Nielen lekárov a zdravotných sestier je na Slovensku málo. Núdza je aj o záchranárov. Tých vo vzduchu i tých na zemi. LUKÁŠ JURINA je z popradskej pozemnej záchranky.

Zopár rád z praxe, ako prežiť leto tak, aby sme my a naše deti zostali zdraví, nie je na škodu. Zvlášť keď sú mnohí nepoučiteľní a nešťastná náhoda na seba vopred neupozorňuje.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU SI POZRITE V GALÉRII...

V meste

Najväčším letným zabijakom sú v rozpálených uliciach vysoké teploty. „Nielen deťom, ale aj dospelým hrozí nedostatočný príjem tekutín a s ním spojené kolapsové stavy. Príjem je nižší než výdaj. Rovnako ako na deti treba dávať pozor na starších ľudí, ktorí prirodzene nepociťujú smäd. O ležiaceho starého človeka sa musíte starať rovnako ako o bábätko. Treba im prispôsobiť dávky a rozhodovať za nich, aby pili dostatok vody.“ Počas letných dní majú príbuzní zvyk posadiť seniorov niekam do tieňa pod strom aj na celý deň. Deduško či babička sú tam ticho, nič nechcú a zrazu príde dehydratácia. Tá im môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu či infarkt. Malé deti v meste treba mať pod kontrolou neustále.

„Na východe Slovenska sa stáva, že malé deti z osady vybehnú pod kolesá áut. To je veľká nezodpovednosť rodičov. Moja malá dcéra nikdy nebola sama bez dozoru. Deti treba mať na očiach. Je prirodzené, že ich nemôžete nechať bez kontroly ani na sekundu. Stačí naozaj chvíľočka a už sú trebárs kdesi na linke, v kúpeľni na práčke alebo sa dostanú k niečomu nebezpečnému.“ Tento rok vypadlo dieťa z paneláka. Vyliezlo na okno a začalo búchať do sieťky… „Nebezpečné je rozloženie nábytku na vyšších poschodiach. Napríklad stôl pod oknom nie je dobrý nápad,“ vystríha skúsený záchranár.

Osveta je dôležitá súčasť záchranárskej práce.
Zdroj: ARCHÍV LUKÁŠA JURINU

„Mám chorobu z povolania, pretože všade si domýšľam, čo všetko sa môže stať. Keď sme boli malí, mali sme predsa viac voľnosti ako dnešné deti. Naši rodičia často ani nevedeli, kde sme. Súčasní rodičia sa o svoje ratolesti boja oveľa viac. Moja dcéra išla zo školy na týždeň na výlet a ja som už videl havarovaný autobus, nebezpečnú vodnú plochu, večerné bláznenie sa… Každú chvíľu sme ju kontrolovali a volali sme jej, či je v poriadku. Keď sme boli malí my, ani list sme nenapísali. Keď sa nám aj niečo stalo, buď sme to tajili, alebo sa to prevalilo a ešte sme aj dostali.“ Lukáš Jurina upozorňuje, že v strehu by mali byť aj mladé mamičky, ktoré si myslia, že ich dieťa sa ešte nedokáže pretočiť. „Máme veľa úrazov, keď prebaľovali detičky na vysokom pulte alebo na práčke v kúpeľni či na posteli, alebo gauči. Stačilo pár sekúnd na odskočenie po plienku. Všetkým mamičkám odporúčam, aby si radšej dieťa položili na zem. Za tú chvíľu im neprechladne, a ak sa aj náhle pretočí, nič sa mu nestane.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia