Stále hrá, prednáša, usilovne bojuje proti rakovine a nedávno uviedla do života knihu v jedinej škole svojho druhu na Slovensku. Hoci Božidara Turzonovová minulý rok oslávila osemdesiatku, hýri obdivuhodnou aktivitou. 

Je 3. február a v Španej Doline vládne priam rozprávkový zimný deň, keď sa slniečko strieda s hustým snežením. V miestnej Historickej škole profesora Jozefa Mistríka praská v kozube drevo a schádza sa zaujímavé osadenstvo v baníckych uniformách. V tomto čase sa tu totiž spájajú hneď tri významné udalosti. Oficiálne sa začína nový školský rok, pripomína sa 102. výročie narodenia slávneho rodáka, jazykovedca a súdneho grafológa, ktorého meno škola nesie (narodený 2. februára), a riaditeľka školy Katarína Lucinkiewiczová zároveň krstí svoju knihu Medená krajina. Slávnostný deň si nemohla nechať ujsť ani jedna z najvýznamnejších slovenských herečiek posledných desaťročí Božidara Turzonovová. „Krstná mama“ historickej školy bola už pri jej otváraní v máji 2015 a aj tentoraz patrí medzi ústredné postavy programu.

Hlboká brázda

Čo vlastne spojilo známu Bratislavčanku s baníckou dedinkou pri Banskej Bystrici? „Najmä ponuka môjho kolegu Miloša Mistríka, samozrejme, aj osobnosť Jozefa Mistríka. Boli sme tu už pred otvorením historickej školy, ale lepšie som sa tu porozhliadla až v čase, keď sme ju uvádzali do života. Je to fascinujúce miesto s veľmi silným geniom loci. Pôvabná knižka Medená krajina tú atmosféru len dotvára. Mala som možnosť oboznámiť sa s ňou ešte pred krstom a je naozaj veľmi kvalitne urobená z každej stránky,“ pochválila Božidara Turzonovová jej autorku. Historická škola s drevenými lavicami, kalamármi a pieckou s netradičnou formou vzdelávania je pre ňu nielen príjemným návratom do mladosti, keď chodila do ľudovej školy a do meštianky, ale aj naplnením odkazu profesora Jozefa Mistríka pre ďalšie generácie. „My si ani neuvedomujeme, akú hlbokú brázdu vo svojej pedagogickej činnosti urobil. Dnes už, bohužiaľ, medzi deťmi vládnu mobily a internet, ktorý spomaľuje ­​myslenie,“ dodáva.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z HISTORICKEJ ŠKOLY V ŠPANEJ DOLINE NÁJDETE V GALÉRII

Od divadla k nadácii

K celému regiónu má citový vzťah aj z toho dôvodu, že v neďalekej Banskej Bystrici sa na študentskej brigáde zoznámila so svojím životným partnerom Jozefom Adamovičom. Spolu potom pôsobili aj na tamojšej Akadémii umení. Ich manželstvo trvalo 51 rokov až do Adamovičovej smrti v roku 2013. Stále aktívna herečka momentálne účinkuje v komédii Štúdia L+S s názvom Ale, ale, pani plukovníková, na pôde Činohry Slovenského národného divadla sa pripravuje na uvedenie inscenácie Malé ženy. Navyše sa už dlhodobo angažuje v Nadácii Výskum rakoviny. „Nadácia pod vedením pani doktorky Margity Klobušickej tento rok oslavuje tridsiate výročie a myslím, že jej fungovanie je veľmi zmysluplné. Podpora výskumu takýchto chorôb je veľmi dôležitá, ja sama som pred dvoma rokmi prišla o brata pre kovid,“ spomenula Božidara Turzonovová bolestivú stratu blízkeho človeka.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia