Pri stredajšom násilnom vniknutí stúpencov amerického prezidenta Donalda Trumpa do sídla amerického Kongresu v hlavnom meste Washington prišli o život štyria ľudia. Informovali o tom vo štvrtok svetové agentúry s odvolaním sa na šéfa tamojšej polície Roberta Conteeho.

Obrovský dav neodradil ani fakt, že USA sú koronavírusom najviac zasiahnutou krajinou na svete a zaznamenali celkovo už 21,3 milióna prípadov.

FOTOGRAFIE HROZIVÝCH NEPOKOJOV V USA NÁJDETE V GALÉRII
USA hlásia rekordný počet obetí

Spojené štáty zaznamenali za stredu zatiaľ najvyšší denný počet úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom - viac ako 3800. S odvolaním sa na údaje z Univerzity Johnsa Hopkinsa o tom informovali vo štvrtok denník The Guardian a televízia CNN.

 

Počet obetí tak stúpol o 3865 na celkových 361.279. Prvýkrát od vypuknutia pandémie pribudlo v USA za jeden deň viac než 3800 úmrtí. Za posledný deň tam evidovali aj približne 250.000 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi priamo v priestoroch Kongresu bola do hrudníka postrelená žena, ktorá neskôr v nemocnici zomrela, povedal Contee. O jej úmrtí už predtým informovali médiá. Podľa nich ide o bývalú príslušníčku letectva Spojených štátov (USAF) Ashli Babbittovú z kalifornského mesta San Diego.

"Bola veľkým podporovateľom prezidenta Trumpa," uviedol Babbittovej manžel, ktorého citovala lokálna televízna stanica KUSI. Babbittová vyjadrovala podporu Trumpovi aj na svojom účte na Twitteri. "Nič nás nezastaví. Búrka je tu a zasiahne hlavné mesto za necelých 24 hodín!" napísala v utorok.

Smrť ďalších troch ľudí, dvoch mužov a jednej ženy, však podľa Conteeho nesúvisí s nepokojmi. Tieto osoby zomreli v bezprostrednom okolí sídla Kongresu v dôsledku "akútnych zdravotných problémov".

Pri potýčkach utrpelo zranenia niekoľko civilistov a 14 policajtov. Polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich na pôde Kapitolu. V jeho priestoroch zaistila dve rúrkové bomby - v blízkosti kancelárií republikánov aj demokratov. V areáli Kapitolu našla zaparkované auto, v ktorom sa nachádzala zbraň a zápalná fľaša.

Stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zhromažďujú pred budovou Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021.
Stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zhromažďujú pred budovou Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021.
Zdroj: TASR/AP/John Minchillo

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová v tejto súvislosti predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne až do inaugurácie zvoleného prezidenta Joea Bidena.

Stovky Trumpových priaznivcov obklopili v stredu budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a desiatky z nich vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí, na ktorom mali potvrdiť víťazstvo Trumpovho vyzývateľa Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákaz nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Grófka Sophie

Vychádzajúca hviezda na kráľovskom nebi: Briti GRÓFKU SOPHIE zbožňujú

Ilustračná snímka

KĽÚČOVÉ SLOVÁ podľa znamenia zverokruhu: Ktoré sú tie vaše?

Rodina LADISLAVA STRÍŽA podniká v pohrebníctve od 40. rokov minulého storočia.

Šéf pohrebných služieb: Pripravme sa na to, že v jednej rodine zomrú na kovid viacerí

Dorota Nvotová

DOROTA NVOTOVÁ má nekonečného sporu Matoviča so Sulíkom plné zuby: Drsný odkaz politikom

Eva Varholíková Rezešová

Okázalý luxus jej nič nehovorí: EVA VARHOLÍKOVÁ RAZAŠOVÁ si našla nové bývanie

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia