Kedysi centrum kultúrno-spoločenského života, neskôr nepríliš vyhľadávaná adresa spájaná s vyľudňovaním a vysokou nezamestnanosťou. V súčasnosti sa Tisovec pokúša o reštart, potenciál na to rozhodne má.

Mesto uprostred krásnej Muránskej planiny, pôsobisko známych národovcov Jozeffyho, Škultétyho či Daxnerovcov, spisovateľky Terézie Vansovej a miestneho rodáka, politika a revolucionára Vladimíra Clementisa, zažilo vinou hospodárskeho úpadku v regióne postupné ubúdanie slávy a dočkalo sa aj takých nespravodlivých pomenovaní ako „čierna diera“.

Po skončení funkcie primátora Petra Mináča, ktorý celých 28 rokov držal neľahké kormidlo a ďalej už na svoju funkciu nekandidoval, bolo jasné, že mesto pôjde novým smerom. Akým, o tom sa rozhodovalo v búrlivom období pred vlaňajšími komunálnymi voľbami.

Mesiac predtým, ako ľudia hádzali lístky s menami svojich kandidátov do volebných schránok, došlo k vražde miestneho občana neprispôsobivými asociálmi a rozprúdila sa mohutná kampaň strany Mariana Kotlebu, ktorá mala na primátorské miesto vlastného kandidáta.

Tisovec

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Rimavská Sobota

Prvá písomná zmienka: 1334

Rozloha: 123,43 km2

Nadmorská výška: 411 m n. m.

Počet obyvateľov: 3 853 (ku koncu roka 2018)

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 35,59 %; 2013 - 31,24 %; 2014 - 29,84 %; 2015 - 27,42 %; 2016 - 24,58 %; 2017 - 18,48 %; 2018 - 16,15 %; 2019 (august) - 15,17 %

Napriek tomu ľudia nešli do extrému a zvolili nezávislú kandidátku Irenu Milecovú. Aj v tomto kontexte po voľbách vyhlásila, že zvíťazil zdravý rozum a hodnota reálnej práce pred nesplniteľnými sľubmi o „urobení poriadku“ s neprispôsobivými.

„Keď tu ĽSNS organizovala zhromaždenie a ja som vtedy pracovala ako vedúca internátu, moji 18- a 19-roční žiaci sa pýtali, či sa na ňom môžu zúčastniť. Povedala som im – choďte a počúvajte, či sa tam dozviete o nejakých konkrétnych riešeniach. Sami uznali, že sa nič také nedozvedeli. Väčšina ľudí nepodľahla strachu a zaujala jasný postoj, za čo im patrí poďakovanie,“ hovorí bývalá poslankyňa a aktivistka vo viacerých občianskych združeniach.

Jednou zo zmien, na ktoré sa chce zamerať, je riešenie kriminality v meste, ktorú netreba bagatelizovať. Aj preto hneď po voľbách hovorila o posilnení mestskej polície zakúpením nového auta a o zriadení rómskych občianskych hliadok.

Primátorka Irena Milecová verí, že s pomocou ochotných ľudí dosiahne v meste pozitívne zmeny.
Primátorka Irena Milecová verí, že s pomocou ochotných ľudí dosiahne v meste pozitívne zmeny.
Zdroj: Martin Mázor

Prvé dve časti plánu sa síce z finančných dôvodov zatiaľ splniť nepodarilo, hliadky však podľa primátorky fungujú a cítiť to, bezpečnostná situácia sa upokojila.

„Nie všetci Rómovia sú neprispôsobiví, ale určite ani ja, ani nikto nemá záujem, aby sa k nám sťahovali ďalší – cudzí, ktorých mentalita je odlišná,“ dodáva.

Čo sa podarilo

Na niektoré projekty, napríklad na rekonštrukciu komunitného centra v časti Rimavská Píla, práve prebiehajúcu opravu starej radnice aj jednej z miestností v kultúrnom dome či na ďalšie malé projekty sa už financie našli, na ďalšie ich ešte bude treba zabezpečiť.

Úloh je v tomto smere viac než dosť – vybavenie školskej kuchyne, rekonštrukcia interiéru škôlky, kultúrny dom aj dom smútku si vyžadujú nemalé financie.

Problémom je najmä budova mestského úradu, kde do obradnej siene zateká. Vzhľadom na vysoké náklady v rozsiahlej pamiatkovej budove, kde len na hornom poschodí napočítame 64 okien, rozdelia stavebné úpravy do niekoľkých etáp. Na dnešné pomery je priam neuveriteľné, že v časti Losinec nemajú dodnes pitnú vodu.

Budova mestského úradu potrebuje urýchlenú rekonštrukciu, cez strechu zateká aj do obradnej siene.
Budova mestského úradu potrebuje urýchlenú rekonštrukciu, cez strechu zateká aj do obradnej siene.
Zdroj: Martin Mázor

„Bolo mi smutno, keď som minulý rok stretla vyše 80-ročnú paniu a tá povedala, že netúži po ničom inom, len dožiť sa zavedenia vody,“ hovorí primátorka.

Hoci štatistiky zamestnanosti vyzerajú v porovnaní s minulosťou vcelku pekne, realita je z jej pohľadu trocha iná.

„Mnohí občania cestujú za prácou denne aj 40 či 70 kilometrov, napríklad do Železiarní Podbrezová či do fabrík v Slovenskej Ľupči. Ďalší pracujú na turnusy na západnom Slovensku či v Česku, ženy ako opatrovateľky v zahraničí. Strojársky podnik CMS, ktorý patril ešte v roku 2007 do Klubu 500, dnes zamestnáva len niečo vyše 80 ľudí. Je na predaj a čakáme, čo bude. Z vápenky, ktorú vlastní rakúska spoločnosť a v ktorej pracuje 54 ľudí, máme zanedbateľných 16-tisíc eur ročne na daniach, narastajúcu skládku štrkového materiálu a ľudia v noci hluk. Pre nás sú dôležité menšie firmy, kde naši podnikatelia vytvárajú pracovné príležitosti pre miestnych, a tí ostávajú žiť v meste. Našťastie tu máme aj takéto stabilné firmy. Teší ma, že pribúdajú farmári a lúky čoraz viac spása hovädzí dobytok a ovečky,“ dodáva Irena Milecová Popri materskej a základnej fungujú v Tisovci dve stredné školy – niekdajšia hutnícka SOŠ, kde sa dnes vyučujú odbory grafik digitálnych médií, manažment regionálneho cestovného ruchu a elektrotechnika a evanjelické bilingválne gymnázium.

V čase našej návštevy sa pracovalo na streche starej radnice. V pozadí je miestna vápenka.
V čase našej návštevy sa pracovalo na streche starej radnice. V pozadí je miestna vápenka.
Zdroj: Martin Mázor

„Hoci už neplatí, že v týchto školách nájdete študentov z celého Slovenska, sú udržateľné a ich úroveň je stále veľmi dobrá. Absolventi nachádzajú uplatnenie, dostávajú sa na vysoké školy. Keďže je však u nás málo pracovných príležitostí pre vzdelaných, väčšinou odchádzajú do väčších miest. Ja sama mám tri deti a ani jedno v Tisovci nezostalo,“ priznáva.

Kým na začiatku 20. storočia žilo v meste okolo 5 000 obyvateľov, ku koncu minulého ruka ich bolo už len 3 853.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia