Proti ľudskosti

„Bol to surovec a mal blčiace oči monštra,“ to boli najčastejšie slová obetí, ktoré prežili Barbieho mučenie. „Kto to nezažil, ten si to nedokáže predstaviť,“ vyjadrila sa jedna z obetí Lisa Leserv­ová. Devätnásť dní denne podstupovala tie isté muky: topil ju v kadi s vodou, nasledovala bitka pendrekom a potom ju nahú hodil do vane s ľadovou vodou. Devätnásty deň si musela ľahnúť na zem a bil ju dovtedy, kým jej nezlomil chrbticu. Keď sa po jednom výsluchu prebrala z bezvedomia, počula Chopinovu polonézu Héroïque, ktorú v miestnosti hrala na klavíri neznáma žena.

Barbie sa k Lise sklonil a láskavým hlasom sa jej prihovoril: „Ste taká statočná, moja milá. Nikto to nevydržal tak dlho ako vy, obdivujem vás. Už to máme takmer za sebou. Kto je Stephan?“ Keď netýral ju, mučil jej 15-ročného syna a ona sa musela na to pozerať. Doslova sa vyžíval v krutostiach na tých najbezbrannejších deťoch. Púšťal do nich elektrický prúd, lámal im končatiny, sexuálne ich zneužíval a pri tom mu „asistovali“ jeho obľúbené psy. Vypočúvanie detí trvalo týždne, počas ktorých ich hodiny bil a mučil. A to všetko s úsmevom od ucha k uchu. Otec dvoch detí – Ute Reginy, narodenej v roku 1941, a Klausa-Georga, narodeného v roku 1946.

Slávnostné odhalenie pamätníka ako spomienka na 44 židovských detí, ktoré Klaus Barbie poslal na smrť.
Slávnostné odhalenie pamätníka ako spomienka na 44 židovských detí, ktoré Klaus Barbie poslal na smrť.
Zdroj: Getty Images

Skôr než odišiel večer do „práce“, rozlúčil sa s dcérou bozkom na dobrú noc. Ráno, prv než sa s ňou zvítal, si musel reálne, nie symbolicky, zmyť krv z rúk. Jeho besnenie opísala aj bývalá členka francúzskeho odboja, ktorej Klaus Barbie zavraždil otca: „Zbil ho do bezvedomia, hlavu mu ponoril do vedra s čpavkom a zaživa z neho stiahol kožu.“ Práve Barbie zajal a mučil vysokého predstaviteľa hnutia odporu Jeana Moulina. Tento bývalý prefekt sa v čase vojny stretol v Londýne s generálom de Gaullom, vtedajším vodcom francúzskych oslobodeneckých síl. Dohodli sa, že Jean Moulin sa vráti do okupovaného Francúzska a pokúsi sa zjednotiť hnutie odporu.

Po náročných rokovaniach spojil domáci odboj, no sám padol do rúk gestapa – jedného z jeho najkrutejších predstaviteľov. Klaus Barbie si nenechal ujsť príležitosť „ukázať sa“„zaslúžiť si“ vyznamenanie Železný kríž II. triedy za dolapenie a zneškodnenie nepriateľa. Pri výsluchoch ho nešetril, jeho smrť mala byť výstrahou pre francúzsky odboj. Oblieval ho vriacou vodou, pod nechty mu pichal rozžeravené ihly, prsty mu jeden po druhom lámal medzi dverami a zárubňou. Nemal v tele kostičku, ktorá by bola zostala celá. Dolámal mu ruky, nohy, rebrá... Moulin bol taký dobitý, že nevládal rozprávať, tvár pripomínala kašu, vybité mal oči i zuby.

FOTOGRAFIE NACISTICKÉHO ZLOČINCA NÁJDETE V GALÉRII

V takomto stave ho ukázali ostatným väzňom. „Bol v bezvedomí, na tvári mal veľké modré rany a z rozbitých úst mu vychádzalo chrčanie,“ opisoval dokatovaného Moulina spoluväzeň Christian Pineau. Klaus Barbie sa za 21 mesiacov vyčíňania na gestape v Lyone zúčastnil na 4 300 popravách, uväznil vyše 14-tisíc odbojárov a do koncentračných táborov dal deportovať asi 7 500 ľudí. Do Osvienčimu poslal aj 44 židovských sirôt zo statku Izieu, ani jedno z detí neprežilo. Posledný odsun 660 ľudí z Lyonu do nacistického tábora sa uskutočnil pod Barbieho dohľadom v auguste 1944. Spojenecké vojská oslobodili Lyon o mesiac neskôr, v septembri.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Pohľad na mesto z vrchu Skalka.

Zelené a priemyselné: Liptovský Hrádok je najmenšie, ale významné mesto v regióne

Za bicími mu to ide rovnako dobre ako v škole s deťmi.

Učiteľa náboženstva baví tvrdá hudba: Nie všetky texty sú s kostolným poriadkom

Populárny bulharský festival má dlhoročnú tradíciu.

Na ružiach ustlané: Objavte BULHARSKÉ ZLATO v podobe voňavých lupeňov

Ilustračné foto.Sponzorované

Toto je ideálny vek, v ktorom vaše zdravie ocení kúpele

Čo tak stretnúť na najvyššom poschodí budovy uprostred Bratislavy medveďa?

Poklady z múzea: Starostlivosť o zbierky, to nie je len oprašovanie vypchatých exponátov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia