, že sa už nebude môcť vrátiť.

Anjelský pápež

Medzi tie známejšie patrí prípad benediktínskeho mnícha, ktorého zvolili v zložitej situácii, keď sa po smrti pápeža Mikuláša IV. (†1292) konkláve nevedelo dohodnúť na žiadnom kandidátovi z vlastných radov.

Preto sa rozhodli zvoliť niekoho zvonka, jednoduchého mnícha Petra Morrona. Ten prijal meno Celestín a napriek tomu, že ho ľud miloval a nazýval „anjelským pápežom“, na svätopeterskom stolci vydržal len štyri mesiace a v decembri 1294 sa úradu vzdal.

Hovorí sa, že o tento jeho krok sa postaral kardinál Caetani (neskorší pápež Bonifác VIII.), ktorý v noci hlbokým hlasom kričal do komína: „Celestino, Celestino, ritirati“ (Celestín, odstúp!). Osemdesiatštyriročný pápež si myslel, že počuje hlas z iného sveta, a abdikoval.

Známy je aj prípad Gregora XII. z roku 1415. Bolo to opäť veľmi zložité obdobie cirkevných dejín, nazývané aj veľká západná schizma, keď boli naraz traja pápeži.

Gregor chcel rezignáciou pomôcť vyriešiť túto patovú situáciu. Zaujímavé je, že akurát on je dnes považovaný za legitímneho pápeža. Už menej známe je, že aj v 20. storočí viacerí pápeži zvažovali takýto zásadný krok.

Pius XII. bol pápežom počas druhej svetovej vojny. Keď padol fašistický režim v Taliansku a nemecká armáda obsadila sever a stred Talianska, obával sa, že by ho mohli uniesť jednotky SS, ktoré takúto možnosť reálne zvažovali.

Aby sa nestal hračkou v rukách nemeckých nacistov, pripravil abdikačnú listinu, ktorá sa mala použiť pre takýto výnimočný prípad, komentujúc ju slovami: „Keď ma unesú, tak unesú kardinála Pacelliho, ale nie pápeža Pia XII.“

Prichádzam po veľkom pápežovi

V utorok 19. apríla 2005 krátko pred 19. hodinou kardinál protodiakon z balkóna Baziliky svätého Petra oznámil, že za 264. nástupcu apoštola Petra kardináli v konkláve zvolili Josepha Ratzingera, ktorý si vybral meno Benedikt XVI.

Nešlo o veľké prekvapenie, diskutovalo sa len o tom, akým bude pápežom. Nik, pravdaže, neočakával, že tento tichý intelektuál bude ako jeho predchodca.

„Po veľkom pápežovi Jánovi Pavlovi II. ctihodní kardináli zvolili mňa, jednoduchého a pokorného robotníka v Pánovej vinici,“ zneli prvé slová, ktoré z priečelia vatikánskej baziliky predniesol.

„Nemohol som byť Ján Pavol III. Som iná osobnosť, iný formát, mám iný druh charizmy či necharizmy,“ vysvetľuje Benedikt XVI. v knihe Posledné rozhovory.

Aj podľa autora spomínaného knižného rozhovoru boli medzi poľským a nemeckým pápežom obrovské rozdiely. Jeden mystický a mariánsky, druhý učený a kristologický.

Na jednej strane herec, človek gest, hľadajúci javisko. Na druhej strane plachý „robotník v Pánovej vinici“, muž slova, ktorý sa chce strániť efektov.“

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Populárne články
S partnerom MILOŠOM BLAŽEKOM boli spolu päť rokov, v septembri sa zasnúbili.

Obeťou aj prvá učiteľka. EVA ŠUCHTEROVÁ prehrala boj s kovidom, nedožila sa ani svadby

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Ostrihoňová otvorene o materskej dovolenke: Do práce si odskočila už 6 týždňov po pôrode

Pri príležitosti nášho jubilea sme načreli do archívu. Život navštívil jednu z prvých slovenských hlásateliek v televízii aj v rozhlase.

Život navštívil legendárnu HANU KOŠČOVÚ. Čo prezradila o svojej práci a po čom túžila?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. marca?

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia