Starosta obce Koválec Patrik Renováček (45) v miestnej krčme čapuje pivo, v predajni potravín zase pôsobí ako vedúci.

Keď prichádzame do najmenšej dediny na Záhorí, ako prvý nám padne do oka hotel pre zvieratá nachádzajúci sa v susedstve obecného úradu. V kontexte témy, kvôli ktorej sem prichádzame, to pôsobí vtipne.

Obec, kde žije 150 ľudí, je atraktívna pre neuveriteľné ticho a pokoj, ktoré tu vládnu, vďaka Bielym Karpatom je tu príjemná prírodná scenéria, návštevníka upúta aj zaujímavá architektúra. Obec lemujú vinohrady, hrozno majú aj vo svojom erbe.

Služieb pre obyvateľstvo je tu však ako šafranu alebo, lepšie povedané, žiadne. Nesídli tu ani obvodný lekár či pošta, nie sú tu žiadne obchody, deti dochádzajú do základnej aj materskej školy do vedľajšej dediny. Skrátka vôbec nič okrem spomínaného zvieracieho hotela.

Je tu ešte predajňa potravín a miestna krčma, vznikli kurióznym spôsobom a vzbudzujú obdiv, ako v malej dedine dokážu ľudia spojiť sily pre dobro veci a žiť aktívnym komunitným spôsobom života.

Aby si tu hlavne miestni seniori mohli nakúpiť aspoň základné potraviny, na založenie podniku sa poskladali samotní dedinčania.

Vedľa obecného úradu sídli hotel pre zvieratá. Iné služby tu nenájdete.
Vedľa obecného úradu sídli hotel pre zvieratá. Iné služby tu nenájdete.
Zdroj: Tony Štefunko

Najprv anketa

Keď nás starosta Koválovca Patrik Renováček sprevádza po dedine, smelo kráča po hlavnej ceste po stredovej čiare. Dedina je ako vymretá, prázdna, ľudia sú v práci, s istotou vie, že tade neprejde doobeda takmer žiadne auto.

„Máme vekový priemer 39,9 roka, s takýmto údajom sa môže chváliť iba máloktorá samospráva. A neevidujeme ani jedného nezamestnaného. Práce je dosť hlavne v susednej Skalici.“

Práve toto zloženie obyvateľstva umožnilo dať v dedine veci do pohybu.

„Keď som sa ujal funkcie starostu, oslovil som ľudí s anketou, aby som vedel, čo im najviac chýba. Jednoznačne to bola predajňa potravín,“ spomína.

Predtým tu obchod so základnými potravinami v prevádzke bol, hoci sa podnikatelia striedali ako na bežiacom páse. Posledný, ktorý predajňu otváral iba na tri hodiny denne, odišiel do dôchodku a zabalil to.

Dedinčania sa pozerali na zamknuté dvere predajne takmer tri roky, najbližší obchod sa nachádzal v susednej, 3 kilometre vzdialenej dedine. Problém vyriešili miestni ľudia vskutku kurióznym spôsobom.

Slovácka architektúra je lákadlom hlavne pre chalupárov.
Slovácka architektúra je lákadlom hlavne pre chalupárov.
Zdroj: Tony Štefunko

„Založili sme spoločnosť s ručením obmedzeným. Obec má v nej svoj podiel vo výške 49,9 percenta. Ďalšími spoločníkmi sú obyvatelia dediny, je ich 39, ich vklady sú rôzne, poväčšine je to suma 50 eur, ale boli takí, ktorí prispeli tisíckou či sumou vo výške 2 500 eur. Kto koľko chcel alebo mohol, toľko dal. Ľudia boli ochotní, nikoho sme nemuseli prehovárať.“

Jedným z týchto spoločníkov je aj Félix Švec. „Moje dospelé deti žijú v Senici, ostal som tu s manželkou, mojou mamou, ktorá má 90 rokov, a svokrou, tá má zase 84 rokov. Mne až tak predajňa potravín nechýbala, môžem si nakúpiť cestou z práce, ale vložil som sto eur do tejto eseročky práve kvôli našim mamám. Nemali si kde kúpiť čerstvý chlieb.“

Koválovčania si takto vzájomne založením eseročky pomohli v roku 2015, základné imanie bolo vo výške 13 600 eur. Keďže prvý rok museli do predajne investovať 2 600 eur, boli v strate.

Po ďalšie roky síce vykazovali zisk, priemerne po tisíc eur, z týchto peňazí bolo však treba vykryť stratu. „Nepodnikáme preto, aby sme boli bohatí,“ hovorí starosta.

Na ploche 70 štvorcových metrov ponúkajú zmes rôznorodého tovaru. Vidíme tu aj drogériu, mäsové výrobky, ovocie a zeleninu či dennú tlač.

Felix Švec sa zapojil do podnikania kvôli mame a svokre.
Felix Švec sa zapojil do podnikania kvôli mame a svokre.
Zdroj: Tony Štefunko
Poslať emailom
Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Herečka a recitátorka s kamarátkou Jarkou Karasovou, ktorú už po druhý raz objavila v televízii.

Skutočné priateľstvo: Eve Kristínovej (91) sa splnil sen. Našla svoju dávnu kamarátku

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Žena prežila pád z deviateho poschodia, VIDEO

Ilustračná snímka

Náročná príprava Milana Ondríka: Keď potrebuje vypustiť ventil, nevysedáva v krčme

Vzdelaná, inteligentná, pracovitá, ale v osobnom živote nešťastná. Taká bola ALICE MASARYKOVÁ.

Masaryk ju kŕmil aj prebaľoval. Prezidentova dcéra sa s otcom porovnávala, no obdivovala ho

Ilustračná snímka

Očkovať či neočkovať? Odborníci búrajú mýty súvisiace s vakcináciou

CO2 sa nikdy nezbavíme. Je to pravda?

Zbavíme sa niekedy CO2?

Zobraziť viac