Nebola jediná

Vyčíňanie tohto prírodného živlu zďaleka nestálo za jedinou podobnou tragédiou. Obeťami boli neraz deti či mladí ľudia. Úplne zbytočná smrť kosila medzi ôsmakmi Základnej školy na Topoľovej ulici v Nitre 30. septembra minulého roka. Počas prechádzky po nábreží sa v silnom vetre odtrhol konár stromu a z výšky sa zrútil na skupinku tínedžerov. Štrnásťročný Patrik neprežil, ďalší dvaja spolužiaci skončili v nemocnici. Kto je v tomto prípade na vine, je zložitá otázka.

V diskusiách sa poukazovalo na ľahkovážnosť učiteľky, ktorá napriek včasným výstrahám meteorológov išla s deťmi na vychádzku. A komu patril smrtiaci strom? O to sa sporí mesto Nitra s miestnymi vodohospodármi. Vyšetrovanie takýchto prípadov býva často veľmi dlhý a bolestivý súdny maratón. Dôkazom je ďalšia medializovaná kauza z 18. júla 2009, keď sa počas víchrice zrútil stan na účastníkov hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne.

Smrtiaci železný kolos krátko po nešťastí odstránili. Na mieste sa objavili sviečky.
Smrtiaci železný kolos krátko po nešťastí odstránili. Na mieste sa objavili sviečky.
Zdroj: Martin Mikláš

Priamo na mieste zahynul 29-ročný muž, neskôr aj 19-ročná žena, ďalšie desiatky ľudí skončili so zraneniami v nemocnici. Obvineniu z nedodržania projektovej dokumentácie k výstavbe stanu čelil Jakob Bossert, predstaviteľ nemeckej firmy, ktorej stan patril. Po desiatich rokoch však vzhľadom na jeho závažné zdravotné problémy Okresný súd v Trenčíne prerušil trestné stíhanie. Koľko stromov, zastávok či iných objektov sa môže stať v extrémnom počasí smrtiacou zbraňou a bez varovania zničiť životy celých rodín, by sme zrejme zrátali len veľmi ťažko.

Rovnako ťažko možno veriť tomu, že sa prípady ako v Myjave, Nitre či Trenčíne nemôžu zopakovať kedykoľvek na hociktorom mieste na Slovensku. Možno v nás však predsa len posilnia opatrnosť, aby sme nepodceňovali veterné počasie a držali sa vtedy, pokiaľ možno, v bezpečí. Tak, aby sme sa neocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

˃˃˃ Fotografie z miesta nešťastia nájdete v galérii. ˂˂˂
Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Beverly Hills 90210

Ako žijú hviezdy z Beverly Hills 90210? Niektorým osud prial, s inými sa nemaznal

Pes najdúch si veľmi rýchlo zvykol na pestré hudobné žánre. Muziku má dokonca veľmi rád.

Moja láska: Juraj Bača pomáha ľuďom i štvornohým chlpáčom. Jeden mu prirástol k srdcu

Moderné štvrte Caracasu stále „zdobia“ socialistické heslá a symboly.

Chávezov experiment: V zdecimovanej VENEZUELE ako-tak prežívajú len vidiečania a Indiáni

Premiéra slovenského filmu

Známa slovenská herečka oslavuje. Naozaj má Diana Mórová už toľko rokov?

Jessica Simpson

Cítila hanbu a strach: Jessica Simpson sa rozpísala o svojich traumách aj démonoch

Ľudí na svete stále pribúda. Je to pravda?

Pribúda ľudí na svete?

Zobraziť viac
Diskusia