Pedagóg NORBERT KYNDL, riaditeľ Gymnázia Laca Novomeského v Bratislave, je na Slovensku unikátom. Viac ako pol storočia totiž pôsobí v jedinej škole. Najprv ako študent, potom ako plavčík, učiteľ a už 31 rokov je aj jej riaditeľom.

Na chodbe známej bratislavskej „tomášičky“ je krátko po začiatku školského roku rušno. Keď sa jednej z učiteliek pýtame na riaditeľa Norberta Kyndla, ukáže rukou do priestoru. „On je tu všade. Teda niekde,“ opraví sa. Riaditeľ Kyndl sa objaví v najbližších dverách a smeje sa: „Ja som tuším naozaj tu všade a kolegovia vedia, že aj keď tu nie som, tak tu som. Po tých rokoch som už ako duch tejto školy,“ konštatuje s humorom. A skutočne, takmer celá existencia bratislavského gymnázia na Tomášikovej ulici, ktoré vzniklo v roku 1964, sa spája aj s jeho menom. Norbert Kyndl v tejto škole pôsobí neuveriteľné polstoročie, na gymnáziu v rôznych životných etapách prežil spolu už 51 rokov. „Akurát to celé prešlo nejako príliš rýchlo, nestíhal som rátať mesiace ani roky,“ konštatuje pedagóg, ktorého ministerstvo školstva ocenilo za dlhoročnú učiteľskú a metodologickú prácu Veľkou medailou svätého Gorazda a Bratislavský samosprávny kraj mu udelil Výročnú cenu Samuela Zocha.

Prešlo to nejako príliš rýchlo, nestíhal som rátať mesiace ani roky.
Norbert Kyndl, riaditeľ gymnázia Laca Novomeského na Tomášikovej ulici v Bratislave

Ako pedagóg sprevádzal počas štúdia tisíce študentov, v škole ich doteraz maturovalo už šesťtisíc. Mnohí z nich sú verejne známi a k škole sa stále hlásia. „Viacerí moji spolužiaci sem dali svoje deti a niektorí aj svojich vnukov, teda už tretiu generáciu. Túto školu robí výnimočnou práve jej atmosféra. Sme veľká tomášičkárska rodina a študenti, ktorí sem prídu po prvom či druhom stupni základnej školy, sú už navždy naši,“ hovorí.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia