Ruský prezident Vladimir Putin nariadil čiastočnú mobilizáciu v jeho krajine. Minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že sa to má týkať 300 000 mužov, ktorí majú vojenské skúsenosti. Zdá sa, že Kremeľ klamal.

Podľa informácií CNN Prima News povoláva Rusko na front študentov, väzňov, bezdomovcov a chudobných ľudí. Úradníci ich majú často násilne dotiahnuť do mobilizačných centier. V krajine sa momentálne asi nikto necíti bezpečne - úrady striehnu na každého. To, čo robia ruské jednotky, naháňa hrôzu. Ako príklad stačí incident, ktorý sa udial v jednom charitatívnom centre. Bezdomovci čakali v rade na jedlo. Potom sa tam dovalili muži zákona a...

„Polícia sem prišla bez pýtania. Videli rad ľudí, ako čakajú na jedlo. Potom ich proti ich vôli schmatli za krk,“ uviedol šéf jednej z cirkevných charít pre ruské nezávislé médium MediaZona. Niektorých bezdomovcov ale ušetrili - napríklad keď nespĺňali vekové kritérium. Berú iba ľudí do 45 rokov.

Úrady ale hľadajú novo-pečených vojakov, kde sa len dá. Majú kvôli tomu prehľadávať ubytovne, kde sa nachádzajú napríklad migranti, kuriéri či taxikári. Jeden zákazník otvorene prehovoril o svojej skúsenosti v hosteli Travel Inn. Polícia tam doslova urobila raziu. Vtrhla tam 8. októbra, začali prehľadávať izby a preverovať doklady ubytovaných.

Niektorí mali nastúpiť do služby hneď na druhý deň ráno o 9:00, pričom im zhabali pasy. Okrem toho kolujú informácie, že v Rusku panuje mobilizačný systém, ktorý sa zaoberá najmä ľuďmi z chudobných regiónov, etnickými menšinami a občanov z inak znevýhodneného prostredia.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia