Stačil zlomok sekundy a život päťčlennej rodiny z Myjavy sa obrátil hore nohami tým najdesivejším spôsobom. Ostalo veľa otázok, na ktoré sa ťažko hľadajú odpovede...

Keď sa minulú stredu napoludnie vracali z vyšetrenia u lekára, nemohli tušiť, akej tragédii kráčajú v ústrety. Silný vietor vytrhol zastávku na Staromyjavskej ulici, ktorá sa nekontrolovateľne rútila na päťčlennú rodinu. Rodičia a najstaršia dcérka vyviazli bez vážnejšieho zranenia, štvorročná Emka a jej dvojročný braček Martinko dopadli oveľa horšie. Oboch zavalil železný kolos.

Dievčatku nepomohol ani okamžitý zásah lekárov, keď ju na rukách odniesli do blízkej nemocnice, chlapčeka s ťažkými poraneniami hlavy prepravili helikoptérou do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Ako nás v pondelok informovala hovorkyňa tohto zdravotníckeho zariadenia Dana Kamenická, chlapčekov stav bol v tom čase naďalej veľmi vážny, ale jeho život bezprostredne neohrozoval. Na mieste nešťastia ostali len sviečky a drobné darčeky...

Ničivý pocit bezmocnosti

Tak ako v iných podobných prípadoch, do veci sa ihneď vložila polícia. Vyšetrovateľ z Nového Mesta nad Váhom začal trestné stíhanie vo veci trestného činu ublíženia na zdraví. K slovu sa dostanú znalecké posudky, ktoré by mali vniesť do prípadu viac svetla. Podobne ako ostatné zastávky, aj táto, osadená v roku 1993, patrila do majetku mesta Myjava. Pre primátora Pavla Halabrína je oveľa väčším trestom pocit bezmocnosti než obavy z trestnoprávnej zodpovednosti. Mesto podľa jeho slov pri najlepšej vôli nemôže predísť tomu, čo nikto neočakáva.

„Je to v podstate neriešiteľná úloha. Tisíce stromov, stovky stĺpov a desiatky rôznych zastávok, kontajnerových stojísk, prístreškov, tabúľ, značiek tvoria potenciálnu hrozbu. Je pre nás veľmi ťažké jej zabrániť, pokiaľ nevieme, aké je ukotvenie k zemi alebo stav stromu v koreňoch či v kmeni. Mesto a naše organizácie robia priebežnú kontrolu, opravu a údržbu,“ vyjadril sa pre Život prvý muž mesta. Na našu otázku, či sa mesto neobáva pozície jediného vinníka v tejto kauze, odkázal na výsledky vyšetrovania polície a znalcov, ktoré mesto prijme.

˃˃˃ Fotografie z miesta nešťastia nájdete v galérii. ˂˂˂

„Osobne ma však oveľa viac trápi pocit bezmocnosti, pochybností a otázok. Neustále sa pýtam, či sme tomu nemohli predísť. Pre mňa a kolegov je to ťažké obdobie. Všetko opakovane kontrolujeme a zároveň sa snažíme ľuďom vysvetliť, že nemôžeme zrezať všetky stromy, z ktorých majú strach,“ dodal. Zástupcovia samosprávy ostali v úzkom kontakte s postihnutou rodinou, aby jej čo najviac uľahčili nepredstaviteľnú traumu.

Aj na základe občianskych podnetov mesto zriadilo účet, na ktorý možno od 6. februára posielať peniaze. Zároveň deklaruje, že všetky zaslané finančné prostriedky bez akýchkoľvek špekulácií pošlú rodine. Hoci život milovaného dieťaťa im to nevráti, „istotne nastane chvíľa, keď sa aj takáto pomoc zíde,“ píše sa vo vyhlásení zverejnenom na stránke mesta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia