Mrazí z toho. Stačilo pár dní a v Bratislave horia po dvoch tragických udalostiach stovky sviečok a kahancov na niekoľkých miestach blízko pri sebe. Najprv zabíjal opitý Dědeček za volantom a potom mladý šialenec otcovou pištoľou.
Pred bratislavským podnikom Tepláreň zabil dvoch mladých mužov a poranil jednu ženu len 19-ročný študent Juraj Krajčík. Po vražde išiel domov, priznal sa rodičom, napísal list na rozlúčku a ukončil vlastný život.
Otcovou zbraňou
Brutálna poprava Matúša a Juraja, ktorí sa pokúšali zachrániť si holý život a utiecť z podniku, a zranenia servírky Radky priviedli ľudí do ulíc.
Vrahov otec kandidoval za Harabinovu stranu Vlasť. Syn zabíjal jeho zbraňou. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Stretnutie na uctenie pamiatky obetí streľby, na podporu LGBTI+ komunity pri Teplárni a následný pochod boli tiché. Väčšinou mladí ľudia a rodiny prichádzali s kyticami a so sviečkami. Pred Teplárňou ležali transparenty, dúhové vlajky a nápisy pripomínajúce obete. Ťažký vzduch sa dal krájať, mnohí plakali. Situáciu nezvládol ani kolega fotoreportér, ktorý už videl všeličo vrátane hrôz vojny, a rozcítil sa k slzám.
Posolstvá z tribúny
„Kam sme sa to ako krajina dostali? Nenávisť je normou, vulgárnosť je každodennou súčasťou nášho slovníka. Kam sa len pozriete, všade samé otrávené studne plné hoaxov, konšpirácií a lží. A ľudia z nich pijú – najprv trošku, potom viac a viac a viac. Otrávi im to úsudok, myseľ aj srdce,“ povzdychol si Roman Samotný.
Zakladateľ podniku Tepláreň v závere povedal: „Máte na rukách krv, vy všetci a všetky, ktorí nás roky chcete zakázať vo verejnom priestore. Zasiali ste nenávisť a jej plodom je smrť dvoch ľudí. A spoluzodpovední ste aj vy, čo roky mlčíte a dovolíte vašim blízkym, aby slová útočili a zraňovali. Mlčíte a dovolíte, aby zlo rástlo. A mnohí, mnohí mlčíte preto, lebo v hĺbke duše ste LGBTI+ ľudí nepovažovali za rovnocenných. S pýchou ste nás považovali za čosi menej.“
Na námestie prišla v dave aj prezidentka Zuzana Čaputová s ospravedlnením. „Prepáčte. Mrzí ma, že naša spoločnosť nedokázala ochrániť vašich blízkych. Prepáčte, že niektorí z vás sa na Slovensku nemôžete cítiť bezpečne,“ povedala z pódia a vyzvala: „Spojme všetko zdravé a slušné v tejto spoločnosti. Sme sila, ktorá dokáže prekonať nenávisť, a sme sila, ktorá dokáže dať novú šancu našej krajine, aby sme tu už nikdy nemuseli takto stáť z takéhoto dôvodu.“
Ako napätú situáciu v našej krajine po vražde na Zámockej hodnotí psychológ sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.